Czas czytania: 5 Min
Blog ›› Dom ›› Czyste powietrze ›› Nawilżacz powietrza ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?
Nawilżacz powietrza ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?
Dobry nawilżacz to najlepszy sposób, by pozbyć się problemu suchego powietrza w mieszkaniu. Funkcjonalność urządzenia zależy jednak od wielu czynników, w tym rodzaju zastosowanej technologii nawilżania. Chociaż na rynku są obecnie dostępne trzy typy sprzętu, większość klientów wacha się, czy kupić nawilżacz powietrza ewaporacyjny, czy ultradźwiękowy. Z artykułu dowiesz się, który z nich będzie lepszym wyborem i dlaczego. Zacznijmy jednak od tego, po co komu nawilżacz powietrza i jak działają wspomniane rodzaje urządzeń.
W zależności od temperatury optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić od 40% do 60%. W polskim klimacie problemem jest zwykle zbyt suche powietrze, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Zimne powietrze ma bowiem znacznie mniejszą zawartość pary wodnej, która nie zwiększa się wraz z działaniem centralnego ogrzewania.
Niedostateczne nawilżenie powietrza wpływa z kolei negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Może powodować między innymi osłabienie układu odpornościowego i częstsze infekcje, szczególnie górnych dróg oddechowych, problemy z oczami, suchość i pękanie skóry, a także bóle głowy, trudności z koncentracją i pogorszenie jakości snu. Dobry nawilżacz skutecznie rozwiąże problemy związane ze zbyt suchym powietrzem. Urządzenie jest szczególnie polecane, gdy w domu są astmatycy, alergicy czy niemowlęta.
Przeczytaj również: Jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się podczas sezonu grzewczego?
Nie wiesz, jaki nawilżacz powietrza wybrać i czym kierować się przy wyborze? Jednym z kluczowych czynników jest rodzaj nawilżacza i jego sposób działania, które znacznie wpływają na funkcjonalność urządzenia. Obecnie w sprzedaży są trzy typy sprzętu, czyli nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne.
Nawilżacze parowe są najstarszym i najtańszym rozwiązaniem, ale za to zużywają bardzo dużo energii, są zdecydowanie najgłośniejsze i gorzej sprawdzają się w większych pomieszczeniach. Co więcej, generują gorącą parę, która może poparzyć dzieci lub zwierzęta. Z powyższych względów, większość klientów zastanawia się, czy wybrać nawilżacz ewaporacyjny, czy ultradźwiękowy.
Nawilżacz ultradźwiękowy, jak sugeruje nazwa, wytwarza ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają krople wody na drobne cząsteczki. Urządzenie wyposażone jest w generator, który pobudza specjalną membranę ultradźwiękową znajdującą się pod zbiornikiem wody.
W konsekwencji nawilżacz wyrzuca do góry parę wodną w postaci widocznej mgiełki, co zwiększa wilgotność w pomieszczeniu. Para wodna zwykle jest chłodna i orzeźwiająca, ale w niektórych urządzeniach może być również delikatnie podgrzana.
Nawilżacz ewaporacyjny działa poprzez tak zwane zimne odparowanie. Urządzenie składa się z filtra, zbiornika z wodą oraz wentylatora lub obrotowych dysków wprawiających powietrze w ruch.
Nawilżacz zasysa suche powietrze z zewnątrz, które następnie przechodzi przez filtr zwilżony wodą ze zbiornika. W ten sposób powietrze jest nawilżane oraz oczyszczane z kurzu, bakterii i grzybów, po czym wraca do pomieszczenia w postaci niewidocznej mgiełki.
Wiesz już, jak działają nawilżacz ewaporacyjny i ultradźwiękowy. Pora więc na porównanie wad i zalet obu urządzeń. Nawilżacz ultradźwiękowy jest zwykle tańszy niż ewaporacyjny. Jest przy tym cichy i często wystarczająco wydajny.
Niestety zdecydowanie słabiej rozprowadza parę wodną po pomieszczeniu. Co więcej, cząsteczki wody są na tyle duże, że mogą przyczepiać się do nich drobnoustroje, a gdy para osadza się na meblach lub innych elementach otoczenia, może to sprzyjać powstawaniu pleśni i grzybów. Ultradźwięki rozbijają też składniki mineralne zawarte w wodzie. Nawilżacz wymaga więc stosowania wody destylowanej lub specjalnych filtrów, żeby w miejscach działania urządzenia nie osadzał się biały pył mineralny. Mogą być również nieprzyjemne dla kotów i psów, które słyszą szerszy zakres dźwięków niż ludzie.
Nawilżacze ewaporacyjne są równie ciche i wydajne, co ultradźwiękowe, a często też bardziej zautomatyzowane. Są również w pełni bezpieczne dla zwierząt domowych. Przede wszystkim jednak cząsteczki wody w powietrzu są tak drobne, że nie przyczepiają się do nich drobnoustroje. Wilgotna mgiełka jest orzeźwiająca, lecz na tyle subtelna, że dłużej pozostaje w powietrzu, przez co nie pozostawia śladów w otoczeniu. Do tego nie powoduje białego osadu.
Z powyższych względów lepszym wyborem będzie nawilżacz ewaporacyjny, który jest najbardziej higienicznym i naturalnym sposobem na suche powietrze. Zakup urządzenia ultradźwiękowego, a zwłaszcza parowego należy do najczęstszych błędów przy wyborze pierwszego nawilżacza powietrza.
Nawilżacze powietrza Philips to wyłącznie modele ewaporacyjne, których największą zaletą jest technologia naturalnego parowania NanoCloud. W porównaniu do standardowych nawilżaczy ultradźwiękowych, urządzenia marki Philips minimalizują rozprzestrzenianie się bakterii w powietrzu o 99%.
Dzięki konstrukcji 360° równomiernie rozprowadzają wilgotne powietrze w pomieszczeniu, bez plam i białych osadów. Nawilżacze Philips wyróżniają się też między innymi cichą pracą, a w zależności od modelu mają wydajność odpowiednią nawet do średnich lub dużych pomieszczeń. Zastanawiasz się, które urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze? Sprawdź nasze porównanie nawilżaczy powietrza Philips.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Nawilżacz powietrza ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?
Zobacz więcej
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej