Czas czytania: 5 Min
Czyste powietrze ›› 5 najczęstszych błędów przy wyborze pierwszego oczyszczacza powietrza
Czyste powietrze ›› 5 najczęstszych błędów przy wyborze pierwszego oczyszczacza powietrza
Spis treści
Zastanawiasz się, jaki oczyszcza powietrza wybrać do domu lub do mieszkania? Chcesz uniknąć nieprzemyślanego zakupu? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie powielać błędów, które często popełniają osoby kupujące pierwszy oczyszczacz powietrza.
Często popełnianym błędem jest dobieranie oczyszczacza powietrza z myślą o całym mieszkaniu lub domu, a nie o konkretnym pomieszczeniu. Założenie, że skoro sprzęt jest przeznaczony do oczyszczania powierzchni do 70 m², to na pewno oczyści całe mieszkanie w bloku o powierzchni 50-60 m² jest mylne. Owszem, taki oczyszczacz powietrza byłby zdecydowanie wystarczający na przykład w Sali konferencyjnej tej wielkości. W mieszkaniu czy domu cyrkulacja powietrza będzie jednak ograniczona przez ściany, układ mebli oraz wąskie korytarze lub otwory drzwiowe. Najlepiej więc wybrać dwa osobne urządzenia, na przykład do salonu i sypialni, zwłaszcza jeśli pomieszczenia te nie są położone bezpośrednio obok siebie.
Czy wiesz, że… jeśli zależy Ci na czystym powietrzu w dwóch pomieszczeniach, zwykle lepszym wyborem będą dwa osobne oczyszczacze powietrza o mniejszej wydajności w każdym z nich niż jeden o większej wydajności?
Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, żeby wydajność oczyszczacza powietrza do salonu połączonego z kuchnią uwzględniała obie strefy. Jeśli chodzi o osobne, sąsiadujące pomieszczenia, które łączy szerokie i stale otwarte przejście, to ewentualnie również można pokusić się o jedno wydajne urządzenie. Alternatywą może być też przenoszenie oczyszczacza z salonu, gdzie jest w ciągu dnia, do sypialni (na wieczór i na noc). Na dłuższą metę nie jest to jednak wygodne rozwiązanie.
Jaki oczyszczacz powietrza będzie więc odpowiedni do wielkości pomieszczenia? Podpowiedzią jest wskaźnik CADR oczyszczacza mierzony w metrach sześciennych na godzinę (m³/h), który informuje, ile czystego powietrza urządzenie dostarczy w ciągu godziny. Eksperci zalecają, by dobrać CADR tak, by urządzenie mogło przefiltrować powietrze w pomieszczeniu trzy razy w ciągu godziny. Przy standardowej wysokości mieszkań daje to minimum 80 m³/h na każde 10 m² powierzchni. Do 30-metrowego pokoju sprawdzi się więc oczyszczacz ze wskaźnikiem CADR co najmniej 240 m³/h. Często jednak warto sięgnąć po jeszcze wydajniejsze urządzenia. Jeśli chcesz pozbyć się z powietrza również mikroorganizmów, oczyszczacz powinien wymieniać powietrze co najmniej 4 razy na godzinę (CADR około 105 m³/h na każde 10 m².
Oprócz wskaźnika CADR najważniejszą cechą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza, jest rodzaj zastosowanych filtrów i ich jakość. Nawet bardzo dobra wydajność filtracji nie wystarczy, jeśli urządzenie po prostu nie jest w stanie wyłapać z powietrza określonych zanieczyszczeń.
Najlepsze rezultaty zapewnia kompleksowe rozwiązanie w postaci filtra wstępnego oraz Filtra Nano Protect HEPA i filtra węglowego. Filtr wstępny wyłapuje duże cząstki, w tym grubszy kurz czy sierść, więc będzie szczególnie ważny między innymi przy zwierzętach w domu lub gdy nie odkurzasz bardzo często.
Filtr węglowy pochłania lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy. Będzie zatem bardzo istotny na przykład wtedy, gdy w powietrzu mogą znajdować się chemikalia (m.in. środki ochrony roślin, metale ciężkie czy zanieczyszczenia pochodzące z zakładów przemysłowych), w domu jest osoba paląca lub chcesz zneutralizować inne zapachy.
Kluczowe znaczenie, zwłaszcza dla alergików i osób, które chcą uchronić się przed smogiem ma natomiast filtr HEPA. Oprócz drobniejszego kurzu może on wyłapać pyły zawieszone, roztocza, pyłki i alergeny oraz zarodniki pleśni, bakterie, a nawet wirusy. Istotne są przy tym dwa parametry: wielkość wyłapywanych cząsteczek w mikrometrach (μm) oraz skuteczność filtracji w procentach. Rozsądnym minimum do użytku domowego jest skuteczność filtracji HEPA 99,5%, ale najlepiej wybrać filtr NanoProtect HEPA, który usuwa do 99,97% zanieczyszczeń nawet do 0,003 μm
Czy wiesz, że… filtry NanoProtect HEPA 3w1 w oczyszczaczach powietrza Philips usuwa 100x mniejsze zanieczyszczenia niż standardowy filtr HEPA?
Oczyszczacze powietrza mogą mieć szereg innych cech i funkcji, których część kupujących nie bierze pod uwagę, a później tego żałuje. Częstym przypadkiem jest choćby głośność pracy. Będzie ona szczególnie ważna, jeśli urządzenie ma stać w sypialni albo blisko miejsca, skąd zdarza Ci się pracować zdalnie. Na szczęście oczyszczacze powietrza Philips są wyjątkowo ciche.
Niekiedy też dopiero po pewnym czasie od zakupu klienci dochodzą do wniosku, że problemem było nie tylko zanieczyszczenie, lecz także suchość powietrza. W takiej sytuacji warto od razu wybrać oczyszczacz i nawilżacz powietrza w jednym.
Do przydanych funkcji należą też:
Niemal każdy, kto zastanawia się, jaki oczyszczacz powietrza kupić bierze pod uwagę cenę urządzenia. Wiele osób pomija jednak koszty eksploatacji, które również są istotne, jeśli chcesz dobrze ocenić możliwości sprzętu w stosunku do wydatków, jakie Cię czekają.
Nie chodzi przy tym głównie o zużycie energii. Warto rzecz jasna wziąć pod uwagę, ile prądu zużywa oczyszczacz powietrza i oszacować, o ile wzrośnie rachunek w skali roku. Nowoczesne oczyszczacze powietrza są jednak z reguły energooszczędne, a przy podobnej klasy urządzeniach różnice nie powinny być znaczące.
Ważniejszy jest koszt wymiany filtrów i ich żywotność. Ceny filtrów mogą się już bowiem bardziej różnić w zależności od producenta i modelu. Co więcej, w niektórych przypadkach trzeba je wymieniać co roku, a w innych raz na 2 lub nawet 3 lata. Z pozoru tańszy sprzęt może więc okazać się droższy w perspektywie na przykład 6 lat użytkowania.
Czy wiesz, że… filtry NanoProtect HEPA 3w1 w oczyszczaczach powietrza Philips mają żywotność do 3 lat, a po rejestracji sprzętu drugi filtr otrzymasz za 1 zł?
Dobrze wziąć też pod uwagę wygodę konserwacji filtrów. Im łatwiej wyjąć je z urządzenia i wyczyścić, tym mniej wysiłku będzie Cię kosztować regularne dbanie o oczyszczacz powietrza.
Wiesz już, jakich błędów unikać przy wyborze pierwszego oczyszczacza powietrza. Nasze rady przydadzą Ci się też, gdy będziesz porównywać różne modele urządzeń. Jeśli chcesz to sobie nieco ułatwić, mamy proste narzędzie, które pomoże Ci zdecydować, jaki oczyszczacz powietrza Philips będzie odpowiedni do Twoich potrzeb.
Czy wiesz, że… możesz nie tylko kupić, ale także wynająć oczyszczacz powietrza Philips? To świetne rozwiązanie na przykład wtedy, gdy chcesz wypróbować, jak sprawdzi się urządzenie przez 3 lub 6 miesięcy
Przeczytaj również: TOP 3 oczyszczacze powietrza Philips do 1000 zł Przeczytaj również: TOP 5 oczyszczaczy powietrza Philips do 2000 zł
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej