Czas czytania: 5 Min
Od kilku lat wzrasta świadomość problemu zanieczyszczonego powietrza. Z tego powodu coraz większych zainteresowaniem cieszą się oczyszczacze powietrza. Jak działają te urządzenia? Przed czym chronią? Czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.
Oczyszczacz to urządzenie, którego zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Zasada działania tych urządzeń jest dość prosta. Wbudowany wentylator zasysa powietrze, które następnie zostaje przepuszczone przez filtry. Urządzenia oczyszczające powietrze wyposażone są najczęściej w zestaw trzech filtrów. Pierwszy z nich – filtr wstępny – zatrzymuje największe zanieczyszczenia: kurz, włosy i sierść zwierząt. Wstępnie przefiltrowane powietrze przepuszczane jest przez drugi filtr. W modelach wysokiej klasy stosuje się najczęściej filtr HEPA, który jest w stanie zatrzymać ponad 99% znajdujących się w powietrzu cząsteczek o średnicy 3 mikrometrów. Na tym etapie wychwytywane są m.in. zarodniki pleśni, roztocza, wirusy, bakterie i pyły tworzące smog. Trzeci z filtrów – filtr węglowy – neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe gazy. Oczyszczone powietrze zostaje wyrzucone na zewnątrz urządzenia. W ten sposób urządzenie na bieżąco filtruje powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje.
Jakość powierza, którym oddychasz na co dzień, ma duży wpływ na samopoczucie. Biorąc pod uwagę coraz większy poziom skażenia atmosfery, warto zadbać o czystość powietrza w swoim najbliższym otoczeniu.
Oczyszczacz powietrza jest prostym, a jednocześnie skutecznym sposobem, by chronić siebie i członków rodziny przez przed najczęściej spotykanymi zanieczyszczeniami. Jeżeli ciągle nie jesteś przekonany, oto pięć argumentów, które mogą ułatwić podjęcie decyzji. Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza.
Philips Dual Scan wyposażony jest w filtr, który wychwytuje i neutralizuje cząsteczki nawet 800 razy mniejsze od smogu – w tym groźne dla zdrowia drobnoustroje. Oczyszczacz jest w stanie usunąć do 99,9% wirusów znajdujących się powietrzu, które przechodzi przez filtr. Skuteczność potwierdzają testy laboratoryjne przeprowadzone w Airmid Health group Ltd., wykonane w komorze o pojemności 28,5 m3, skażonej wirusem grypy A (H1N1). Ponadto Philips Dual Scan skutecznie wychwytuje popularne alergeny: pyłki roślinne, kurz, sierść zwierząt i roztocza. Dostają się one do organizmu drogą wziewną i mogą z wywoływać reakcje alergiczne, które objawia się m.in. wodnistym katarem, kichaniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, podrażnieniami skóry, zmęczeniem, sennością i obniżonym samopoczuciem. Jednym z najważniejszych zaleceń dla osób uczulonych jest unikanie kontaktów z alergenami. Skuteczność oczyszczaczy powietrza potwierdzona jest przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz Fundację Europejskiego Centrum Badania Alergii.
Smog to niepożądane zjawisko atmosferyczne, które powstaje w wyniku wymieszania się mgły z zanieczyszczeniami wytwarzanymi m.in. przez samochody, kopalnie i zakłady przemysłowe. Tworzące smog pyły i związki chemiczne mają szkodliwy wpływ na ludzki. Regularny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może nasilać objawy astmy, wywoływać kaszel, chrypkę i bóle gardła, a także powodować poważniejsze choroby układu oddechowego i układu krążenia. Filtr, w który wyposażone są oczyszczacze Philips, skutecznie oczyszcza powietrze z cząsteczek PM2,5. Tworzą one pył zawieszony, czyli najbardziej niebezpieczny dla ludzkiego życia element smogu. Ponadto, oczyszczacze powietrza Philips są w stanie zneutralizować lotne związki organiczne (m.in. formaldehyd i toluen) i nieprzyjemne zapachy (np. dym papierosowy, zapach smażonych potraw).
Optymalna dla zdrowia wilgotność powietrza wynosi od 40 do 60%. Niestety, w okresie jesienno-zimowym, kiedy konieczne jest używanie ogrzewania, wilgotność powietrza znacząco spada. Latem z kolei zmniejsza ją klimatyzacja. Wysuszone powietrze podrażnia błonę śluzową, co ułatwia powstwanie infekcji gardła i zatok. Odpowiednią wilgotność powietrza w domu możesz utrzymać dzięki oczyszczaczowi z funkcją nawilżacza. Philips Combi 2w1 filtruje powietrze i jednocześnie je nawilża. Jest to możliwie dzięki zastosowaniu filtra NanoCloud, który łączy oczyszczone powietrze z cząsteczkami wody. W trybie automatycznym urządzenie samoczynnie utrzymuje określony przez Ciebie poziom wilgotność
Wysokiej klasy oczyszczacze są w stanie w kilka minut przefiltrować całe powietrze znajdujące się w pokoju. Wspomniany już model Philips Dual Scan oczyści powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 w ciągu 5 minut! System cyrkulacji 3D skutecznie rozprowadza wypuszczane powietrze po całym pokoju. Całkowity zasięg działania urządzenia wynosi aż 73 m2 – jest to powierzchnia dużego mieszkania lub małego domu jednorodzinnego. Philips Dual Scan wyposażony jest w czujniki, które na bieżąco monitorują stan powietrza w otoczeniu. Urządzenie informuje Cię o poziomie stężenia cząsteczek PM2,5, szkodliwych gazów oraz alergenów.
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które obsługuje się naprawdę łatwo. Urządzeniami Philips możesz zarządzać za pomocą prostej aplikacji mobilnej Clean Home +. Dzięki niej zdalnie włączysz i wyłączysz oczyszczacz – nawet jeżeli przebywasz poza domem. Za pomocą aplikacji sprawdzisz poziom czystości powietrza i wybierzesz tryb pracy urządzenia. Do dyspozycji masz m.in. tryb nocny, który zmniejsza głośność pracy i zapewnia spokojny sen. Aplikacja Clean Home + podsunie Ci również cenne wskazówki dotyczące zdrowia. Oczyszczacz powietrza nie wymaga praktycznie żadnych prac konserwujących. Zastosowany w oczyszczaczu filtr może działać przez 3 lata. O konieczności wymiany tego elementu poinformuje Cię wskaźnik widoczny na ekranie. To tyle jeśli chodzi o teorię. A jak oczyszczacz sprawdza się w praktyce? Możesz przekonać się o tym bez konieczności kupowania urządzenia. Za pośrednictwem naszej strony możesz wynająć oczyszczacz i we własnym domu przetestować jego możliwość!
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej