Kurz osadza się wszędzie – na meblach, dywanach zasłonach, podłogach i ścianach. Tworzy go wszystko to, co dostaje się do naszych domów, a więc nie tylko drobne zabrudzenia, ale też zarodniki grzybów i bakterii, pyłki roślin, sierść zwierząt czy jaja owadów i ich odchody. Kurzu nie da się wyeliminować całkowicie, ale można sprawić, że będzie się on osadzał znacznie wolniej. Kurz to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia. Szczególny problem mają z nim osoby cierpiące na alergie, które po kontakcie z tym czynnikiem wywołującym uczulenie odczuwają takie dolegliwości, jak nieżyt i świąd nosa, częste kichanie, łzawienie oczu czy bóle głowy. Jak pozbyć się kurzu z powietrza w mieszkaniu? Na skuteczność naszych działań będzie miał wpływ wystrój domu, sposób sprzątania, a także zastosowanie odpowiednich urządzeń. Jeśli więc jesteś alergikiem albo zależy Ci na porządku, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jak ograniczyć kurz w mieszkaniu.
Częste usuwanie kurzu z mebli, ścian czy podłóg pozwala ograniczyć jego ilość w powietrzu, co jest szczególnie ważne dla alergików. A jak sprzątać, aby warstewka szarego pyłu nie powróciła zbyt szybko? Przede wszystkim należy zacząć od powierzchni znajdujących się wysoko i przechodzić stopniowo do podłogi. Dzięki temu kurz nie będzie się osadzał ponownie na już wyczyszczonych powierzchniach. Warto stosować w tym celu zwilżone wodą ściereczki, ponieważ ścieranie kurzu na sucho sprawia, że unosi się on w powietrzu i ponownie wraca na swoje miejsce. W sklepach dostępne są również specjalne środki do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, jednak jeśli wolisz rozwiązania ekologiczne, w zupełności wystarczy woda z octem lub sodą. Pamiętaj, że zasłony, dywany czy wykładziny to miejsca, gdzie kurz gromadzi się w największych ilościach. Twarde podłogi zaś znacznie łatwiej będzie odkurzyć, a następnie umyć na mokro, dzięki czemu skuteczniej pozbędziesz się kurzu. Zmiana wystroju może więc okazać się dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku, jeśli cierpisz z powodu alergii.
W domach alergików najlepiej jest sprzątać za pomocą odkurzacza wyposażonego w dobrej jakości system filtrujący. Podczas zakupów zwróćmy więc uwagę na klasę filtrów w nim zastosowanych oraz na szczelność urządzenia – im będą one lepsze, tym większa pewność, że kurz nie wydostanie się na zewnątrz. Warto też rozważyć zakup specjalnego urządzenia poprawiającego jakość powietrza w domu. Oczyszczacz powietrza Philips Series AC3259 wyposażony został w specjalny automatyczny tryb antyalergenowy, który skutecznie usuwa typowe cząsteczki powodujące uczulenie, jakie znajdują się w naszych mieszkaniach. Wbudowany czujnik wykrywa najmniejsze nawet zmiany w jakości powietrza, dzięki czemu zależnie od potrzeb urządzenie może zwiększyć swoją wydajność, aby je skutecznie oczyścić za pomocą filtra NanoProtect HEPA. Ten model przeznaczony jest do pomieszczeń o dużej powierzchni sięgającej aż 95 m². Jeśli jednak szukasz oczyszczacza tylko do sypialni lub do pokoju dziecka, możesz zdecydować się na równie skuteczny oczyszczacz Philips AC2889 z cichym trybem pracy, który sprawdzi się szczególnie podczas snu. Oczyszczacze te rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, dlatego masz pewność, że są bezpieczne i skuteczne.
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej