Czas czytania: 5 Min
Czyste powietrze ›› Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza
Czyste powietrze ›› Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza
Oczyszczacz powietrza skutecznie poprawia jakość powietrza w domu i mieszkaniu. Przydaje się w miastach o wysokim stężeniu smogu. To także ukojenie dla alergików oraz astmatyków. O skutecznym działaniu oczyszczacza powietrza decydują przede wszystkim jego filtry. Poznaj ich rodzaje i sprawdź działanie każdego z nich.
Filtr wstępny przeważnie znajduje się od razu pod obudową, czyli w górnej części oczyszczacza powietrza. To pierwsza warstwa, która zaczyna filtrować powietrze. Wstępny filtr powietrza radzi sobie z większymi cząsteczkami takimi jak: Zatrzymuje te największe zabrudzenia, więc filtr węglowy oraz HEPA mogą zająć się mniejszymi cząsteczkami i aż tak się nie zużywają. Nie trzeba go wymieniać - wystarczy regularne odkurzanie i mycie raz w tygodniu pod bieżącą wodą. Jest nieodłącznym elementem każdego oczyszczacza powietrza.
HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air) to filtr powietrza wysokiej efektywności. Filtr HEPA pochłania: Filtr HEPA przypomina nieco harmonijkę w ramie, ponieważ składa się z włókna szklanego, którego powierzchnię stanowią cienkie arkusze z ledwo widocznymi włóknami. Skutecznie radzi sobie z zanieczyszczeniami w powietrzu o drobnej strukturze niewidocznej dla ludzkiego oka. Jego działanie ma jednak związek z klasą filtra. Najbardziej popularną klasą jest HEPA H13 ze skutecznością na poziomie 99,95%. Jaki filtr do oczyszczacza powietrza wybrać? Najskuteczniejszy! Dlatego Philips w swoich urządzeniach stawia na innowacyjne rozwiązanie, czyli technologię NanoProtect HEPA. Przeczytaj też: Filtr HEPA i filtr węglowy - jak działają? Czym się różnią?
Filtr – to serce oczyszczacza – dzięki niemu oddychasz czystym i zdrowym powietrzem. Filtr NanoProtect HEPA występuje wyłącznie w asortymencie Philipsa.
Warto wiedzieć: Filtr NanoProtect HEPA jest skuteczniejszy od standardowego filtra HEPA - usuwa 100x mniejsze zanieczyszczenia1.
Technologia NanoProtect HEPA filtruje powietrze ze: Oczyszczacze powietrza z filtrem NanoProtect HEPA usuwają 99,97% zanieczyszczeń mniejszych od najmniejszego wirusa (do 0,003 um)2. W niektórych modelach Philipsa (Seria Dual Scan) zastosowano Filtr 3w1 NanoProtect HEPA, czyli zintegrowany filtr, który łączy filtr wstępny, NanoProtect HEPA i węglowy. Dzięki temu zamiast 3 osobnych filtrów, mamy jeden, który dokładnie filtruje powietrze w naszych pomieszczeniach. Żywotność filtra wynosi nawet do3 lat (przy regularnej i dokładnej konserwacji, w zależności od stopnia zanieczyszczenia filtrowanego powietrza),Pa po zarejestrowaniu urządzenia na stronie Philipsa dodatkową sztukę dostaniesz za 1 zł. Oznacza to, że nie musisz się przejmować kosztami związanymi z wymianą nawet do 6 lat od zakupu oczyszczacza powietrza Philips. Sprawdź: Co ile trzeba czyścić i wymieniać filtr w oczyszczaczu Philips? 1. Na podstawie badania przeprowadzonego w 05.2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy użyciu aerozolu NaCl 2. Na podstawie badania przeprowadzonego w 05.2019 r. przy użyciu cząsteczek o wielkości 0,003 µm przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy użyciu aerozolu NaCl
Filtr z węglem aktywnym to ostatni filtr wymieniony w tym zestawieniu, niemniej jednak jest on bardzo ważnym elementem oczyszczacza powietrza. W przeciwieństwie do wariantu HEPA przypomina plaster miodu. Ma to związek z jego działaniem - równomiernie rozłożone cząsteczki węgla aktywnego precyzyjnie radzą sobie z zanieczyszczeniami. Filtr węglowy działa na zasadzie adsorpcji. Oznacza to, że wszystkie szkodliwe cząsteczki zatrzymują się na materiale absorbującym i są przez niego nieodwracalnie wchłaniane. Warto więc zwracać uwagę na ilość węgla aktywnego, ponieważ im go więcej, tym wzrasta skuteczność działania całego urządzenia. Takie filtry w oczyszczaczach powietrza warto czyścić co ok. 2-4 tygodnie, aby pozbyć się z ich powierzchni, chociażby kurzu.
Oczyszczacze powietrza z węglem aktywnym neutralizują:
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?
Zobacz więcej
Czy domowe sposoby na oczyszczenie powietrza są skuteczne?
Zobacz więcej
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Zobacz więcej