Czas czytania: 4 min
Powodów, z jakich mamy decydują się na odciąganie pokarmu z piersi, jest wiele. Najczęściej jest to potrzeba pozostawienia maluszka pod opieką innych osób na co najmniej kilka godzin. Często korzystanie z laktatora pozwala też poradzić sobie z problemami związanymi z laktacją, takimi jak nawał mleczny czy zatkany kanalik. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje laktatorów i jak wybrać ten najlepiej odpowiadający naszym potrzebom.
Laktatory to urządzenia służące do odciągania pokarmu, bez których większość świeżo upieczonych mam nie wyobraża sobie życia. I nie dotyczy to wyłącznie kobiet karmiących piersią, ale także tych wybierających karmienie mieszane lub KPI, czyli „karmienie piersią inaczej”. Używanie laktatora może być pomocne podczas występowania problemów z laktacją, ale nie tylko – pozwala na zrobienie zapasów mleka, np. wtedy, gdy mama wraca do pracy lub wyjeżdża na dłuższy czas. Powodów, dla których matki decydują się na użycie tego sprzętu, jest kilka, najczęściej są to: • Inicjacja oraz utrzymanie laktacji – gdy mama z jakichś względów nie przebywa z maluszkiem po porodzie, nie może karmić piersią bądź dziecko nie potrafi ssać piersi (na przykład jest wcześniakiem), konieczne jest „sztuczne” zainicjowanie laktacji, a następnie jej podtrzymywanie. Odciąganie mleka powinno się rozpocząć jak najszybciej, najlepiej godzinę po porodzie, a następnie musi być wykonywane regularnie. • Nawał pokarmu – gwałtowne zwiększenie produkcji mleka występuje zazwyczaj między 2. a 6. dobą po porodzie, choć większe ilości pokarmu mogą także pojawiać się na późniejszych etapach laktacji (np. w trakcie tzw. kryzysów laktacyjnych). Wówczas pomocne jest odciąganie pokarmu przy pomocy laktatora, ale tylko to uczucia ulgi. • Zatkanie kanalika mlecznego – skorzystanie z laktatora może ułatwić usunięcie zastoju. Przed karmieniem piersią bądź odciąganiem pokarmu warto zastosować ciepłe okłady, a po – chłodzące. • Przygotowanie piersi do karmienia – stymulacja piersi laktatorem może pomóc „wyciągnąć” otoczkę lub zmiękczyć brodawkę (twarde lub wklęsłe brodawki mogą utrudniać dziecku właściwe chwycenie sutka). • Chęć zgromadzenia odpowiedniej ilości pokarmu na czas rozłąki z maluchem.
Jak wybrać najodpowiedniejszy laktator? Dostępnych jest kilka rodzajów laktatorów: ręczny, elektryczny pojedynczy oraz elektryczny podwójny. Poznaj zalety i wady każdego z nich:
To, który laktator powinnaś wybrać, w dużej mierze zależy od tego, jak często będziesz z niego korzystała i do jakich celów ma on służyć. Laktatory ręczne są kompaktowe i można je z łatwością zabrać na przykład na wyjazd wakacyjny. Ponieważ jednak odciąganie pokarmu jest czasochłonne, sprawdzi się on jedynie w przypadku sporadycznego, „awaryjnego” używania. Jeżeli natomiast laktatora będziesz używała regularnie, wybierz wersję elektryczną – odciąganie mleka jest wówczas łatwiejsze i szybsze. Jeśli zależy Ci na jak największym komforcie, ponieważ będziesz odciągała mleko codziennie, wybierz laktator podwójny. Kupując laktator, zwróć uwagę na funkcję dwufazowego rytmu zasysania, a także prędkość jego pracy, która jest określana jako cykl na minutę (cpm). Wybierz urządzenie z technologią Natural motion, takie jak laktator elektryczny Philips Avent. Stymuluje on brodawkę̨ dla jeszcze szybszego wypływu mleka. Ponadto korzystając z takiego laktatora, możesz usiąść w wygodnej pozycji, nie musisz pochylać się do przodu.
Elektryczny
Podwójny laktator samonośny
SCF532/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej