Czas czytania: 6 min
Jedne z najczęstszych pytań związanych z noworodkiem dotyczą karmienia, ponieważ to właśnie jedzenie pochłania znaczną część pierwszych miesięcy życia dziecka i dużo uwagi młodych rodziców. Tutaj odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania związane z karmieniem piersią, od podstaw karmienia po nasze najlepsze wskazówki dotyczące efektywnego karmienia noworodków. Jak zawsze, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą.
Chociaż każde dziecko jest inne, noworodek je zazwyczaj co 2-3 godziny, czyli w sumie od 8 do 12 razy w ciągu doby. W pierwszym dniu lub dwóch po urodzeniu noworodek zjada zazwyczaj od 30 do 60 mililitrów mleka podczas jednego karmienia. Ilość ta będzie stopniowo wzrastać do dziewięćdziesięciu mililitrów, kiedy dziecko skończy dwa tygodnie. Więcej informacji o tym, ile powinien jeść noworodek, znajdziesz tutaj. Jak długo trwa karmienie? Również w tym przypadku każde dziecko jest inne, dlatego nie ma ustalonych ram czasowych, których każdy noworodek musi przestrzegać. Ogólnie rzecz biorąc, karmienie piersią może trwać od 5 minut do godziny. Czas ten zależy od wielkości dziecka, jego wieku i częstotliwości karmienia.
Po porodzie rodzice powinni wykorzystać pierwsze wspólne chwile, kładąc dziecko na swojej klatce piersiowej, skórą do skóry. Ten czas nazywamy „złotą godziną” – jest to okazja do nawiązania więzi między rodzicem a dzieckiem, a także do uruchomienia naturalnych instynktów związanych z karmieniem. Kiedy dziecko zacznie dawać znaki, że jest głodne, czas zacząć karmić piersią. Kiedy po raz pierwszy uczymy się, jak karmić piersią noworodka, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach:
Istnieje wiele różnych pozycji do karmienia piersią, z którymi matki mogą eksperymentować, aby odkryć, która jest najskuteczniejsza dla ich maleństwa. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych technik karmienia piersią:
W tej pozycji dziecko jest podtrzymywane przez ramię mamy, które znajduje się po stronie karmiącej piersi. Podczas karmienia noworodka można oprzeć jego głowę w zgięciu łokcia.
Kołyska krzyżowa polega na tym, że mama trzyma dziecko ramieniem po przeciwnej stronie niż ta, z której karmi. Drugą ręką matka może podtrzymywać dziecko pod piersią podczas karmienia.
W tej pozycji mama trzyma dziecko obok siebie, opierając jego plecy na swoim przedramieniu. Druga ręka pomaga podtrzymać główkę dziecka, które jest zwrócone w stronę piersi, z której mama je karmi.
Pozycja leżąca wymaga, aby mama leżała na boku w łóżku z dzieckiem skierowanym w stronę piersi. Może ona wtedy podeprzeć plecy dziecka górną ręką lub położyć pod nim zwinięty ręcznik.
SCF392/11
Zainspirowany przez dziecko, idealny dla mamy
Elektryczny laktator Philips Avent zapewnia skuteczny wypływ pokarmu i delikatnie dostosowuje się do rozmiaru i kształtu brodawki sutkowej. Charakteryzuje go najnowsza technologia Natural Motion, w której ssanie i nacisk na sutek perfekcyjnie odwzorowują zachowanie dziecka w trakcie karmienia.
Zobacz wszystkie korzyściWkładki laktacyjne
Jednorazowe
SCF254/61
Jak już omówiliśmy techniki karmienia piersią, mamy kilka wskazówek dotyczących karmienia, które mogą się przydać matkom karmiącym noworodki: Dowiedz się więcej o problemach z karmieniem piersią i o tym, jak je przezwyciężyć.
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
Osłonka piersi
SCF153/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej