Czas czytania: 5 Min
Blog ›› Dom ›› Czyste powietrze ›› Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Oczyszczacz powietrza to prosty sposób na świeże i czyste powietrze w całym domu. Dzięki temu urządzeniu można łatwo pozbyć się z pomieszczenia kurzu, wirusów, pyłów, smogu i innych szkodliwych substancji. Jak oczyszczacz powietrza działa przy otwartym oknie? Jaki wpływ na działanie oczyszczacza powietrza ma wietrzenie pomieszczenia?
Oczyszczacz powietrza może działać zarówno przy zamkniętym jak i otwartym oknie. Oczyszczacze powietrza Philips są wyposażone w specjalne filtry NanoProtect HEPA. To sprawia, że są w stanie wychwytywać z powietrza nie tylko te większe, jak smog, pyłki roślin, kurz i sierść, ale i mniejsze cząsteczki o wielkości 0,003 um, jak np. bakterie, wirusy, grzyby czy szkodliwe gazy. Przy otwartym oknie, do środka pomieszczenia mogą dostawać się szkodliwe cząsteczki z zewnątrz. Oczyszczacz powietrza nadal będzie w stanie działać, ale jego efektywność może się obniżyć. Wszystko zależy od jakości powietrza na zewnątrz. Jakie są największe wyzwania podczas korzystania z oczyszczacza powietrza przy otwartym oknie?
Pomieszczenia warto wietrzyć bez względu na to, jaka aura panuje za oknem. Jest to konieczne, by dać ujście parze wodnej, która tworzy się przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak np. gotowanie, prasowanie czy suszenie ubrań. W przeciwnym razie, para wodna może doprowadzić do tworzenia się w domu wilgoci. Podczas wietrzenia, należy mieć na uwadze, że do pomieszczenia mogą przedostawać się różne zanieczyszczenia z zewnątrz, takie jak np. kurz, pyłki roślin czy smog. To powoduje, że praca oczyszczacza powietrza może nie być tak efektywna, jak dotychczas. Urządzenie będzie pracować dalej, ale ze względu na większą liczbę zanieczyszczeń, z którymi będzie musiało sobie poradzić, może działać wolniej. Dlaczego warto wietrzyć pomieszczenia?
Skuteczność działania oczyszczacza przy otwartym oknie będzie w dużej mierze zależała od warunków atmosferycznych, które panują na zewnątrz. Jeśli otworzysz okno w czasie, gdy poziom zanieczyszczeń powietrza będzie niski, to oczyszczacz może dalej działać efektywnie. Z kolei w przypadku otwierania okna w momencie, kiedy panuje wysokie zanieczyszczenie powietrza (np. w pobliżu ruchliwej ulicy), utrzymanie dobrej jakości powietrza może okazać się dla oczyszczacza trudniejsze. Tym samym, oczyszczacz powietrza może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, nawet przy otwartym oknie. Jednak w takiej sytuacji, jego skuteczność może być ograniczona przez warunki zewnętrzne. W celu maksymalizacji korzyści z działania oczyszczacza, zazwyczaj zaleca się jego używanie przy zamkniętych oknach, co pozwala na skoncentrowane usuwanie zanieczyszczeń z powietrza wewnątrz pomieszczenia.
Otwieranie okien, choć jest konieczne, zwiększa zagrożenie smogiem (szczególnie zimą). Smog to mieszanina szkodliwych pyłów, które destrukcyjnie działają na układ oddechowy. Problem smogu nasila się w okresie grzewczym, kiedy podczas ogrzewania domów, do atmosfery przedostają się szkodliwe, a często nawet rakotwórcze substancje. Problem smogu potęguje otwieranie okien. Nie oznacza to jednak, że w okresie zimowym mamy ich w ogóle nie otwierać. Z zanieczyszczonymi cząsteczkami, które przedostaną się do mieszkania przez otwarte okno, poradzi sobie oczyszczacz powietrza. Dzięki filtrom, oczyści powietrze ze smogu, pozwalając tym samym domownikom oddychać świeżym i zdrowym powietrzem.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej