Czas czytania: 5 Min
Blog ›› Dom ›› Czyste powietrze ›› Ile prądu zużywa nawilżacz powietrza?
Ile prądu zużywa nawilżacz powietrza?
Zastanawiasz się, czy nawilżacz powietrza pobiera dużo prądu? Przy odpowiednim wyborze sprzętu wzrost rachunków za energię elektryczną będzie praktycznie nieodczuwalny. Który rodzaj urządzenia jest najoszczędniejszy – nawilżacz parowy, ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Od czego jeszcze zależy pobór prądu nawilżacza i jak obliczyć jego koszt użytkowania? Ile prądu zużywają nawilżacze powietrza Philips? Wyjaśniamy.
W dobie rosnących cen energii elektrycznej wiele osób zastanawia się, czy zakup dodatkowych sprzętów domowych nie przełoży się na odczuwalnie wyższe rachunki za prąd. Na szczęście, w przypadku nawilżacza powietrza ryzyko to jest niewielkie – pod warunkiem wyboru dobrego, energooszczędnego urządzenia.
Często będzie ono pobierać porównywalną lub nawet mniejszą ilość prądu niż żarówka czy ładowarka do telefonu. Niestety na rynku ciągle są też dostępne modele, które mają nawet kilkadziesiąt razy wyższe zużycie energii.
Przeczytaj również: Ile prądu zużywają oczyszczacze powietrza Philips?
Na zużycie energii elektrycznej przez nawilżacz powietrza ma wpływ wiele czynników, takich jak: W sezonie grzewczym powietrze w pomieszczeniach jest bardziej suche, więc nawilżacz będzie pracować dłużej i intensywniej, żeby utrzymać w nim odpowiedni poziom wilgotności. Zwykle też, im większe pomieszczenie, tym więcej energii zużyje urządzenie. Ponadto, na czas pracy nawilżacza wpływają także inne czynniki. Należą do nich między innymi rodzaj budownictwa,stan stolarki okiennej, zastosowana wentylacja czy obecność roślin.
Zdecydowanie najbardziej energooszczędne są nawilżacze ewaporacyjne. Zużywają one od kilku do około dwudziestu kilku wat (W) na godzinę. Na drugim miejscu plasują się nawilżacze ultradźwiękowe, a ich zużycie prądu może być nawet kilka razy wyższe. Wyjątkowo duże zużycie mają natomiast urządzenia parowe, które są też najgłośniejsze, co sprawia, że są najmniej popularne.
Czy warto zatem wybrać nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy? Ten drugi, choć droższy w użytkowaniu będzie zwykle nieco tańszy w zakupie. Lepszym wyborem będzie jednak nawilżacz ewaporacyjny, który jest najbardziej skutecznym i higienicznym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Urządzenie wytwarza mgiełkę o tak drobnych kroplach, że nie przyczepiają się do nich drobnoustroje. Nie pozostawia też śladów w otoczeniu i jest w pełni bezpieczne dla zwierząt domowych.
Samodzielne obliczenie zużycia energii i kosztu użytkowania nawilżacza wydaje się proste. Teoretycznie wystarczy pomnożyć pobór mocy urządzenia – zamieniając waty na kilowaty – przez czas pracy w godzinach. Następnie zaś pomnożyć dobowy pobór prądu przez koszt 1 kWh (kilowatogodziny) energii.
Warto natomiast pamiętać, że jeśli nawilżacz pracuje w różnych trybach, obliczenia trzeba wykonać dla każdego z nich oddzielnie i następnie zsumować. Co więcej, w jednym pomieszczeniu sprzęt będzie musiał pracować nieco dłużej niż w innym, żeby zapewnić optymalną wilgotność powietrza.
Nawilżacze powietrza Philips to wyjątkowo oszczędne, wydajne i higieniczne modele ewaporacyjne, które minimalizują rozprzestrzenianie się bakterii o 99% w porównaniu do standardowych urządzeń ultradźwiękowych. Ile prądu pobiera taki nawilżacz powietrza? Najczęściej nie więcej niż kilkanaście W. 1. Nawilżacz powietrza Philips HU2718/10 (wydajność 200 ml/h, powierzchnia do 32 m²): 2. Nawilżacz powietrza Philips HU4813/10 (wydajność 300 ml/h, powierzchnia do 44 m²): 3. Nawilżacz powietrza Philips HU2716/10 (wydajność 200 ml/h, powierzchnia do 32 m²): 4. Nawilżacz powietrza Philips HU4803/01 (wydajność 225 ml/h, powierzchnia do 25 m²): Zastanawiasz się, które urządzenie będzie najlepsze dla Ciebie. Sprawdź nasze porównanie nawilżaczy powietrza Philips i dowiedz się, który wybrać.
Poniżej wskazujemy, jakie jest szacunkowe zużycie energii poszczególnych nawilżaczy Philips, przy założeniu, że pracują one przez 8 godzin na dobę z pełną mocą (rzeczywiste zużycie w większości przypadków będzie odczuwalnie niższe). Szacujemy też koszt pracy urządzenia w skali doby, miesiąca i roku (zakładamy wspomniane powyżej warunki pracy i cenę prądu 0,85 zł/kWh; średnie ceny w Polsce w 2023 roku w taryfie G11 wynoszą 0,80-0,89 zł).
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej