Czas czytania: 4 min
Smoczki, butelki i inne akcesoria do karmienia powinny być sterylne, by niepotrzebnie nie narażać zdrowia maluszka. Najprościej osiągnąć to poprzez wyparzanie butelek. Jak długo powinno ono trwać i jak często należy je stosować? Jakie są najpopularniejsze metody sterylizacji, w tym wyparzania butelek plastikowych dla niemowląt? W którym momencie można już z niego zrezygnować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania o wyparzanie butelek.
Układ odpornościowy dziecka rozwija się stopniowo, dlatego początkowo przydatna jest dodatkowa ochrona. Wyparzanie butelek po każdym karmieniu neutralizuje bakterie, wirusy i grzyby, co zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki, wymiotów i bólów brzuszka u niemowlaka. Smoczki i gryzaki warto z kolei dezynfekować dwa razy dziennie oraz dodatkowo po każdym upadku na ziemię.
Wyparzanie butelek plastikowych i tym podobnych akcesoriów należy stosować przynajmniej do momentu, gdy maluszek skończy 6. miesiąc. Przy wrażliwym układzie pokarmowym i częstych problemach takich jak pleśniawki w ustach, warto je kontynuować dłużej, nawet do końca okresu niemowlęcego. Gdy dziecko zaczyna raczkować i wkładać coraz więcej rzeczy do buzi, sterylizacja butelek nie ma już jednak większego sensu.
Przed wyparzaniem butelek plastikowych lub smoczków należy je dokładnie umyć, żeby pozbyć się pozostałości pokarmu (jeśli nie masz czasu, żeby to zrobić bezpośrednio po użyciu, zalej akcesoria ciepłą wodą, co zapobiegnie zasychaniu resztek). Do mycia najlepsze będą miękka gąbka lub delikatna szczoteczka oraz płyn do naczyń. Pamiętaj też, żeby dokładnie wypłukać detergent. Z kolei po sterylizacji w wysokiej temperaturze, akcesoria powinny ostygnąć i wyschnąć. Mokrych butelek i smoczków nie należy wycierać ścierką ani ręcznikiem papierowym, żeby nie przenieść na nie bakterii lub nie zostawić drobinek papieru. Zwykle najlepiej też sterylizować akcesoria możliwe niedługo przed tym, gdy będą potrzebne, żeby miały stosunkowo krótki kontakt z bakteriami z powietrza.
Jeśli niemowlę jest karmione z butelki dość część lub wręcz wyłącznie, najwygodniejszym rozwiązaniem do wyparzania butelek i smoczków będą sterylizatory parowe. W ofercie Philips znajdziesz urządzenia elektryczne, które pomieszczą do 6 butelek oraz bardziej budżetowy sterylizator mikrofalowy do 4 butelek. Włożone do środka akcesoria będą sterylne w ciągu zaledwie kilku minut i pozostaną takie aż do 24 godzin przechowywania w sterylizatorze. Dostępny jest też model wyposażony w suszarkę.
Tańszą alternatywą dla sterylizatora jest wygotowywanie akcesoriów do karmienia oraz smoczków i gryzaków. Często przyda się do tego spory garnek, bo przedmioty nie powinny stykać się ze sobą, muszą być w całości zanurzone w wodzie i należy rozłożyć je na części.
W większości przypadków wyparzanie butelek w garnku powinno trwać około 5 minut, a przed pierwszym użyciem najlepiej 10-15 minut. Wyjątkiem są akcesoria z tritanu, które tylko na początek gotuje się przez 5 min, a później wyparza krócej (maksimum 2-3 minuty).
Oprócz wyparzania butelek po każdym karmieniu są też inne sposoby sterylizacji. Jednym z nich jest dezynfekcja na zimno w specjalnych płynach lub tabletkach rozpuszczanych w wodzie, która również trwa około kilku minut. Na dłuższą metę, będzie to jednak sposób droższy niż sterylizator.
Inna możliwość to sterylizatory, które emitują promieniowanie UV-C. Urządzenia te działają jeszcze szybciej niż opisane wcześniej metody wyparzania butelek niemowlaka, ale niestety mają też wady. Promieniowanie może powodować mikrouszkodzenia niektórych elementów – co skutkuje na przykład koniecznością częstszej wymiany smoczka w butelce – i dlatego nie jest zalecane przez część producentów.
Butelki i smoczki Philips Avent są łatwe w czyszczeniu i sterylizacji. Można je wyjałowić we wrzącej wodzie lub za pomocą sterylizatora. Warto natomiast pamiętać, żeby przed wyparzaniem butelek Avent rozłożyć je na części i dokładnie umyć. Potrzebujesz więcej wskazówek? Sprawdź, jak czyścić i wyparzać butelki i smoczki Philips Avent krok po kroku.
Przeczytaj również: Karmienie butelką – najlepsze porady
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej