Czas czytania: 2 min
Zarówno IPL, jak i laser to dwie popularne metody pozbywania się niechcianych włosów z ciała. Z pozoru, te dwie metody wydają się podobne – obie gwarantują gładką skórę i wykorzystują impulsy świetlne. Nie wiesz, na którą metodę warto się zdecydować – IPL czy laser? Każda osoba ma inne preferencje i wymagania skóry, dlatego warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega każda z metod.
OZarówno depilacja IPL, jak i laserowa, opiera się na wysyłaniu impulsów świetlnych. Jednak w każdej z tych metod jest wykorzystywany inny rodzaj światła. W przypadku IPL mamy do czynienia z intensywnym światłem pulsacyjnym (Intense Pulsed Light), które składa się z szerokiego spektrum światła, podobnego do światła żarówki. Dzięki temu, lampa może mieć większą powierzchnię naświetlania niż laser. Pozwala to oddziaływać na większe obszary skóry, a światło, mając różną długość fali, może docierać do mieszków włosowych położonych płycej lub głębiej. IPL wykorzystuje światło, które jest pochłaniane przez melaninę, a jego energia cieplna niszczy cebulkę włosa, co zapobiega wytwarzaniu nowych włosów przez cebulkę.. Z kolei technologia laserowa opiera się na pojedynczej, skupionej wiązce światła, najczęściej o jednej długości fali, która przenika w skórę punktowo. Następnie wiązka lasera (podobnie jak w przypadku IPL) jest pochłaniana przez melaninę, pigment, który barwi włosy., a jego energia cieplna niszczy nie tylko cebulkę, ale również uszkadza naczynia odpowiedzialne za odżywianie włosa W ten sposób włos jest niszczony od nasady i zapobiega to wzrostowi nowych włosów. Zatem – jaka jest najważniejsza różnica między depilacją IPL a depilacją laserową? W obu przypadkach zasada działania jest podobna – chodzi o uszkodzenie cebulki włosa poprzez naświetlenie i nagrzanie melaniny, co prowadzi do wstrzymania procesu wzrostu włosa. Jednak laser jest metodą bardziej inwazyjną i może być to zabieg stosunkowo bolesny. Metoda IPL jest dla skóry bardziej komfortowa. Dodatkowo zabiegi laserem trwają dłużej, ponieważ naświetlamy każdą cebulkę osobno. Na przykład zabieg naświetlania pach przy IPL, to 5 min., a w przypadku lasera – 30 do 40 min., dla bikini: IPL – 15 min., laser – ok. 1 godziny. Ponadto najważniejszą różnicą pomiędzy IPL a laserem jest to, że zabiegi IPL możemy wykonywać sami w domu (za pomocą urządzeń do użytku domowego), natomiast zabiegi laserem mogą być wykonywane jedynie przez doświadczony personel gabinetu kosmetycznego lub dermatologa.
Zarówno IPL, jak i laserowe usuwanie włosów wiążą się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Jednak – nie ma co ukrywać – to wydatek, który się opłaca. W końcu obie metody sprawiają, że wzrost włosów jest na długi czas zahamowany, dlatego przy regularnym ich stosowaniu inwestycja zwykle się zwraca. To, ile może kosztować depilacja IPL czy laserowa, zależy przede wszystkim od tego, czy skorzystasz z pomocy dermatologa, czy też udasz się do salonu kosmetycznego. Specjaliści pomogą Ci lepiej przeanalizować Twoją skórę i włosy, i ocenią, ilu zabiegów potrzebujesz. W przypadku technologii laserowej istnieje podwyższone ryzyko oparzeń, podrażnień i zaburzeń pigmentowych. Dlatego na laserowe usuwanie włosów warto wybrać się do dermatologa, choć będzie to droższe niż zabieg w salonie kosmetycznym – ale jest to bezpieczniejsza alternatywa! Podobnie jak usuwanie włosów za pomocą lasera, koszty zabiegu IPL są bardzo zróżnicowane. Technologia IPL może być stosowana profesjonalnie i bezpiecznie w salonach kosmetycznych. Ponadto masz możliwość zakupu urządzenia IPL, którego możesz używać w domu, co długoterminowo jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
Co jest prostsze – depilacja IPL czy laser? Obie technologie wymagają na początku regularnych zabiegów, ponieważ można nimi usuwać tylko włosy znajdujące się w fazie wzrostu. Dzięki urządzeniu IPL, takiemu jak Philips Lumea możesz osiągnąć redukcję włosów o 92% już po pierwszych trzech – czterech sesjach* i to wykonując zabiegi w domu, a nie w gabinecie kosmetycznym – proste, prawda?. Zabiegi IPLsą zdecydowanie szybsze od lasera . Szersze spektrum światła oznacza, że urządzenie może oddziaływać na większe obszary skóry, podczas gdy laser działa punktowo. Dzięki łatwemu w użyciu urządzeniu IPL, zabieg na obie nogi zajmuje tylko około 8.5 minuty**.
Na czym dokładnie opera się działanie urządzenia IPL? Depilator IPL emituje delikatne i rozproszone światło, które jest absorbowane przez zawartą we włosach melaninę. Z każdym kolejnym zabiegiem, mieszki włosowe wchodzą w fazę uśpienia, a w rezultacie – wypadają. Po pełnej serii 12 zabiegów z urządzeniem IPL, można liczyć na zupełnie gładką skórę, która utrzymuje się do 6 miesięcy. Z kolei już po trzech zabiegach, np. przy użyciu Philips Lumea 9000, włosów będzie nawet do 92% mniej. W pierwszej fazie od 1 do 4 zabiegu, zabiegi najlepiej powtarzać co 2 tygodnie, a od 5 do 12 zabiegu co 4 tygodnie, wtedy będzie można utrzymać efekt gładkiej skóry na dłużej.
Zarówno wiązka IPL czy laserowa powodują niszczenie cebulki i hamują wzrost włosa. Długoterminowo można go ograniczyć jedynie za pomocą regularnych zabiegów. Chociaż oddziaływanie laserem jest dobrą alternatywą dla długotrwałego ograniczenia wzrostu włosów, technologia IPL ma pewne zalety, których brakuje laserowi. Można ją stosować na większy obszar skóry, dlatego metoda ta jest szybsza; jest również bezpieczniejsza niż zabieg laserowy, dlatego może być stosowana w domu. Urządzenie IPL, to nie tylko korzyści finansowe dla Twojego portfela, ale także niezawodna, szybka i wygodna metoda depilacji, dzięki której uzyskanie pięknej gładkiej skóry staje się wyjątkowo łatwe. * Efekty obserwowane na nogach, po minimum 3-4 zabiegach. Mogą się różnić w zależności od osoby. ** Szacowany czas przy maksymalnej eksploatacji urządzenia.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Depilator IPL Philips Lumea - jak używać?
Zobacz więcej
Wszystko o depilacji IPL z Lumea: pytania i odpowiedzi
Zobacz więcej
Depilacja brazylijska bikini: wszystko, co musisz wiedzieć o bikini brazylijskim
Zobacz więcej