Czas czytania: 2 min
W ciągu ostatnich miesięcy niemal cały swój czas poświęcałaś nowo narodzonemu bobasowi, który na każdym kroku potrzebował Twojej bliskości, opieki i troski? Jeśli dotychczas byłaś w 100% skupiona na dziecku, a teraz zastanawiasz się nad powrotem do pracy po porodzie, z pewnością towarzyszą Ci różne myśli. Jak mądrze przygotować się na powrót do pracy po macierzyńskim? Od czego zacząć?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest prostym zadaniem – dotyczy to zarówno kobiety, która niedawno została mamą, jej partnera, najbliższej rodziny, jak i samego maleństwa. Jeśli w Twojej głowie pojawia się gonitwa myśli, czas ją okiełznać i się uspokoić. • Planuj z wyprzedzeniem Przede wszystkim powrót do pracy zaplanuj z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu będziesz miała odpowiednio dużo czasu, by dograć wszelkie niezbędne szczegóły i wrócić do życia zawodowego ze świadomością, że wszystko masz pod kontrolą. • Zaangażuj do pomocy najbliższych Nie bój się poprosić o pomoc – największym wsparciem będzie najbliższa rodzina, czyli osoby godne zaufania, empatyczne, odpowiedzialne i takie, które potrafią wczuć się w Twoją sytuację. Na etapie planowania opieki nad bobasem pamiętaj o ojcu dziecka, swoich rodzicach czy rodzeństwie. W wielu sytuacjach będą dla Ciebie cennym zastępstwem, np. podczas karmienia maluszka, spacerów, przewijania itd. • Opiekunka lub żłobek Jeśli dziadkowie brzdąca mieszkają daleko, a ojciec dziecka z uwagi na zobowiązania zawodowe nie może przejąć większości obowiązków w domu, pomyślcie o zaangażowaniu do pomocy wykwalifikowanej opiekunki (warto zrobić rozeznanie wśród przyjaciółek i koleżanek – istnieje szansa, że któraś z nich kogoś Wam poleci). Dobrze jest też rozejrzeć się za żłobkiem. Pamiętaj jednak, że często trudno się do niego zapisać. Z tego względu zainteresuj się tym z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie przegapić terminu zapisów. Bez względu na to, czy finalnie zdecydujecie się zatrudnić opiekunkę czy zapisać bobasa do żłobka, pamiętajcie, by stopniowo oswajać dziecko ze zmianami. Przez kilka pierwszych dni pozostaw je pod nową opieką na krótko, sukcesywnie wydłużając ten czas. • Karmienie mlekiem matki a praca Obawiasz się, jak pogodzić karmienie bobasa swoim naturalnym pokarmem z powrotem do życia zawodowego? Dzięki nowoczesnym laktatorom, możesz nie tylko podtrzymać laktację, dzięki czemu będziesz dawać szkrabowi wszystko to, co najlepsze, ale też zapewnisz mu zapas pokarmu, który dostanie np. od taty lub dziadków, gdy Ty akurat będziesz pracować. Kiedy jeszcze warto skorzystać z laktatora? O tym więcej na stronie: https://www.philips.pl/c-m-mo/laktatory-i-produkty-do-pielegnacji.
Pomimo powrotu do pracy chcesz kontynuować karmienie dziecka swoim naturalnym, cennym dla niego pokarmem? Jednym z przywilejów przysługujących karmiącym mamom są tzw. przerwy na karmienie – możesz z nich korzystać tak długo, jak długo karmisz piersią. Jeżeli planujesz wrócić do pracy na cały etat, wówczas przysługują Ci dwie półgodzinne przerwy – o ile urodziłaś jedno dziecko. Jeśli jednak byłaś w ciąży mnogiej, w takiej sytuacji możesz skorzystać z dwóch przerw po 45 minut każda. Nieco inaczej jest u pań, które pracują 6 godzin – mogą one skorzystać tylko z jednej półgodzinnej przerwy. Nie przysługuje ona jednak mamom, które wróciły do pracy na mniej niż 4 godziny dziennie. Co istotne, istnieje możliwość, by z przerw korzystać łącznie (kończąc pracę np. godzinę wcześniej), ale musisz odpowiednio wcześniej złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. To także może Cię zainteresować: >> Karmienie piersią w pracy - co należy wiedzieć, przywileje i zasady
Jeśli wkrótce planujesz wrócić do życia zawodowego, pamiętaj, że pracodawca powinien dać Ci możliwość powrotu do tego samego stanowiska, które zajmowałaś przed porodem. Alternatywnym rozwiązaniem jest inne, ale równorzędne stanowisko zgodne z Twoimi umiejętnościami oraz kwalifikacjami. To samo dotyczy wynagrodzenia – jego wysokość nie może ulec obniżeniu w związku z ciążą, porodem i późniejszym urlopem.
Co do zasady, prawo pracy chroni mamy od momentu powiadomienia pracodawcy o ciąży, aż do końca urlopu macierzyńskiego. Sytuacja jednak zmienia się, gdy kobieta wraca do pracy – wówczas ochrona przestaje obowiązywać. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł zgodnie z prawem wypowiedzieć umowę o pracę (odpowiednio to uzasadniając) bądź zmienić warunki zatrudnienia z pracownicą.
Bez wątpienia powrót do pracy po porodzie to nie lada wyzwanie i stres zarówno dla obojga rodziców, jak i małego człowieka. W całym tym procesie bądź dla siebie wyrozumiała. Pamiętaj, że powrót do pracy będzie przebiegał stopniowo – nikt pierwszego dnia w biurze nie będzie wymagał od Ciebie tego wszystkiego, co przed ciążą. Daj więc sobie czas na stopniowe zaaklimatyzowanie się do zmian, oswojenie z nową sytuacją i przypomnienie sobie wszystkich swoich obowiązków. Dla pocieszenia: miliony mam przechodziły przez to przed Tobą i wkrótce będą to przechodzić razem z Tobą. Dacie radę!
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej