Alergia to choroba bardzo mocno rozpowszechniona. Chorują na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Należy do grupy chorób przewlekłych. Jej leczenie ogranicza się głównie do łagodzenia objawów choroby, które pojawiają się w następstwie kontaktu z czynnikiem alergennym. Objawy choroby, w zależności od jej rodzaju, mogą wywoływać przeróżne czynniki: pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz, grzyby i ich zarodniki, a także niektóre środki chemiczne wykorzystywane chociażby do sprzątania. Aby zmniejszyć częstotliwość symptomów alergii oraz załagodzić ich charakter, poza stosowaniem odpowiednich metod leczenia, opierających się przede wszystkim na środkach farmakologicznych, należy również zminimalizować kontakt z alergenami. Sprawdźmy, jak walczyć z alergią w skuteczny sposób.
Walka z alergią to walka nierówna. Nie oznacza to jednak, że nie należy jej podjąć, wręcz przeciwnie. Warto dołożyć wszelkich starań, aby w jak największym stopniu zminimalizować objawy choroby, tym samym zdecydowanie poprawiając jakość życia. Do najczęstszych symptomów alergii należą: przewlekły katar, ciągłe kichanie, łzawienie i pieczenie oczu, kaszel, świąd skóry. Wystąpienie owych objawów może nastąpić na skutek działania różnych czynników. Największą część czynników alergennych stanowią pyłki roślin. Bardzo często reakcję alergiczną wywołują także: sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, grzyby i ich zarodniki oraz niektóre pokarmy (alergia pokarmowa). Częstotliwość występowania objawów choroby oraz stopień ich nasilenia również może być zróżnicowany. Do łagodzenia ich przebiegu najczęściej wykorzystuje się środki farmakologiczne. Równie ważne jak stosowanie właściwe dobranej farmakologii jest unikanie kontaktu z czynnikami wywołującymi reakcję alergiczną.
O ile w przypadku alergii pokarmowej, czy też alergii wywołanej na przykład kontaktem z sierścią zwierząt, ograniczenie kontaktu z alergenem nie wydaje się być problemem, o tyle już zminimalizowanie działania takich czynników jak pyłki traw czy roztocza znajdujące się w kurzu jest już znacznie cięższe, a nawet niemożliwe. Trudno bowiem w ogóle nie wychodzić z domu przez cały okres pylenia poszczególnych drzew i krzewów, czy zachowywać w domu tak sterylną czystość, by nie znalazła się w nim nawet drobinka kurzu. Dlatego osoby cierpiące na alergię pyłkową powinny zadbać o to, by przynajmniej w zaciszu własnego domu oddychać powietrzem pozbawionym alergenów. Jak to zrobić?
Wielu chorych zastanawia się, jak poradzić sobie z alergią, zwłaszcza pyłkową, przed którą wyjątkowo trudno się bronić. Okazuje się, że jest sposób, który pozwala w znacznym stopniu ograniczyć kontakt chorego z alergenami odpowiedzialnymi za występowanie objawów choroby. Jest nim oczyszczanie powietrza, które pomaga pozbyć się z niego cząsteczek wywołujących alergię. Do tego celu wykorzystuje się innowacyjne oczyszczacze powietrza, czyli urządzenia, które – poprzez zastosowanie specjalnych filtrów – pochłaniają zanieczyszczenia, alergeny, a nawet zapachy. Dla wielu alergików okazują się one prawdziwym wybawieniem. W przypadku alergii warto wybierać oczyszczacze powietrza rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, np. oczyszczacze powietrza marki Philips, które, dzięki wieloetapowemu systemowi filtracji: filtrowi wstępnemu, węglowemu i HEPA, jeszcze dokładniej usuwają z powietrza takie alergeny jak: kurz, pyłki, sierść zwierząt, zarodniki grzybów, a nawet niektóre wirusy i bakterie. Zastosowanie tego rodzaju urządzeń sprawia, że cierpiący na alergię przynajmniej we własnym domu mogą odetchnąć pełną piersią (dosłownie!) bez obaw o to, że za chwilę znów będą zmagać się z uciążliwymi objawami choroby.
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej