Czas czytania: 5 min
Wełniane swetry i płaszcze to idealne ubrania na chłodne dni. Wełna znacznie lepiej od syntetycznych tkanin ogrzewa ciało, a przy tym jest zdrowa dla skóry. Jeśli odpowiednio zadbamy o wełniane ubrania, z pewnością przetrwają w świetnej kondycji nawet kilka sezonów. Co zrobić, żeby wełniany sweter się nie skurczył w praniu, a płaszcz nie zmechacił? Z naszego artykułu dowiecie się, jak prawidłowo prać i prasować wełnę.
Odpowiednia pielęgnacja ubrań z naturalnej wełny sprawi, że wełniane swetry, marynarki czy spódnice, będą służyć w świetnym stanie nawet przez kilka lat. Żeby jednak tak było, trzeba wiedzieć się, jak dbać o wełniane ubrania. Na początek warto sprawdzić, jak należy prawidłowo prać wełnę.
Wbrew często krążącym po sieci mitom, wełnę można prać w pralce. Niektóre urządzenia są wyposażone w specjalny tryb, przeznaczony właśnie do prania wełny. Jeśli pralka nie ma takiego trybu, trzeba będzie samodzielnie dobrać parametry prania. Wtedy najlepiej ustawić na program przeznaczony dla delikatnych tkanin, zrezygnować z wirowania i wybrać jak najniższą temperaturę, najlepiej 30° C.
Wskazówka Jeśli nie masz płynu do prania wełny, zamiast niego możesz użyć szamponu dla dzieci. Szampony dla maluchów zawierają, alantoinę, dzięki której wełna będzie po praniu miękka i puszysta.
W przypadku prania ręcznego, trzeba będzie przygotować letnią wodę i delikatny płyn do prania (najlepiej sprawdzi się płyn do prania wełny). Ubranie należy zanurzyć w wodzie i delikatnie ugniatać. Wełny nie wolno trzeć, jak pozostałych materiałów! Takie działanie mogłoby naruszyć delikatną strukturę wełny.
Czy wełniane ubrania można prasować? W większości tak. Przed rozpoczęciem prasowania dobrze jest sprawdzić oznaczenia na metce. Jeśli symbol żelazka nie został przekreślony to najlepszy dowód na to, że ubranie z danego rodzaju tkaniny można wyprasować. Ważna kwestia, o której warto przy tym pamiętać, to ustawienie odpowiedniej temperatury. Wełna nie przepada za zbyt wysokimi temperaturami, najlepiej prasować ją w temperaturze ok. 150° C. Wyższa temperatura może uszkodzić materiał – spowodować przebarwienia, a nawet wypalić dziury. Jak prasować wełnę przy użyciu tradycyjnego żelazka? Poniżej instrukcja krok po kroku.
Do prasowania wełnianych swetrów można z powodzeniem używać tradycyjnego żelazka. Problem pojawia się w przypadku wełnianych płaszczy. Jak pozbyć się zagnieceń z tej części garderoby? Doprowadzenie płaszcza do perfekcyjnego wyglądu przy użyciu żelazka będzie nie tylko czasochłonne, ale też trudne. W końcu dużych zagnieceń wcale nie tak łatwo się pozbyć. W takiej sytuacji najlepsze rozwiązanie to użycie parownicy. Jak wyprasować wełniany płaszcz parownicą? Steamery Philips to urządzenia, których można używać zarówno w poziomie, jak i w pionie, co daje dowolność podczas pozbywania się zagnieceń. Tym samym, wełniany płaszcz można umieścić na wieszaku albo rozłożyć na płaskiej powierzchni, jak np. kanapa czy stół. Później wystarczy uruchomić urządzenie i zabrać się za rozprostowywanie płaszcza przy pomocy gorącej pary. W ten szybki i prosty sposób można w kilka chwil zyskać stylowo prezentujący się płaszcz.
Przy użyciu parownicy można szybko pozbyć się zagnieceń z wełnianego płaszcza czy swetra, jednak to nie jedyna zaleta tego urządzenia. Parownica świetnie nadaje się również do odświeżenia wełnianego płaszcza, bez konieczności wizyty w pralni. Gorąca para zabija 99,9% bakterii! Pozwala także pozbyć się z płaszcza niechcianych zapachów, np. jedzenia czy papierosów. Co ważne, urządzenie ma na tyle mały rozmiar, że świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale tez w podróży. W końcu na wakacjach, czy podczas wyjazdu służbowego, nienaganny wygląd jest równie ważny, jak wtedy, gdy jesteśmy na miejscu.
Przeczytaj więcej:
Jak prasować bawełnę?
Zobacz więcej
Kaszmir - co to jest, jak prać i prasować?
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie poliesteru
Zobacz więcej