Czas czytania: 5 Min
Czyste powietrze ›› Oczyszczacz powietrza i nawilżacz powietrza – czym się różnią?
Czyste powietrze ›› Oczyszczacz powietrza i nawilżacz powietrza – czym się różnią?
Stan powietrza wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. Dzięki oczyszczaczowi i nawilżaczowi możesz skutecznie poprawić jakość powietrza. Jak działają te urządzenia? Jakie zanieczyszczenia usuwa oczyszczacz? Kiedy warto zdecydować się na nawilżacz powietrza? Oczyszczacz powietrza i nawilżacz powietrza spełniają zupełnie inne funkcje. Pierwsze z tych urządzeń filtruje powietrze i usuwa z niego zanieczyszczenia, drugie – zwiększa wilgotność powietrza. Przyglądamy się działaniu obydwóch urządzeń i wyjaśniamy, kiedy warto się na nie zdecydować.
Kontakt z unoszącymi się w powietrzu alergenami i cząsteczkami smogu może wywoływać katar, kaszel, kichanie, łzawienia oczu, a nawet trudności z oddychaniem. Rozwiązaniem może być oczyszczacz powietrza. Zasada działania tego urządzenia jest dość prosta. Oczyszczacz zasysa powietrze i przepuszcza je przez zestaw filtrów, które zatrzymują szkodliwe cząsteczki. Oczyszczacze powietrza Philips wyposażone są w trzy filtr: wstępny, HEPA oraz węglowy. Filtr wstępny zatrzymuje duże, widoczne gołym okiem zanieczyszczenia – włosy, kurz, sierść zwierząt. Następnie powietrze przechodzi przez filtr HEPA – jest to najważniejszy etap procesu filtracji. Filtr HEPA usuwa z powietrza pyły tworzące smog, bakterie, wirusy oraz alergeny – zarodniki pleśni, grzyby, roztocza kurzu, pyłki roślin. Nowoczesna technologia NanoHEPA pozwala zatrzymać nawet 99,97%* cząsteczek o wielkości 0,003 μm. Oczyszczone powietrze przechodzi jeszcze przez filtr węglowy – neutralizuje on nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy. Oczyszczacze powietrza Philips na bieżąco monitorują stan powietrza – wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz na wyświetlaczu. Urządzeniem możesz sterować za pomocą aplikacji mobilnej Clean Home +. Dzięki niej zdalnie włączysz i wyłączysz oczyszczacz oraz określisz, w jakim trybie ma działać. W trybie automatycznym oczyszczacz dopasowuje swoją pracę do aktualnego stanu powietrza, w trybie nocnym pracuje na tyle cicho, że nie zakłóca Twojego snu.
Powietrze w domu powinno mieć odpowiednią wilgotność – między 40% a 60%. Poziom wilgotności można zmierzyć za pomocą higrometru. Niestety w sezonie grzewczym, gdy w pokojach odkręcone są kaloryfery, dość często powietrze jest przesuszone. Z podobnym problemem można się spotkać także latem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zbyt mała wilgotność powietrza niekorzystanie wpływa na samopoczucie – może powodować kaszel i katar, które spowodowane są wysuszeniem śluzówki nosa i gardła. Suche powietrze może działać podrażniająco na oczy i skórę. Nawilżacz powietrza pomoże Ci utrzymać odpowiednia wilgotność powietrza przez cały rok. Wyróżniamy trzy rodzaje nawilżaczy. Urządzenia parowe za pomocą grzałki doprowadzają do wrzenia wodę, która znajduje się w zbiorniku. Wytworzona w ten sposób para wodna unosi się w powietrzu i zwiększa jego wilgotność. Kolejnym rozwiązaniem są nawilżacze ultradźwiękowe – wykorzystują one bardzo wysokie dźwięki do rozbijania cząsteczek wody. W urządzeniach tego typu wykorzystywana jest tylko woda destylowana – zawarte w wodzie z kranu minerały mogą uszkodzić nawilżacz. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są nawilżacze wykorzystujące zjawisko ewaporacji, czyli parowania.
Aby zadbać o powietrze w domu nie musisz kupować dwóch urządzeń. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza 2w1 to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie – nie płacisz za dwa oddzielne urządzenia. Oszczędzasz także miejsce w domu. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Philips wyposażony jest w cztery filtry. Trzy filtry (wstępny, węglowy i HEPA) odpowiadają za usuwanie zanieczyszczeń, a filtr NanoCloud dba o odpowiednie nawilżenie powietrza. Pochłania on suche powietrze i łączy je z cząsteczkami wody, aby osiągnąć odpowiedni poziom wilgotności. Zadbaj o powietrze w swoim domu z oczyszczaczem i nawilżaczem powietrza 2w1! *Badanie przeprowadzone przy użyciu cząsteczek o wielkości 0,003 µm przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej