Czas czytania: 5 Min
Zastanawiasz się, ile prądu zużywa piekarnik i jak obliczyć koszt, który generuje urządzenie? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o poborze energii elektrycznej przez ten popularny sprzęt kuchenny. Podpowiadamy też, jak ograniczyć zużycie prądu piekarnika elektrycznego oraz kiedy i dlaczego warto rozważyć urządzenie typu Airfryer zamiast piekarnika.
Podobnie jak w przypadku innych sprzętów kuchennych, maksymalny pobór energii piekarnika w określonym czasie stosunkowo łatwo odliczyć. Na to, ile prądu rzeczywiście pobiera piekarnik elektryczny wpływa jednak wiele czynników. Oprócz mocy całkowitej urządzenia i czasu pracy są to również:
Wyliczenie dokładanego zużycia prądu piekarnika elektrycznego nie jest łatwe. Żeby to zrobić, należy wykorzystać zużycie energii na cykl pracy podawane przez producenta w dokumentacji technicznej urządzenia. Jak już wspominaliśmy, będzie ono jednak różne w zależności od trybu i temperatury piekarnika. Trzeba więc oszacować, ile cykli każdego rodzaju w ciągu roku wykona sprzęt. Przykład: Piekarnik ma moc całkowitą 3000 W. Grzałki pracują przez 30 minut dziennie (0,5 h), 180 dni w roku (mniej więcej co drugi dzień). Stawka za prąd wynosi 0,98 zł/kWh. Roczny koszt użytkowania sprzętu wyniesie więc 264,40 zł (3000 / 1000 x 0,5 x 180 x0,98). Przeczytaj też: Ile prądu zużywa czajnik elektryczny? Przegląd czajników energooszczędnych
Prościej jest natomiast obliczyć maksymalny roczny koszt użytkowania piekarnika na podstawie poboru prądu na godzinę. Urządzenie nie zużyje bowiem w tym czasie więcej energii w kilowatogodzinach (kWh), niż wynosi jego całkowita moc w watach (W) podzielona przez tysiąc. Następnie wystarczy już tylko pomnożyć pobór godzinowy przez szacunkową liczbę godzin pracy grzałek piekarnika w ciągu roku oraz stawkę za energię.
Jeśli w Twoim piekarniku zużycie prądu jest wysokie, spróbuj ograniczyć je poprzez: Przyczyną wysokich kosztów może być też stary, zużyty już i nieefektywny piekarnik. W takiej sytuacji wymiana na nowe energooszczędne urządzenie w dłuższej perspektywie na pewno przyniesie odczuwalne oszczędności. Warto wtedy dostosować nowy sprzęt do potrzeb. Niekiedy lepszym wyborem będzie mały piekarnik o niższej mocy lub inne urządzenie do pieczenia – takie jak Airfryer Philips Ovi Smart.
Jeśli nie potrzebujesz przygotowywać bardzo dużych ilości jedzenia naraz, urządzenie typu Airfryer z powodzeniem może zastąpić piekarnik, a także smażenie na patelni czy grillowanie. Jak sama nazwa wskazuje, ten kompaktowy sprzęt wykorzystuje strumień gorącego powietrza do pieczenia. *Koszt energii pieczenia jednego kurczaka w Ovi ( 160°C , bez podgrzewania) lub fileta z łososia (200°C , bez podgrzewania) w porównaniu z użyciem piekarnika klasy energetycznej A w skali od D do A+++. Wewnętrzny pomiar laboratoryjny.
Co więcej, Airfryer nazywany też frytkownicą beztłuszczową, pozwala znacząco zredukować ilość tłuszczu używaną w kuchni. Przyrządzi zaś nie tylko frytki, lecz także różne rodzaje mięsa i warzyw, a nawet upiecze pieczywo i ciasta.
Zużycie energii przez Airfryer Philips Ovi Smart jest również do 50% niższe niż w przypadku piekarnika*. W zależności od modelu pojemność urządzeń wynosi natomiast 7,3 l (1,4 kg), 6,2 l (1,2 kg) lub 4,1 l (0,8 kg) Potrawy przygotowywane w urządzeniu będą przy tym zdrowe i smaczne – soczyste w środku, a chrupkie na zewnątrz.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Frytkownica beztłuszczowa – jak działa i czy warto?
Zobacz więcej
Kombiwar czy frytkownica beztłuszczowa – czym się różnią?
Zobacz więcej
Czy frytkownica beztłuszczowa jest zdrowa?
Zobacz więcej