Kolka jelitowa jest jednym z częstych zaburzeń przewodu pokarmowego we wczesnym okresie niemowlęcym. Jednym z jej głównych symptomów jest trudny do ukojenia płacz. Podstawą w leczeniu kolki u niemowlaka jest rozpoznanie przyczyny i indywidualne ukierunkowanie terapii, która powinna uwzględniać m.in. stopień nasilenia objawów. Dlatego warto wiedzieć o kolce jak najwięcej!
Kolka jelitowa jest czynnościowym zaburzeniem funkcjonowania układu pokarmowego w okresie niemowlęcym. Szacuje się, że problem ten może dotykać aż 40% noworodków, a jego przyczyny są wyraźnie zróżnicowane. Pierwsze objawy kolki jelitowej pojawiają się zazwyczaj w drugim tygodniu życia dziecka. Etiologia kolki u niemowlaka często jest niemożliwa do rozpoznania. Duży wpływ na pojawianie się kolek jelitowych mogą mieć choroby układu pokarmowego, w tym w szczególności: alergie pokarmowe, nietolerancja laktozy, zaburzenia mikroflory bakteryjnej. Wśród możliwych przyczyn kolki u noworodków można wymienić także: niedojrzałość układu nerwowego dziecka, wpływ dymu papierosowego, nieprawidłową technikę karmienia oraz czynniki psychospołeczne.
Napad kolki jelitowej ma tak charakterystyczny przebieg, że trudno go pomylić z inną dolegliwością. Zwykle rozpoczyna się on nagle od wzmożonego niepokoju u dziecka, który bardzo szybko przeobraża się w trudny do ukojenia płacz. Jednocześnie podczas ataku kolki, niemowlę pręży się, podkurcza nogi, a przy tym także wykonuje gwałtowne ruchy w stawach biodrowych. Dodatkowo podczas napadu kolki u noworodka można zaobserwować powiększenie obwodu brzucha dziecka i wyraźne zwiększenie poziomu wydzielania gazów jelitowych. Przeczytaj również: Purpurowy płacz - jak poradzić sobie z histerycznym płaczem niemowlaka?
Napady kolki bywają uciążliwe nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców, którzy często są sfrustrowani licznymi, nieskutecznymi próbami uspokojenia noworodka, a przede wszystkim pełni obaw o jego zdrowie. W takiej sytuacji warto wypróbować sprawdzone sposoby na kolkę u niemowlaka. Oto kilka z nich: Lucyna Bisewska – położna dyplomowana
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej