Tulenie i uspokajanie malucha to nieodzowna część rodzicielstwa. Niestety, nie wymyślono jeszcze uniwersalnej metody uciszania niespokojnych niemowląt. Co więcej, sposób, który sprawdził się dziś, wcale nie musi być równie skuteczny jutro. Rodzice często zmuszeni są zmieniać stosowane metody i wykazywać się nadzwyczajną kreatywnością. Z naszym poradnikiem łatwiej znajdziesz optymalną metodę uspokajania Twojej pociechy.
W ciągu dnia zdarzać się będą okresy, w których Twoje dziecko będzie w szczególnie dobrym nastroju. Wykorzystaj te chwile, żeby dowiedzieć się, co najbardziej lubi. Być może ma swoją ukochaną zabawkę lub ulubioną kołysankę. Pamiętaj o wszystkich tych odkryciach, gdy następnym razem będziesz próbować uciszyć płaczącego maluszka.
Każde dziecko jest inne. Nie przejmuj się, gdy sposoby, które podsuwa Ci przyjaciółka, u Ciebie się nie sprawdzają. Pamiętaj, że relacja, jaka łączy Cię z Twoim dzieckiem, jest wyjątkowa. Skoncentruj się na wypracowaniu rozwiązań, które w Waszym przypadku okażą się skuteczne. Nie oponuj, jeśli Twoje dziecko domaga się, byś została w pokoju, zanim zaśnie. Nic złego się nie stanie, jeśli spędzisz z nim kilka minut więcej, zwłaszcza, jeśli oznacza to spokojniejszą noc dla wszystkich domowników.
Czasem przyczyna rozdrażnienia dziecka nie jest tak oczywista jak głód, zmęczenie, czy pełna pielucha. Warto wtedy pamiętać, że mózg i organizm maluszka bez ustanku się rozwija. Rozdrażnienie może pojawiać się w okresach intensywnego wzrostu, podczas skoków rozwojowych lub na początku ząbkowania. Dla maleńkiego organizmu to ogromne zmiany, z którymi musi sobie jakość poradzić. Nic więc dziwnego, że dziecko domaga się wówczas dodatkowej uwagi.
Nie istnieje żaden sekretny, magiczny sposób na uspokojenie rozdrażnionego niemowlęcia. Nawet najbardziej doświadczeni rodzice przyznają, że zdarzają się chwile, gdy płaczu po prostu nie da się ukoić. W okresie od urodzenia do 4 miesiąca niemowlęta płaczą bez wyraźnego powodu częściej niż w jakimkolwiek innym okresie życia Wszystko, co możesz wtedy zrobić, to przytulić maluszka i jakoś wspólnie przetrwać te pierwsze tygodnie. Choć na początku trudno w to uwierzyć, ta faza rozwoju w końcu przemija. Zapoznaj się z naszym artykułem o purpurowym płaczu, może tu znajdziesz wyjaśnienie Waszego problemu.
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/21
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej