Czas czytania: 7 min To pytanie zadaje sobie każdy rodzic: czy można dać noworodkowi smoczek? Prawdopodobnie słyszałaś od sąsiada, lekarza, czy innej mamy albo czytałaś na blogach niezliczone i bardzo różne opinie na temat noworodków i smoczków. Nadszedł czas, aby przebić się przez informacyjny chaos i odpowiedzieć na ważne pytanie: czy smoczki naprawdę są takie złe?
Smoczki mają wady i zalety, a Ty wiesz lepiej niż ktokolwiek inny, co jest właściwe dla Twojego dziecka. Ostrożności jednak nigdy za wiele. W tym artykule pomożemy Ci poznać wszystkie najważniejsze fakty, abyś mogła spokojnie podjąć decyzję o używaniu smoczka – lub o jego unikaniu.
Wróćmy do podstaw: co to jest smoczek? Smoczek to zazwyczaj silikonowy wyrób, który podaje się niemowlęciu lub małemu dziecku do ssania. Standardowy smoczek dla niemowlaka posiada osłonkę na usta i uchwyt, aby dziecko nie mogło się nim zadławić lub go połknąć.
Dlaczego istnieją? Koncepcja smoczków dla noworodków sprowadza się do tego, że dzieci rodzą się z instynktem ssania. Niezależnie od tego, czy są znudzone, zmęczone czy potrzebują pocieszenia, ich ssanie jest instynktowne i całkowicie niezależne od potrzeby jedzenia. Podawanie noworodkowi smoczka pozwala mu się wyciszyć, zaspokajając potrzebę ssania. Jednak niektóre dzieci wolą ssać kciuk lub palec niż smoczek uspokajający. To Twoja decyzja, czy chcesz podać swojemu dziecku smoczek, a Twoje dziecko zdecyduje za to, czy go zaakceptuje.
Smoczek uspokaja, działa kojąco na dziecko - często używanie smoczka dla noworodka sprowadza się do pomocy dziecku w zasypianiu. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto dać noworodkowi smoczek:
Jak widać, wszystkie te powody mają jedną wspólną cechę: zapewniają dziecku spokój poprzez zaspokojenie jego wrodzonej potrzeby ssania.
Zanim wybierzesz smoczek dla swojego dziecka, przyjrzyjmy się jego wadom i zaletom.
2. Zachęca dziecko do samouspokojenia 5. Możesz monitorować używanie smoczka przez dziecko
1. Zaspokaja odruch ssania
Pierwszą zaletą smoczka jest to, że zaspokaja on dziecięcą potrzebę ssania. Chociaż pierś i butelka również zaspokajają tę potrzebę, smoczek może pomóc uspokoić dziecko pomiędzy karmieniami. Pamiętaj jednak, że smoczki nie powinny być używane jako zamiennik lub forma opóźniania posiłków.
Kolejną zaletą używania smoczka jest to, że może on zachęcić dziecko do samouspokojenia się, gdy płacze lub jest zdenerwowane. Philips Avent ma w ofercie dla maluchów teksturowany smoczek stworzony na podobieństwo piersi mamy, co daje dziecku naturalne odczucia.
3. Uspokaja dziecko podczas bolesnych zabiegów
Jeśli Twoje dziecko ma być poddane szczepieniu lub pobierana jest mu krew, smoczek jest świetnym sposobem na odwrócenie uwagi od bólu i zapewnienie dziecku spokoju podczas wizyty u lekarza.
4. Pomaga dziecku zasnąć
Możesz dać noworodkowi smoczek, aby pomóc mu zasnąć, tuż przed drzemką lub po karmieniu. Bądź jednak blisko swojego dziecka, by zabrać smoczek, gdy spełni swoje zadanie.
W przeciwieństwie do ssania kciuka, możesz monitorować, kiedy dziecko używa smoczka, co oznacza, że możesz ograniczyć jego używanie lub zabrać go, jeśli coś Cię zaniepokoi.
ultra air
smoczek
SCF085/12
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/21
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/22
ultra air
smoczek
SCF085/13
Ultra air
Smoczek
SCF376/11
ultra air
smoczek
SCF080/02
Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, istnieją pewne potencjalne minusy dawania noworodkowi smoczka. Oto kilka powodów, dla których możesz opowiedzieć się przeciwko używaniu smoczka dla noworodka:
1. Dezorientacja związana z używaniem smoczka
Chociaż nie ma dowodów naukowych, które to potwierdzają, jest to obawa wielu rodziców. Zaleca się, aby poczekać, aż dziecko będzie dobrze umiało ssać pierś matki, zanim zaoferuje się mu smoczek, co zwykle następuje około trzeciego lub czwartego tygodnia życia.
2. Łatwość upuszczania
Smoczki można łatwo upuścić lub wypluć na podłogę, co wymaga odpowiedniego czyszczenia przed włożeniem ich z powrotem do ust noworodka. Jeśli zdecydujesz się na użycie smoczka, upewnij się, że jesteś uzbrojony w odpowiedni sprzęt do czyszczenia podczas podróży.
3. Ograniczona ilość
Co zyskasz, gdy dziecko przyzwyczajone do swojego smoczka, straci go? Odpowiedź: niezbyt szczęśliwego noworodka. Jeśli zamierzasz polegać na smoczkach, aby zaspokoić potrzeby dziecka w zakresie ssania, upewnij się, że podróżujesz z zapasem smoczków na wypadek, gdyby dziecko upuściło i zgubiło smoczek.
4. Problemy z zębami dziecka
Być może jedną z najczęstszych obaw wśród nowych rodziców rozważających użycie smoczka lub nie jest wpływ smoczka na zgryz dziecka. Nieprawidłowe lub długotrwałe używanie smoczka może prowadzić do problemów stomatologicznych, w tym problemów z ustawieniem zębów, dlatego upewnij się, że wybierasz smoczek zaprojektowany tak, aby wspomagać zdrowy rozwój jamy ustnej.
Tak więc, czy smoczki są dobre, czy też są złe? Wielu rodziców decyduje się na ich używanie, ponieważ mają one wiele zalet. Jeśli zdecydowałeś się na korzystanie ze smoczka, musisz się upewnić, że jest to właściwy smoczek. Poznaj różne dostępne opcje i upewnij się, że dostosujesz je do rozwoju Twojego dziecka. A kiedy już wybierzesz ten idealny (lub dwa lub trzy!), dowiedz się, jak i kiedy prawidłowo wprowadzić dziecku smoczek.
ultra air
smoczek
SCF085/12
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/21
ultra air
smoczek
SCF085/13
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej