Czas czytania: 5 Min
Blog ›› Dom ›› Czyste powietrze ›› Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Jakość powietrza w domu ma ogromny wpływ na zdrowie, ale też samopoczucie domowników. Zanieczyszczone powietrze przedostaje się do mieszkań każdego dnia – nie tylko przez otwarte okna, ale również drzwi i wentylację. Co można zrobić, żeby poprawić jakość powietrza w domu? Czy domowe sposoby na oczyszczanie powietrza są skuteczne?
O czyste powietrze w mieszkaniu można zadbać domowymi sposobami. Jak to zrobić? Poniżej kilka rad, które mogą się przydać i wpłynąć na jakość powietrza w domu.
Wietrzenie to najprostszy sposób na wymianę powietrza w domu. Warto wietrzyć mieszkanie codziennie i robić to krótko, ale intensywnie, np. przez 10 minut przy oknie otwartym na oścież. Trzeba jednak uważać na wietrzenie zimą, które często może przynieść więcej szkody niż pożytku. W okresie grzewczym, lepiej unikać otwierania okien w godzinach największego nasilenia smogu.
Regularne sprzątanie pomoże pozbyć się z domu przynajmniej części zanieczyszczeń, takich jak np. kurz, sierść zwierząt czy roztocza. Dzięki temu, jakość powietrza w mieszkaniu się poprawi. Pamiętaj, by kurz usuwać najlepiej przy pomocy wilgotnej ściereczki. Jeśli korzystasz z odkurzacza, wybierz taki, który ma odpowiedni filtr, np. HEPA.
Czy oczyszczanie powietrza przez rośliny jest możliwe? Tak! Niektóre rośliny pokojowe pochłaniają kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza. Do takich rośli należą m.in. skrzydłokwiat, aloes i filodendron. Już kilka małych roślin doniczkowych wystarczy, by pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza w domu.
Oczyszczacz powietrza to najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób walki z zanieczyszczonym powietrzem. Takie urządzenie jest w stanie usunąć z powietrza najróżniejsze zanieczyszczenia: kurz, pył, alergeny, nieprzyjemne zapachy i wiele innych.
Regularne sprzątanie i wietrzenie to sposoby na poprawę jakości powietrza w domu. Podobnie jest z obecnością roślin doniczkowych. Wszystkie te działania mają pozytywny wpływ na jakość powietrza w domu. Trzeba jednak pamiętać, że nie będą w stanie skutecznie go oczyścić. Do tego celu trzeba użyć oczyszczacza powietrza. Tylko to urządzenie będzie w stanie skutecznie uporać się różnymi rodzajami zanieczyszczeń, takimi jak: kurz, bakterie, wirusy, sierść zwierząt, dym tytoniowy i wiele innych. Tym samym, jeśli zależy Ci na dobrej jakości powietrza w domu, zastanów się nad zakupem oczyszczacza. Wszelkie inne czynności, jak np. wietrzenie, mogą wspomóc jego działanie, ale nie będą go w stanie zastąpić.
Zastanawiasz się, jak to możliwe, że jedno urządzenie wystarczy, by poprawić jakość powietrza w domu? Zasada działania oczyszczacza powietrza jest bardzo prosta. Urządzenie, najpierw pobiera określoną ilość powietrza z pomieszczenia. Następnie, powietrze przenika przez znajdujące się w oczyszczaczu filtry. Tam zostaje oczyszczone z różnego rodzaju zanieczyszczeń. W kolejnym kroku, oczyszczone powietrze z powrotem wydostaje się do pomieszczenia. Od jakości i rodzaju zastosowanych filtrów zależy, jak dokładnie zostanie oczyszczone powietrze. Pamiętaj, że oczyszczacz usuwa nie tylko zanieczyszczenia z powietrza, ale też nieprzyjemne zapachy. W ten sposób wpływa na jakość powietrza i poprawia komfort oddychania.
Nie wiesz, jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Zwróć uwagę na jakość filtra. To od filtra zależy skuteczność działania urządzenia. Oczyszczacze powietrza Philips są wyposażone w filtry NanoProtect HEPA. Taki filtr jest w stanie usuwać cząsteczki aż 100 razy mniejsze niż standardowy filtr HEPA i w ten sposób zapewniać czyste powietrze w domu. Filtr NanoProtect HEPA działa poprzez wykorzystanie zaawansowanej technologii filtracji, która pozwala na skuteczne usuwanie cząstek stałych z powietrza. Dzięki specjalnemu materiałowi o mikroskopijnej strukturze, filtr jest w stanie zatrzymać nawet bardzo drobne cząsteczki, w tym alergeny, bakterie, wirusy i inne zanieczyszczenia powietrza. Proces ten odbywa się poprzez przepuszczanie powietrza przez gęstą warstwę materiału filtrującego, która zatrzymuje szkodliwe substancje, pozwalając na wydajne oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu. Inną, ciekawą opcją jest wybór urządzenia 2w1, czyli oczyszczacza powietrza z nawilżaczem. Takie urządzenia działa kompleksowo: nie tylko skutecznie oczyszcza, ale też nawilża powietrze. Samo nawilżenie również wpływa na jakość powietrza i ją poprawia. Zakup takiego urządzenia sprawdzi się szczególnie wśród osób, które planowały zainwestować również w nawilżacz. Nie trzeba kupować dwóch, oddzielnych sprzętów. Można mieć jeden, o rozszerzonej funkcjonalności.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej