Czas czytania: 5 min
Czyste powietrze ›› Nie wiesz jaki nawilżacz powietrza wybrać? Poznaj nasze rady!
Czyste powietrze ›› Nie wiesz jaki nawilżacz powietrza wybrać? Poznaj nasze rady!
Jesienią i zimą, a więc w sezonie grzewczym, często mamy problemy z przesuszoną skórą, oddychaniem, suchym kaszlem czy osłabieniem układu odpornościowego, a nierzadko gorzej też sypiamy i trudniej jest nam się skupić. Za pojawienie się tego typu dolegliwości odpowiada suche powietrze spowodowane ogrzewaniem pomieszczeń, ale także klimatyzacją. Na szczęście jest na to skuteczna rada – zakup dobrej jakości urządzenia pozwalającego utrzymać optymalny poziom nawilżenia w mieszkaniu. Jeśli nie wiesz jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się w Twoim domu, poznaj kilka naszych porad, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.
Najprostsze rozwiązanie to nawilżacz tradycyjny, czyli pojemnik z wodą, który wiesza się na grzejniku. Pod wpływem ciepła woda paruje i podnosi poziom wilgotności, jednak na niewielkiej przestrzeni. Tego typu nawilżacze są też mało wydajne i niehigieniczne. Inny typ nawilżacza to nawilżacz parowy, który podgrzewa wodę, a następnie wyrzuca ją w postaci ciepłej mgiełki. Ten model powszechnie zalecany jest zwłaszcza do pokojów dziecięcych oraz polecany użytkownikom, którzy chcieliby wykorzystać nawilżacz także do przeprowadzenia inhalacji.
Nawilżacze powietrza Philips to z kolei nawilżacze ewaporacyjne. Ich działanie polega na zasysaniu suchego powietrza, które wentylator przetłacza przez wilgotną powierzchnię filtra nawilżającego. Jest to najbardziej naturalny proces nawilżania powietrza, pozwalający na równomierne nawilżenie całego pomieszczenia. Chłodna, odświeżająca mgiełka emitowana przez ewaporacyjny nawilżacz powietrza jest niewidoczna i nie osiada na płaskich powierzchniach w postaci skroplonej pary. Niemałym zainteresowaniem cieszą się nawilżacze ultradźwiękowe, które do rozbijania cząsteczek wody wykorzystują właśnie ultradźwięki. Wytworzona w ten sposób para wodna może być chłodna, albo delikatnie podgrzana. Chociaż tego typu urządzenia są ciche, emitowane przez nie ultradźwięki niesłyszalne dla ludzi mogą negatywnie wpływać na zwierzęta domowe, a dodatkowo wytwarzana przez nie para może osiadać na meblach i podłogach, przyczyniając się do rozwoju grzybów.
Podczas poszukiwania odpowiedniego nawilżacza warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jednym z nich jest wydajność urządzenia, na którą składa się powierzchnia nawilżania (określa na jak dużej powierzchni powietrze jest nawilżane) podawana w m² oraz wydajność parowania (oznacza ilość wytworzonej pary w danym czasie) wyrażana zwykle w m/h bądź litrach na dobę. Warto uwzględnić ten parametr podczas zakupów, aby wydajność urządzenia nie była zbyt mała. Nie ma też sensu kupować nawilżacza potrafiącego zmienić wilgotność powietrza na przestrzeni 300 m², jeśli zamierzamy korzystać z niego np. głównie w pokoju dziecięcym.
Ważne jest również, czy urządzenie zostało wyposażone w filtry poprawiające jakość powietrza – np. nawilżacz i oczyszczacz powietrza Philips Air Washer uwalnia do powietrza 99% mniej bakterii w porównaniu z nawilżaczami ultradźwiękowymi. Jeśli zależy Ci nie tylko na nawilżeniu powietrza, ale też na oczyszczeniu go ze szkodliwych dla zdrowia substancji, jak smog, wirusy, bakterie czy alergeny, wybierz model 2w1 AC3829/10. Podczas porównywania parametrów poszczególnych urządzeń warto też zwrócić uwagę na wygodę użytkowania. Wskaźnik poziomu nawilżenia powietrza, możliwość dostosowania stopnia wilgotności czy prędkości działania wentylatora zależnie od preferencji, programowanie czasu pracy, cichy tryb nocny – każde z tych rozwiązań sprawia, że korzystanie z nawilżacza staje się bardziej komfortowe.
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej