Dla dziecka w wieku 8 miesięcy cały świat – który najczęściej ogranicza się głównie do podłogi salonu – jest pełnym przygód placem zabaw czekającym na eksplorację. Twój maluszek może już raczkować lub w inny sposób (np. turlając się lub przesuwając pupę po podłodze) sygnalizować gotowość i chęć do przemieszczania się. Część niemowląt tym wieku potrafi nawet, przytrzymując się sofy, podnieść się do pozycji stojącej!
Dla ciekawego świata 8-miesięcznego niemowlaka głównym zajęciem jest badanie napotkanych obiektów. Może podnosić zabawki i inne niewielkie przedmioty, a następnie wkładać je do ust, żeby poznać ich fakturę. Definicja świetnej zabawy obejmuje też potrząsanie zabawką lub uderzanie nią o podłogę. Właśnie w tym wieku dziecko zaczyna odkrywać związki przyczynowo-skutkowe. Nie bądź zaskoczona, gdy będziesz musiała co rusz podnosić zabawkę, którą maluch po chwili znów z radością wyrzuci z wózka. Pozwalaj mu na to, dopóki starczy Ci cierpliwości. Dziecko obserwuje, uczy się i czerpie z takiej zabawy ogromną przyjemność.
Eksploracja to ulubione zajęcie ośmiomiesięcznych maluchów. Będziesz zaskoczona, jak daleko w ciągu kilku sekund może przemieścić się Twoja do niedawna jeszcze niemobilna pociecha. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, właśnie nadszedł najwyższy czas, by zabezpieczyć mieszkanie przed dzieckiem, zapewniając mu możliwość bezpiecznego wędrowania i odkrywania.
Teraz, gdy dziecko potrafi już samodzielnie wkładać do ust małe cząstki jedzenia, posiłki zyskują zupełnie nowy, radosny wymiar. Jest to niekończąca się zabawa obejmująca np. potrząsanie bagietką lub rozsmarowywanie jogurtu po całej twarzy, stole i prawdopodobnie również po Tobie. Spróbuj powstrzymać się i nie psuć dziecku zabawy, przedwcześnie odbierając łyżkę i sprzątając cały ten bałagan. Nawet jeśli kuchnia lub salon przypominają pobojowisko, dla dziecka jest to ważne doświadczenie sensoryczne.
Ośmiomiesięczny maluch ma już większą zdolność pojmowania, co pozwoli Ci bawić się z nim np. w poszukiwanie zabawki, którą ukryłaś pod poduszką lub wskazywanie nazwanych przez Ciebie obiektów. Dziecko może również podejmować próby komunikowania się z Tobą i innymi osobami za pomocą gestów, takich jak machanie rączką czy klaskanie.
Ośmiomiesięczne niemowlę jest już zdolne do odczuwania empatii. Gdy dziecko, słysząc płacz innego malucha, samo zaczyna płakać, najprawdopodobniej jest to płacz naśladowczy, będący pierwszą oznaką empatii wobec innych osób.
Możesz zauważyć, że gdy opuszczasz pomieszczenie, maluch bardziej niż dotychczas denerwuje się lub smuci. Zjawisko to określane jest mianem lęku separacyjnego i może być źródłem dużego dyskomfortu dla Ciebie i dziecka. Na szczęście lęk separacyjny z czasem ustępuje. Gdy maluszek zda sobie sprawę, że zawsze w końcu wracasz, w kolejnych miesiącach rozstania powinny stać się znacznie łatwiejsze.
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.
ultra air
smoczek
SCF085/03
Premium
Blender parowy 4 w 1
SCF885/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej