Chociaż mogłoby się wydawać, że nasze mieszkania to miejsca w pełni bezpieczne i wolne od zanieczyszczeń (bo przecież dbamy o porządek, a okna są przeważnie zamknięte!), to mimo to bardzo szkodliwe dla zdrowia znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia przedostają się do naszego domu poprzez nieszczelną wentylację czy wietrzenie podczas smogu. Wiele z tych zanieczyszczeń powietrza wytwarzamy również sami, poprzez codzienne czynności, jak na przykład sprzątanie z zastosowaniem detergentów, smażenie, palenie świec. Do tego dochodzą jeszcze alergeny, czyli pyłki roślin, roztocza, kurz, sierść zwierząt, zarodniki pleśni.. W świeżo wyremontowanych domach z kolei ściany czy meble mogą emitować gazy oraz trujące substancje organiczne. Zanieczyszczenie powietrza ma bardzo poważne skutki dla naszego zdrowia, a w domu często jakość powietrza może być gorsza niż na zewnątrz. Jak oczyścić powietrze w domu?
Smog staje się szczególnie uciążliwy w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy oprócz spalin samochodowych oraz zanieczyszczeń przemysłowych powietrze zatruwa dodatkowo domowe kotły grzewcze opalane drewnem i złej jakości węglem.. Największy problem mają mieszkańcy miast położonych w nieckach i z wysoką zabudową, gdzie wiatr nie może usunąć szkodliwych cząstek znajdujących się w powietrzu. Dlaczego smog jest szkodliwy dla naszego zdrowia? Najgroźniejsze są cząsteczki pyłu zawieszonego PM2,5, które znajdują się w smogu. Przenikają one do najgłębszych partii płuc i krwiobiegu, a tym samym zwiększają ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego i krążenia, przyczyniają się do wystąpienia alergii, astmy, a także nowotworów. Kiedy stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu wzrasta, zaleca się pozostawanie w domach – dotyczy to zwłaszcza dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i alergików. Niestety, w naszych mieszkaniach też nie do końca możemy uchronić się przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza, ponieważ w wyniku naturalnej wentylacji cząstki PM2,5 przenikają do domów. Jak oczyścić powietrze w mieszkaniu? Najlepiej stosując specjalne urządzenia, czyli oczyszczacze powietrza. Podczas poszukiwania odpowiedniego modelu sprawdźmy, czy potrafi on sobie poradzić ze smogiem. Oczyszczacze powietrza wyposażone zostały w filtr NanoProtect HEPA z mikrowłóknami zatrzymującymi cząsteczki PM2,5, a nawet te o 100 razy mniejsze od nich.. Jeśli więc mieszkasz w mieście, gdzie zanieczyszczone powietrze jest poważnym problemem, tego typu urządzenia są idealnym rozwiązaniem dla Ciebie i Twoich bliskich.
Najczęściej występującymi w mieszkaniach alergenami są kurz, roztocza, pleśń, grzyby oraz sierść zwierząt. Wiosną do domu mogą dostać się także pyłki roślin, które również wywołują reakcję uczuleniową. Jak sobie z nimi radzić? Na pewno często sprzątając. Można też zainwestować w odkurzacz z dobrej jakości filtrem. Jeśli ktoś z rodziny jest alergikiem, warto pomyśleć o zrezygnowaniu z dywanów i wykładzin – co prawda nadają one wnętrzom przytulnego charakteru, ale są też trudniejsze do utrzymania w czystości. Znacznie łatwiej będzie więc pozbywać się kurzu z odsłoniętych parkietów, które można zmywać na mokro. Oczywiście dużą pomocą w walce z alergiami stanowią oczyszczacze powietrza, które zatrzymują cząsteczki wywołujące reakcje uczuleniowe. Oczyszczacze powietrza Philips pomagają łagodzić objawy alergii*, właśnie dzięki skutecznej redukcji alergenów. Dodatkowo wybrane modele posiadają wskaźnik poziomu alergenów oraz tryb antyalergenowy np. model AC3259, który doskonale sprawdzi się w większych pomieszczeniach. Można nim też zdalnie sterować za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne. A jak oczyścić powietrze w pokoju o średniej wielkości? Swoje zadanie doskonale spełni tam oczyszczacz powietrza Philips AC2889. Oba modele wskazują również stopień zanieczyszczenia (wskaźnik PM2,5), działają w trybie nocnym (cichszym) lub dziennym, a czas ich pracy można programować nawet na 24 godziny. Takie urządzenia z pewnością pozwolą więc odetchnąć pełną piersią w każdym mieszkaniu. Co ważne rekomenduje je Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej