Picie kawy podczas karmienia piersią to temat, który budzi skrajne reakcje. Młode mamy, które po porodzie odzyskały apetyt na małą czarną, zmęczone wyrzeczeniami okresu ciąży, chętnie wracają do swojego ulubionego napoju. Inne zaś zupełnie z niego rezygnują, odstawiając na kolejne długie miesiące. Czy kawa rzeczywiście wpływa na jakość mleka matki? Jakie skutki może przynieść picie kawy w okresie laktacji?
Mleko matki tworzone jest ze składników przez nią przyjmowanych. Dlatego w okresie karmienia piersią trzeba wyjątkowo uważać na zażywane leki, należy też odstawić alkohol i wszelkie substancje psychoaktywne mogące źle wpłynąć na rozwój dziecka. A kawa? Cóż, kawa również należy do substancji pobudzających, zawiera kofeinę, która wpływa na nasz układ krwionośny, przyspieszając tętno i pobudzając do działania. I tak jak wszystkie inne składniki – także przenika do mleka karmiącej matki.
Popularne powiedzenie mówi, że dawka czyni truciznę. W tym przypadku jest podobnie. Kawowce wytwarzają kofeinę w swoich ziarnach, by ustrzec je przed owadami. Pod wpływem kofeiny małe owady ulegają paraliżowi. Dla dorosłego człowieka substancja ta nie jest szkodliwa (przedawkowanie kofeiny jest praktycznie niemożliwe), noworodkowi jednak zaszkodzić może, choć zdecydowanie mniej niż pechowym owadom.
Kawa ma odczyn kwaśny i może podrażniać żołądek. Jeśli jej ślad w mleku matki będzie zbyt intensywny, dziecko też może zareagować bólami brzucha, ponieważ jego układ trawienny jest jeszcze bardzo wrażliwy. Poza tym przyjmowanie większych dawek kofeiny za pośrednictwem mleka matki wywołuje u dzieci niepokój i rozdrażnienie. Może ponadto powodować trudności ze snem.
Nie da się precyzyjnie określić bezpiecznej dawki kawy w trakcie karmienia piersią. A to dlatego, że nie sama kawa jest tu problemem, lecz zawarta w niej kofeina. Natomiast zawartość kofeiny w kawie jest bardzo różna, zależy od gatunku kawy czy sposobu jej parzenia. Zaleca się nieprzekraczanie dawki 300 mg kofeiny dziennie, co przekłada się na około 2 szklanki (220 ml) parzonej kawy. Ale to nie wszystko. Ponieważ czynnikiem aktywnym jest kofeina, a nie sama kawa, warto pamiętać, że substancję tę znajdziemy także w innych produktach: w kakao, czekoladzie, czarnej herbacie, napojach energetycznych i coli. Tauryna czy guarana to w rzeczywistości inne nazwy określające tę samą substancję.
Liczenie spożytej w ciągu dnia kofeiny jest bardzo trudne. Mamy jednak kilka rad, które pozwolą ograniczyć spożycie kofeiny tak, byś mimo wszystko mogła cieszyć się kawą (a nawet kilkoma) w ciągu dnia. Zastąp czarną herbatę – zieloną lub białą, które nie mają tyle kofeiny. Odstaw napoje energetyczne. Też mają kofeinę, ale dodatkowo wiele innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Unikaj mocnej kawy, lepiej przyjmować mniejsze ilości kofeiny, rozłożone na cały dzień, niż jednorazowy "zastrzyk". Nie traktuj kawy jako zastępnika snu. Suplementuj magnez. Pij kawę z mlekiem – dzięki temu napój będzie słabszy, bo mleko dodatkowo osłabia przyswajanie kofeiny przez twój organizm.
Najważniejsze jednak: pij kawę dobrej jakości. Lepiej postawić na jedną filiżankę wyśmienitej kawy, niż pić jej więcej w kiepskiej jakości. Kawy rozpuszczalne tracą wiele walorów smakowych w porównaniu do świeżo mielonych ziaren dających i lepszy smak, i bogatszy aromat. jeśli chcesz cieszyć się pełnym bukietem smaku i zapachu doskonałej kawy, zainwestuj w automatyczny ekspres marki Philips, który pozwoli ci delektować się doskonałym napojem. Dzięki niemu przyrządzisz kawę w różnych odsłonach. Możesz też np. regulować moc naparu i jego ilość. A jeśli szukasz topowych sprzętów o bardziej profesjonalnym zastosowaniu, które pomogą ci przetrwać nie tylko kolejne miesiące, ale i lata dorastania dziecka, sięgnij po innowacyjne produkty marki Saeco dedykowane prawdziwym baristom.
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
Laktator ręczny
SCF430/16
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej