Ciąża to czas nieporównywalnej z niczym innym bliskości mamy i dziecka. Wydawać się może, że tych dwoje zna się jak nikt na świecie, ale fakty są takie, że prawdziwe poznawanie się zaczyna się po porodzie. Pierwsze wspólne chwile to mnóstwo radości, ale i niespodzianek, a często też obaw i zmartwień, na które warto się przygotować, by uniknąć rozczarowań. Nie ma nic łatwiejszego i bardziej naturalnego niż urodzenie dziecka i opieka nad nim – uważa tak wiele osób, głównie tych, które nie mają dzieci lub miały je na tyle dawno, że nie pamiętają jak trudne bywają początki. W efekcie kobiety oczekujące malucha zakładają, że wszystko będzie proste, że instynkt podpowie im, jak się zachować w każdej sytuacji. Gdy tak się nie dzieje, zaczynają obwiniać siebie, tak jakby były pierwszymi kobietami w historii, które nie radzą sobie z opieką nad dzieckiem - niepotrzebnie i niesłusznie.
Na pewno karmienie piersią było trochę niespodzianką, bo na zdjęciach i filmach wyglądało tak ładnie. Na początku było to dla mnie po prostu bolesne. Kiedy syn ugryzł mnie po raz pierwszy, zwijałam się z bólu na łóżku – wspomina mama niemal rocznego Wiktora. Kilkadziesiąt młodych mam z Polski wzięło udział w badaniu przeprowadzonym przez Philips Avent. Dla wielu z nich możliwość porozmawiania w komfortowych, dyskretnych warunkach wywiadu o jasnych i ciemnych stronach macierzyństwa, było pierwszą okazją do tego, by przyznać się, że podstawowe elementy opieki nad dzieckiem nie były dla nich proste. Karmienie piersią to kluczowa sprawa dla mam, które wiedzą, że ich pokarm to najlepsze, co mogą dać maluchowi. W czasie ciąży planują, jak długo będą karmiły w ten sposób, zakładają, że będzie to dla nich najwygodniejsza i najszybsza metoda. Gdy przychodzi czas na karmienie, okazuje się często, jest to bardziej bolesne niż przewidywały albo trwa tak długo, że staje się dla mamy fizycznie wyczerpujące. Nie brakuje sytuacji, gdy po cesarskim cięciu organizm kobiety nie zaczyna na czas wytwarzania mleka. Bywa, że pokarmu jest za dużo lub za mało. Niektóre maluchy nie mają apetytu i karmienie piersią utrudnia kontrolę nad ilością przyjętego pokarmu. W tych wszystkich sytuacjach poza obawą o dziecko mamy odczuwają frustrację – wydaje im się, że nie zrealizowały prawidłowo najprostszych obowiązków.
Butelka bywa dla młodych mam symbolem klęski, na szczęście przestają tak myśleć, gdy odkrywają, że może być ona sposobem na podanie naturalnego pokarmu w najlepszy w danym momencie sposób. Butelka z mlekiem mamy pozwala skontrolować, ile dziecko zjadło. To ważne, ponieważ wiele kobiet obawia się, że maluch je za mało lub one mają za mało mleka. Najczęściej są to niepotrzebne obawy, ale żeby to sprawdzić, niezbędna jest butelka i laktator służący pobieraniu mleka z piersi. Jeśli kobieta wyjątkowo źle znosi karmienie, jej brodawki są poranione i obolałe, laktator bywa delikatniejszym sposobem na ściągnięcie pokarmu niż przystawianie dziecka. Odciąganie pokarmu, przechowywanie go i podawanie butelką bywa kluczowe dla uruchomienia i podtrzymania laktacji w różnych sytuacjach – na przykład gdy maluch pierwsze chwile spędza w inkubatorze. W pierwszych dobach życia dziecka, gdy mleka jest niewiele, a dziecko bywa senne i mało zainteresowane jedzeniem, odciąganie pokarmu pozwala na stymulowanie jego produkcji. Gdy mleka jest więcej niż dziecko potrzebuje, pobieranie pokarmu laktatorem pomaga w uniknięciu bolesnego nawału. Podsumowując: jest wiele powodów, by sięgnąć po laktator i butelkę w celu wsparcia naturalnego karmienia dziecka. Nawet, kiedy sytuacja jest dla młodych mam zaskakująca lub niepokojąca, rozwiązania są dosłownie w zasięgu ręki.
Mamy obawiają się niekiedy, że używanie laktatora zajmuje dużo czasu, jest głośne i bolesne, w praktyce mało efektywne. Tak bywa, jednak kluczowe znaczenie ma tu rodzaj i model urządzenia. Odpowiadając na potrzeby mam i dzieci Philips Avent stworzył pierwszy laktator1, który dostosowuje się do mamy. Philips Avent Natural Motion odwzorowuje sposób ssania i stymulowania brodawki przez dziecko. Dzięki temu jest delikatny i szybki – nawet 3.5 raza szybszy niż standardowe sprzęty, co potwierdzają badania kliniczne2. Kluczowym elementem urządzenia jest miękki silikonowy lejek, który dopasowuje się do 99.98% brodawek – co również potwierdzają badania3. Dzięki jego unikalnej konstrukcji można wygodnie, bez pochylania się, odciągać pokarm. Gdy zmienia się sposób pobierania mleka przez dziecko, dzięki różnym trybom zmienić się może też sposób pracy laktatora. To urządzenie może być wsparciem dla mamy i dziecka na każdym etapie karmienia, tak długo, jak będzie to potrzebne.
Karmienie malucha ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia i rozwoju, dlatego problemy w tym obszarze są dla mam wyjątkowo dotkliwe. Gdy brzuszki dzieci są pełne, mamy mogą ze spokojem stawiać czoła innym niespodziankom, które przynosi życie z maluchem. Dbanie o dziecko, przewijanie i kąpanie, reagowanie na jego ogłaszane płaczem potrzeby i oczekiwania – to wszystko nie jest intuicyjne. Dzieci są różne, miewają specyficzne upodobania, problemy, dolegliwości, alergie – najbezpieczniej jest przyjąć, że opieka nad niemowlęciem będzie wymagała wyjątkowej uważności i ostrożności, gotowości do szukania wsparcia i zadawania pytań specjalistom. Macierzyństwo nie jest rolą, w którą wchodzi się naturalnie i bez problemów i zaakceptowanie tego faktu już na początku znacznie ułatwia radzenie sobie z codziennością z maluchem.
1 Na podstawie badania klinicznego Philips Avent Natural Motion (n=40) w porównaniu z poprzednią wersją produktu Philips Avent Natural (Niderlandy, 2019) 2 Do 30 mm średnicy brodawki sutkowej. 3 Na podstawie internetowego badania satysfakcji GemSeek z grudnia 2018 r. Przeprowadzonego wśród 8 000 kobiet korzystających z marek i produktów do opieki nad dziećmi.
ultra air
smoczek
SCF080/06
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej