Czas czytania: 2 min
Można się spotkać z różnymi opiniami na ten temat, ale używanie smoczka jest zdrowe – o ile nie jest nadużywany. Smoczek pozwala dziecku się uspokoić i zachować naturalny odruch ssania. Jaki rodzaj smoczka będzie najlepszy dla malucha? Czym się różnią smoczki symetryczne od anatomicznych i który warto wybrać?
Smoczki symetryczne i anatomiczne to dwa najpopularniejsze rodzaje smoczków. Czym się charakteryzują?
Smoczek anatomiczny można rozpoznać po charakterystycznym spłaszczeniu z jednej strony i uwypukleniu z drugiej. Dzięki takiej konstrukcji, smoczek ma dopasowywać się do kształtu jamy ustnej noworodka – część wypukła przylega do podniebienia, a część płaska do dołu jamy ustnej. Smoczki anatomiczne są często polecane przez dentystów, bo wspomagają prawidłowy rozwój zgryzu i podniebienia. W przypadku tych smoczków zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, by dobrze je ułożyć w buzi dziecka (część wypukła musi znajdować się na górze, część płaska na dole). W przeciwnym razie smoczek nie będzie spełniał swojej funkcji i może doprowadzić do odkształceń w jamie ustnej.
Smoczek symetryczny ma idealnie spłaszczony kształt po obydwu stronach. Świetnie dopasowuje się do jamy ustnej malca, niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie w niej umieszczony. Kształt smoczka symetrycznego jest uznawany za najbardziej fizjologiczny. Dzięki niemu jest w stanie wspierać utrzymanie naturalnego rytmu ssania i prawidłowy rozwój jamy ustnej malucha.
Smoczki symetryczne są polecane dla maluchów karmionych piersią. To dlatego, że ich płaska konstrukcja wzmacnia u maluszka naturalny odruch ssania. Co więcej, smoczki symetryczne zaspokajają naturalną potrzebę ssania maluchów. To podstawowa czynność w pierwszych miesiącach życia, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a przy tym działa uspokajająco i relaksująco, ułatwiając przy tym zaśnięcie. Noworodki karmione w naturalny sposób często lubią dłużej pobyć przy matczynej piersi. Wynika to niekoniecznie jedynie z potrzeby zaspokojenia głodu, co z potrzeby bliskości i bezpieczeństwa. Namiastkę tego zapewnia im ssanie smoczka symetrycznego. Smoczek symetryczny to szansa dla mamy na jakże cenną chwilę wytchnienia i odpoczynku. Malec zyskuje dodatkowy „wspomagacz”, który pozwala mu się uspokoić, a w tym czasie mama może zająć się sobą.
Wybierając smoczek dla dziecka, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem malca. Kształt i ogólna konstrukcja smoczka powinna umożliwiać dziecku swobodne oddychanie i połykanie śliny. Smoczek nie może również zaburzać neutralnego odruchu ssania. Istotny jest również materiał, z którego będzie wykonany smoczek. Najlepsza opcja to oczywiście silikon. Smoczki silikonowe są bezbarwne i bezwonne, nie uczulają maluchów. Są przy tym trwałe – nie odkształcają się i nie reagują na wysoką temperaturę. Smoczki Ultra Air od Philips Avent wykonane są w 100% z silikonu jakości spożywczej. Mają duże otwory, dzięki czemu skóra malucha oddycha. To dlatego aż 98% dzieci dobrze na nie reaguje.
ultra air
smoczek
SCF085/03
ultra air
Smoczek
SCF085/20
ultra air
smoczek
SCF085/18
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej