Podstawy karmienia piersią:
Przewodnik dla świeżo upieczonych mam
Powiedzmy sobie szczerze, młoda lub przyszła mamo: jeśli chodzi o karmienie piersią, dobrych rad Ci nie zabraknie. Ten przewodnik nauczy Cię podstaw, które pomogą Ci nabrać pewności siebie i znaleźć swój własny sposób na karmienie piersią.
Wskazówki przekazywane przez położne mają to do siebie, że błyskawicznie ulatniają się z pamięci młodej mamy, gdy zostaje z karmieniem sam na sam. Dlatego w skrócie przypominamy najpopularniejsze pozycje:
Pozycja klasyczna
Połóż dziecko w zgięciu ręki, z głową i tułowiem zwróconymi w Twoją stronę. Niektóre mamy lubią dodatkowo ułożyć dziecko na poduszce.
Pozycja spod pachy
Usiądź prosto, z dzieckiem ułożonym pod pachą, nóżkami w kierunku Twoich pleców, a główką podtrzymywaną w Twojej dłoni.
Pozycja leżąca
Jest to pozycja zalecana dla mam po cesarskim cięciu, ponieważ umożliwia karmienie bez obciążania brzucha. Połóż się na boku z dzieckiem wzdłuż Twojego ciała, zwróconym przodem do Ciebie.
Jeśli czujesz, widzisz lub słyszysz, że Twoje dziecko nieprawidłowo uchwyciło pierś, delikatnie włóż palec w kącik jego ust, a gdy otworzy buzię, zabierz z niej pierś. Lepiej z tym nie zwlekać, gdyż nieprawidłowe przystawienie do piersi może skutkować poranieniem brodawek. Odruch wypływu pokarmu
Przystawianie do piersi
Opanowanie właściwego przystawiania dziecka do piersi jest jak zdobycie kluczy do macierzyństwa. Oto kilka rad na początek:
Odruch wypływu pokarmu to prawdziwa magia. Ssąc pierś dziecko uruchamia w Twoim organizmie uwalnianie oksytocyny. Jest to hormon, nazywany niekiedy hormonem szczęścia, który między innymi powoduje skurcz gruczołów mlekowych i wypływ pokarmu. Wiele kobiet odczuwa ten moment jako lekkie ciągnięcie w piersiach lub poznaje go po tym, że dziecko zaczyna ssać spokojniej.
Najlepiej jest karmić za każdym razem, gdy dziecko się tego domaga, aby „rozkręcić” laktację i dostroić się do potrzeb dziecka. W pierwszych miesiącach życia niemowlęta jedzą średnio od 8 do 12 razy dziennie, choć niektóre mogą chcieć jeszcze częściej, a innym wystarczy zaledwie 6 karmień na dobę.
Kiedy nabierzesz wprawy, prawdopodobnie zauważysz tendencję malejącą pod względem częstotliwości i czasu trwania karmienia. Będzie to oznaczać, że oboje nabraliście wprawy i dziecko jest w stanie wypić więcej podczas jednego karmienia. Ostrzegamy jednak: nie zdziw się, gdy rutyna, do której się przyzwyczaiłaś, nagle ulegnie zmianie. W zasadzie to możesz mieć pewność, że tak się stanie! Skoki rozwojowe, lęk przed rozstaniem, ząbkowanie lub po prostu zmiana przyzwyczajeń to zupełnie naturalne powody, dla których Twoje dziecko nagle zacznie jeść mniej lub więcej niż wcześniej.
Co dwie piersi, to nie jedna. Nie tylko częste karmienie prowadzi do większej i bardziej stabilnej produkcji mleka. Ważne jest również, by karmić z obu piersi. To także dobra polisa ubezpieczeniowa na wypadek, gdyby jedna pierś z jakiegoś powodu „wypadła z obiegu”. Najlepszym sposobem na zachowanie równowagi pomiędzy obiema piersiami, jest prowadzenie notatek i za każdym razem zmienianie piersi, która podawana jest jako pierwsza. Pozwól dziecku opróżnić pierwszą pierś, zanim zaproponujesz drugą i nie przejmuj się, jeśli postanowi poprzestać na jednej. Niektórym dzieciom wystarcza jedna pierś na jedno karmienie, a inne domagają się obu.
1. Oprzyj dziecko na swoim ramieniu i łagodnie pomasuj mu plecki, lub 2. Posadź sobie dziecko na kolanach, lekko pochylając je do przodu. Jedną dłonią podtrzymuj mu brodę, a drugą masuj plecki.
Odbijanie to sposób na pozbycie się powietrza, które dostało się do brzuszka podczas karmienia. Niektóre mamy wywołują odbicie u dziecka przy zmianie piersi, inne wolą zaczekać z tym do końca karmienia. Oto, jak się za to zabrać:
I jeszcze jedno
To pytanie za sto punktów. Prawda jest taka, że nie ma jednego dobrego sposobu karmienia piersią i wiele mam odczuwa naturalne wątpliwości, podczas gdy w rzeczywistości radzą sobie zupełnie dobrze. Po tym poznasz, że wszystko jest w porządku:
Nie bój się prosić o pomoc, nawet jeśli wszystko wydaje się być w porządku. Doradca laktacyjny lub położna mogą rozwiać Twoje wątpliwości albo pomóc Ci w prawidłowym przystawianiu dziecka lub doborze właściwej pozycji.
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.
SCF355/09
SCF080/01
SCD395/21
SCD657/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej