Przewlekły katar i towarzyszące mu ciągłe kichanie są nie tylko uciążliwymi dolegliwościami, ale też – utrzymujące się przez dłuższy czas – mogą być przyczyną poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Choć objawy te są charakterystyczne dla infekcji wirusowych, nie zawsze to właśnie one odpowiadają za wystąpienie przykrych symptomów. Niejednokrotnie są one następstwem działania alergenów i towarzyszą coraz częściej występującej przewlekłej chorobie, jaką jest alergia. Sprawdźmy, czy ciągły katar może być powodem do niepokoju oraz jakie są najczęstsze przyczyny jego występowania.
Częste kichanie zazwyczaj towarzyszy przeziębieniu oraz infekcjom górnych dróg oddechowych. Najczęściej objawy te mijają samoistnie wraz z powrotem do zdrowia. Zdarza się też, że katar ustępuję już w pierwszych dniach rozwoju infekcji, a w jego miejsce pojawia się suchy lub mokry kaszel.
Niekiedy jednak symptomy te utrzymują się przez dłuższy czas, nawet jeśli pozostałe objawy choroby ustąpią. Zjawisko to określa się mianem przewlekłego kataru. Może ono wystąpić w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyny kataru utrzymującego się przez długi czas mogą być różne. Zróżnicowany może być także jego przebieg. Przewlekły katar może przybierać formę napadową lub też trwać nieprzerwanie.
Przewlekły nieżyt nosa bywa następstwem rozwoju choroby zatok przynosowych, zaburzeń naczynioworuchowych, chorób ogólnoustrojowych, takich jak m.in. cukrzyca, choroby nerek, zaburzenia krążenia, chorób nowotworowych oraz alergii. Nieżyt nosa występujący przez długi czas wymaga wizyty u laryngologa, który – w oparciu o przeprowadzony z pacjentem wywiad oraz wyniki zleconych badań – ustali przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednią metodę leczenia.
Poza farmakoterapią, w przypadku przewlekłego kataru, będącego rezultatem alergii, warto w jak największym stopniu ograniczyć kontakt z alergenami, które wywołują reakcję alergiczną organizmu, w konsekwencji której dochodzi do pojawienia się uciążliwych objawów. Pomocne w tym względzie mogą okazać się inteligentne urządzenia, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia symptomów alergii.
Cierpiący na alergię doskonale wiedzą, że poza zastosowaniem odpowiednich leków równie ważne w zwalczaniu objawów alergii jest unikanie kontaktu z alergenami odpowiedzialnymi za ich wystąpienie. Z oczywistych względów nie zawsze jest to jednak możliwe. Osoby uczulone na pyłki traw, kurz czy też roztocza, a więc alergeny znajdujące się w powietrzu, są narażone na kontakt z nimi praktycznie przez cały czas. Przebywając poza domem, nie da się kontrolować jakości i zawartości powietrza. Na szczęście w domu już tak. Wystarczy, zaopatrzyć się w niezwykle funkcjonalne urządzenie, jakim jest oczyszczacz powietrza, który oczyszcza powietrze wewnątrz domu z zanieczyszczeń, a dzięki filtrowi HEPA– także ze znajdujących się w nim alergenów. Zaawansowane technologicznie urządzenia takie jak, oczyszczacze powietrza marki Philips rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, bardzo dokładnie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, alergenów, a także grzybów, bakterii i niektórych wirusów. Wykorzystując je we własnym domu, osoby cierpiące na alergię pyłkową mogą znacznie zmniejszyć częstotliwość przykrych objawów i lepiej zadbać o własne zdrowie.
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej