Czas czytania: 5 min
Zapewne wielu osobom choć raz zdarzyło się zniszczyć ulubione ubranie w czasie prania lub prasowania. Przyczyną najczęściej jest to, że nie czytamy metek na ubraniach, a nawet jeśli już zapoznajemy się z ich treścią, to niestety często nie wiemy, co oznaczają niektóre symbole na metkach. Natomiast oznaczenia na metkach są niezwykle istotne, ponieważ wskazują, w jaki sposób mamy postępować z naszymi ubraniami, w jakiej temperaturze należy je prać i prasować. Aby ułatwić rozpoznawanie tych znaków, poniżej przedstawiamy pomocną ściągawkę.
Symbol pojemnika z wodą oznacza konieczność prania ubrań w programie do prania materiałów bawełnianych. Najczęściej będzie to po prostu zwykły program, którego używamy na co dzień, oczywiście z ustawioną właściwą temperaturą. Pojemnik z wodą, kreską i kropką oznacza, że nasze ubranie jest syntetyczne i powinno zostać uprane w programie przeznaczonym do takich ubrań. Co ważne, pranie syntetyczne pozwala uniknąć zagnieceń, dlatego możemy je wykorzystać, gdy zgodnie z metką nasze ubranie mogłoby zostać uprane w zwykłym programie.
Oznaczenia na metkach ubrań znajdziemy najczęściej trzy: dotyczące prania, prasowania i suszenia. Wszystkie są niezwykle ważne, ponieważ pomogą nam zadbać o nasze ubrania tak, abyśmy mogli cieszyć się nimi jak najdłużej. Natomiast jeśli zignorujemy znaczki na metkach, musimy liczyć się z tym, że ubrania mogą się zniszczyć.
Symbol na metce pojemnika z wodą i dwiema kreskami oznacza, że ubranie musi zostać uprane w programie przeznaczonym dla delikatnych materiałów, takich jak jedwab czy wełna. Możemy również spotkać się z symbolem przedstawiającym przekreślony pojemnik z wodą. Wówczas nie powinniśmy sami prać odzieży, a oddać ją do pralni, gdzie zostanie wyczyszczona chemicznie. Najczęściej oznaczenie to pojawia się na kurtkach i płaszczach. Z kolei oznaczenie ręki zanurzonej w pojemniku z wodą wskazuje, że ubranie trzeba prać ręcznie. Na szczęście obecnie wiele pralek posiada funkcję prania ręcznego, dlatego w przypadku tak oznaczonej odzieży spokojnie możemy uprać ją w pralce, oczywiście wybierając właściwy program. Jeśli chodzi o oznaczenie temperatury, w jakiej należy prać, to najczęściej jest ona wskazana za pomocą właściwej liczby.
W przypadku prasowania, na metkach ubrań mogą wystąpić w zasadzie dwa oznaczenia: żelazko – wówczas ubranie nadaje się do prasowania lub żelazko przekreślone – wtedy nie można prasować na ciepło. Chcąc zadbać o swoje ubrania, warto zainwestować w wysokiej klasy, bezpieczne dla tkanin urządzenia jak generatory pary lub żelazka parowe, na przykład marki Philips, które pozwalają wyrównać zagniecenia szybko i skutecznie, bez ryzyka przypalenia tkaniny. Warto także zwrócić uwagę na ilość kropek, które znajdują się na symbolu żelazka. Jedna oznacza możliwość prasowania w temperaturze 110°, dwie to 150°, a trzy 200°.
Jeśli chodzi o suszenie ubrań, symbol koła znajdującego się w kwadracie oznacza, że można suszyć je w suszarce. Ten sam symbol, ale przekreślony, wskazuje na to, że ubranie nie nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej. Jeśli w kole wpisanym w kwadrat jest kropka, możemy je suszyć przy użyciu suszarki, ale w odpowiednio niskiej temperaturze.
Ponadto, bardzo często na metkach ubrań występują symbole dotyczące suszenia w sposób naturalny. Gdy widzimy kwadrat z kreską, to znaczy, że nasze ubranie powinno być suszone na płasko. Wówczas się nie rozciągnie. Kwadrat z trzema pionowymi kreskami oznacza, że trzeba je suszyć pionowo – bez wyżymania, jeśli pierzemy ręcznie. Dotyczy to przede wszystkim ubrań, które nie wymagają prasowania. Natomiast kwadrat z półkolem to po prostu zwykłe suszenie na suszarce do ubrań.
Przeczytaj więcej:
Pranie i prasowanie akrylu
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie bawełny
Zobacz więcej
Jak prać i prasować aksamit?
Zobacz więcej