Czas czytania: 5 Min
Smoczek to element wyprawki dla maluszka, który do dziś jest tematem wielu dyskusji. Niektórzy specjaliści wskazują, że może być on przyczyną wad zgryzu oraz problemów z mówieniem, a inni przeciwnie – wspominają o jego właściwościach uspokajających. Od kiedy można dawać smoczek niemowlakowi i czy warto go stosować?
Przed narodzinami dziecka masz sporo na głowie – przygotowanie pokoju dziecięcego trwa niekiedy kilka miesięcy, a kompletowanie wyprawki potrafi zająć wiele tygodni. Nic dziwnego, że chcesz powitać maluszka ze spokojną głową, a za źródło wiedzy służą Ci różne poradniki dla mam. W wielu z nich znajdziesz informacje, co warto zakupić przed porodem, a z czego należy zrezygnować ze względu na zdrowy i prawidłowy rozwój pociechy. Jednym z elementów, który do dzisiaj wzbudza wiele dyskusji, jest smoczek. Dlaczego?
Wszystko przez następstwa, które mogą pojawić się w wyniku ssania akcesorium. Do najczęstszych powikłań należą m.in. wady zgryzu czy seplenienie. Jednak… coraz większa liczba specjalistów wskazuje, że smoczek może być idealną propozycją dla dzieci, u których występuje wysoka potrzeba ssania piersi lub innych przedmiotów, w tym kocyków czy zabawek.
Od kiedy stosować smoczek? To zależy od wieku maluszka oraz od umiejętności poprawnego przystawiania go do piersi. Doradcy laktacyjni zaznaczają, że wprowadzenie akcesorium nie powinno nastąpić wcześniej, niż w 3. lub 4. tygodniu życia pociechy. Co więcej, musi ono odbyć się w odpowiednim momencie, czyli w okresie ustabilizowanej laktacji i po odpowiednim wyćwiczeniu wybranej techniki karmienia.
Warto wiedzieć: Ssanie to naturalny odruch fizjologiczny noworodków i niemowląt – nie tylko służy zaspokojeniu głodu, ale także zapewnia poczucie bezpieczeństwa, uspokaja, poprawia perystaltykę jelit i uczy właściwego przełykania oraz oddychania przez nos2.
Jak już wcześniej wspomniano, maluszki mogą dopiero otrzymać swój pierwszy smoczek po upływie co najmniej 21 dni po porodzie. Co ciekawe, niektóre dzieci odmawiają trzymania w buzi smoczka lub akceptują go tylko w określonych momentach np. podczas pory spania czy w trakcie jazdy w foteliku samochodowym.
Jak zachęcić maleństwo do smoczka? Po pierwsze – nic na siłę. Zdenerwowana pociecha może odmówić jego przyjęcia z różnych przyczyn, a źródłem kaprysów i złego humoru może być zarówno głód, jak i drapiąca metka wszyta w ubranko. Podczas przyzwyczajania malucha do smoczka, warto:
Co najważniejsze – nie poddawaj się. Jeżeli widzisz, że maluszek ma silną potrzebę ssania, to smoczek może stać się dla niego ukojeniem. Chcesz dowiedzieć się, jaki model będzie najlepszy dla Twojej pociechy? Sprawdź nasz artykuł o tym, jak wybrać najlepszy smoczek dla dziecka.
Choć smoczek może pomóc Twojemu maluchowi w stresujących sytuacjach oraz dawać mu poczucie bezpieczeństwa, to warto pamiętać o kilku istotnych zasadach: 2. Nie zamaczaj akcesorium w słodkich napojach – soki czy syropy mogą niekorzystnie wpłynąć na nawyki żywieniowe malucha; 3. Podawaj smoczek, gdy jest to konieczne – używaj go tylko wtedy, gdy dziecko nie sygnalizuje głodu i odczuwa silną potrzebę ssania; 4. Smoczek nie powinien być jedyną metodą na uspokojenie – jeżeli zauważysz, że maluszek jest rozdrażniony, spróbuj zlokalizować problem i go rozwiązać.
1. Nie zmuszaj dziecka do ssania smoczka – niektórym pociechom wystarczy jedynie przystawianie do piersi;
Niezależnie od tego, od kiedy smoczek stanie się wsparciem dla Twojego dziecka, nie powinnaś przywiązywać do niego wstążeczek czy przypinać klipsów – mogą być niebezpieczne dla kilkutygodniowego maluszka.
Pamiętaj – każdy przypadek jest indywidualny, a dzieci mają różne potrzeby. Dlatego pozwól swojej pociesze na pełną swobodę i samodzielne podjęcie decyzji o korzystaniu ze smoczka. To nie tylko istotne ze względu na jego komfort, ale także Waszą relację.
Oczywiście na wielu stronach internetowych oraz forach dla młodych rodziców znajdziesz wiele argumentów przemawiających za używaniem tego niewielkiego akcesorium. Trzeba przyznać, że większość z nich jest… prawdą. Smoczki wspierają rozwój dziecka, poprawiają pracę układu pokarmowego i zwiększają jego uczucie zadowolenia.
Pamiętaj: Dziecko powinno zrezygnować z używania smoczka samodzielnie – odzwyczajanie nie może odbyć się nagle i z wykorzystaniem metod, które mogłyby zaszkodzić maluchowi.
Co z powszechnym przekonaniem, że smoczki szkodzą dzieciom? Warto wiedzieć, że zbyt długo noszone akcesorium może być źródłem problemów m.in. z właściwą higieną jamy ustnej czy problemami logopedycznymi. Należy jednak pamiętać, że smoczek jest jedynie dodatkiem, a nie niezbędnym akcesorium – warto go używać z umiarem oraz w momencie, gdy zauważysz taką potrzebę.
To może Cię zainteresować: Dlaczego używanie smoczka jest zdrowe?
ultra air
Smoczek
SCF085/59
ultra air
Smoczek
SCF085/61
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/22
ultra air
smoczek
SCF080/06
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej