Wiele osób jest przekonanych, że oczyszczacz powietrza to urządzenie niezbędne tylko w domach alergików. Warto jednak wiedzieć, że tego typu sprzęt doskonale sprawdzi się nawet u użytkowników, którzy nie mają większych problemów ze zdrowiem. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o zagrożeniu spowodowanym przez smog, który może powodować liczne choroby. Dobrej jakości oczyszczacz powietrza to gwarancja, że w mieszkaniu będzie oddychało się lepiej i zdrowiej. Przekonanie, że smog pozostaje na zewnątrz i przy zamkniętych oknach i drzwiach nie dostaje się do mieszkania jest błędne. Na nasze samopoczucie wpływać może nie tylko obecność pyłu w powietrzu, ale też szkodliwych substancji chemicznych, bakterii i roztoczy. Częste wietrzenie domu nie zawsze się sprawdzi – kiedy stężenie niebezpiecznych pyłów w powietrzu przekracza normy, otwieranie okien może tylko pogorszyć sytuację. Właśnie dlatego warto zdecydować się na odpowiednie urządzenie – jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Najważniejszymi parametrami urządzeń przeznaczonych do oczyszczania powietrza w mieszkaniu jest jakość filtrów oraz wydajność pracy, czyli ilości czystego powietrza wyrzucanego przez nie w ciągu godziny. Zastosowane w oczyszczaczach powietrza marki Philips rozwiązania pozwalają wyłapać drobne cząsteczki PM2,5 oraz PM10, kurz, pyłki, sierść zwierząt, wirusy, bakterie, grzyby, zarodniki pleśni, a w dodatku dobrze radzą sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Oczyszczacz wyposażony w dobrej jakości filtr pomoże złagodzić objawy alergii, takie jak łzawienie i zaczerwienienie oczu, kichanie, swędzenie nosa i skóry oraz katar. Korzystanie z tego urządzenia zapewni większą swobodę oddychania oraz spokojny sen. Oczywiście sam filtr nie poradzi sobie ze efektywnym oczyszczaniem powietrza, jeśli urządzenie nie będzie odpowiednio wydajne. Dlatego też drugim ważnym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania tego typu sprzętu, jest właśnie wydajność filtracji (CADR) wyrażana w metrach sześciennych na godzinę. Dobrym pomysłem jest zakup modelu pozwalającego na jej regulację, co umożliwi dostosowanie pracy urządzenia do potrzeb lub panujących warunków. Warto też pomyśleć o cechach wpływających na komfort użytkowania. Jedną z nich jest poziom hałasu wyrażany w decybelach – im cichsze urządzenie, tym lepiej, zwłaszcza jeśli ma ono pracować również nocą. Inne rozwiązanie to zakup modelu z trybem nocnym polegającym na redukcji wydajności oczyszczania z obniżeniem poziomu hałasu.
Wiele osób planujących zakup oczyszczacza powietrza rozważa nabycie urządzenia, które jednocześnie zapewni odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Co daje nawilżacz powietrza? Dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie optymalnego poziomu nawilżenia od 40 do 60%, co ogranicza rozwój bakterii i pleśni, a jednocześnie zapewnia domownikom większy komfort i swobodę oddychania. Nawilżacz ten zapewnia o 99% mniej bakterii w porównaniu do nawilżaczy ultradźwiękowych, ponieważ wytwarza bardzo drobną, niewidoczną mgłę, która jest zbyt mała, aby przyczepiały się do niej bakterie. Ponadto mgiełka ta dłużej utrzymuje się w powietrzu, a tym samym zapobiega powstawaniu mokrych plam na meblach lub podłodze. Wygodnym rozwiązaniem jest też urządzenie, które automatycznie utrzymywać będzie stały poziom wilgotności w pomieszczeniu. Po zakupie nawilżacza często pojawia się pytanie gdzie go ustawić. Przede wszystkim nie należy umieszczać go tuż przy ścianie – wokół nawilżacza powietrze powinno przepływać swobodnie, dlatego upewnijmy się, że jest ustawiony bliżej środka pomieszczenia. Osoby, które potrzebują nawilżacza, ale również rozważają jaki oczyszczacz powietrza najlepiej sprawdzi się w ich domu, powinny wziąć pod uwagę urządzenia 2w1, czyli z funkcją nawilżacza.
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej