Czas czytania: 7 min
Wiesz, że na materacu gromadzą się kurz, roztocza i bakterie? Regularne czyszczenie materaca jest ważne, ponieważ pozwoli Ci zachować komfort snu. Jak wyczyścić materac? Postawić na pranie materaca, a może czyszczenie materaca parą? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!
Materac to środowisko sprzyjające namnażaniu się drobnoustrojów, bakterii i roztoczy, które mogą prowadzić do uczulenia czy alergii. Jeśli czyszczenie materaca nie odbywa się regularnie, na jego powierzchni namnażają się roztocza kurzu. Ponadto, we wnętrzu materaca może powstać szkodliwa dla zdrowia pleśń. Już rozumiesz, dlaczego czyszczenie materaca jest tak istotne? Regularne porządki z pewnością pomogą Ci poprawić komfort i higienę snu oraz uniknąć ewentualnych alergenów. Sprawdź, jak wyczyścić materac na dwa podstawowe sposoby.
To zdecydowanie rzecz, od której warto zacząć. Czyszczenie na sucho polega na regularnym wietrzeniu materaca i jego powłoki. Wietrzenie (najlepiej w słoneczny dzień) pomaga pozbyć się roztoczy, które mogą być przyczyną alergii, a nawet astmy. Czyszczenie materaca na sucho to również odkurzanie – pamiętaj, aby używać w tym celu innej, niż na co dzień końcówki, by nie doprowadzić do jeszcze większego zanieczyszczenia materaca. Warto zaopatrzyć się w odkurzacz ze specjalnym filtrem antyalergicznym – dzięki temu alergeny pozostaną wewnątrz urządzenia i nie będą rozprzestrzeniać się w innych pomieszczeniach. Sprawdź odkurzacze workowe Philips idealne dla alergików!
Oprócz regularnego odkurzania i wietrzenia materaca, warto postawić na czyszczenie na mokro. Możesz wykonać je samodzielnie domowymi metodami lub oddać materac do pralni chemicznej. Niezawodne okazują się też domowe sprzęty, takie jak generatory pary czy parownice ręczne lub parownice stojące. To łatwy sposób na samodzielne odświeżenie i dezynfekcję materaca. Dlaczego warto przeprowadzić czyszczenie materaca na mokro takim sprzętem? Gorąca para wodna i ciśnienie, pod którym jest wyrzucana, skutecznie dezynfekują powierzchnie i pozwalają ograniczyć namnażanie się roztoczy i bakterii. To ekologiczny sposób na czyszczenie materaca bez stosowania środków chemicznych. Czyszczenie materaca parą jest szczególnie polecane dla dzieci i alergików. Zadbaj również o swoje meble i sprawdź: Jak wyczyścić i odświeżyć kanapę materiałową?
Zastanawiasz się, jak krok po kroku wyczyścić materac? Prześledź z nami etapy czyszczenia, które warto wykonać, by zadbać o swój materac i komfort snu.
Zacznij od wietrzenia materaca w ciepłe, słoneczne dni. Zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza, pozwala ograniczyć namnażanie się roztoczy. To również dobry sposób na samodzielnie odświeżenie materaca. Pamiętaj, aby regularnie wietrzyć też pościel i samą sypialnię. Warto również nie ścielić łóżka od razu po przebudzeniu, a zapewnić dopływ powietrza do materaca, nie przykrywać go niezwłocznie pościelą i zrobić wietrzenie w pokoju. Nie umieszczaj materaca bezpośrednio na podłodze, nawet jeśli jest to dla Ciebie wygodne. Pamiętaj, że będzie zbierać się na nim wiele kurzu, a brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może doprowadzić do powstania pleśni.
W każdym pomieszczeniu na powierzchni mebli i podłodze osiada kurz. W Twojej sypialni jest podobnie – kurz gromadzi się na powłoce materaca i stanowi dobre warunki do rozwoju roztoczy i drobnoustrojów. Warto raz w tygodniu odkurzać powłokę materaca końcówką, którą przeznaczysz tylko na jego czyszczenie. Zapobiegnie to przenoszeniu kolejnych drobnoustrojów na materac.
Pamiętaj, aby regularnie czyścić szczotkę odkurzacza przed pielęgnacją materaca.
Oprócz odkurzania, do regularnego dbania o materac warto dołączyć pranie w temperaturze 60 stopni. Wyższa temperatura prania pozwala skuteczniej usunąć drobnoustroje i bakterie. Warto postawić na materac z łatwo ściągalną pokrywą, dzięki czemu pranie będzie szybkie i proste. Jeśli chcesz czyścić na mokro również wnętrze materaca (bo przykładowo został zalany), pamiętaj, aby całkowicie go osuszyć przed ponownym użytkowaniem. Nie należy doprowadzić do sytuacji, w której we wnętrzu materaca jest woda! Jesteś po praniu pościeli? Sprawdź: Prasowanie pościeli – jak szybko wyprasować pościel?
Twój materac ma plamy i potrzebne jest czyszczenie na mokro? Możesz zacząć od domowych metod z wykorzystaniem składników, które najprawdopodobniej masz pod ręką. Jeśli plama jest świeża, warto wykonać roztwór z ciepłej wody i sody, a następnie nałożyć go na miejsce zabrudzenia na około 30 minut. Soda pomoże usunąć zabrudzenie i nieco wybielić miejsce po powstałej plamie. Jeśli na materac wylało się coś tłustego, warto uprać to miejsce, dodając do wody płyn do naczyń. W przypadku plamy od krwi pomocna będzie woda utleniona. Jeśli powstałe zabrudzenie jest już dość stare, możesz spróbować posypać je sodą oczyszczoną i zostawić na godzinę. Po tym czasie przemyj to miejsce ściereczką nawilżoną wodą. Jeśli domowe sposoby na czyszczenie materaca okazują się nieskuteczne, możesz skorzystać z pomocy pralni chemicznej i wykonać kompleksowe czyszczenie materaca, które z pewnością pomoże usunąć zabrudzenia i dokładnie zdezynfekować materiał.
W przypadku jeśli wkład materaca jest brudny, zacznij od przetarcia go gąbką zwilżoną wodą lub wodą z dodatkiem soli czy szarego mydła. Jeśli mimo to, plama nie schodzi, skorzystaj ze specjalistycznego płynu do dezynfekcji materacy, a następnie przetrzyj zabrudzone miejsce wilgotną ściereczką. Przy okazji czyszczenia materaca na mokro, możesz zadbać również o jego zapach. Aby zneutralizować nieprzyjemną woń, posyp materac sodą oczyszczoną, zostaw ją na 30 minut i odkurz powierzchnię. Inny sposób to delikatne skropienie materaca olejkiem z drzewa herbacianego. Zarówno soda oczyszczona, jak i olejek herbaciany, mają właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu oprócz nadania przyjemnego zapachu, pomogą zdezynfekować materac. Do nasadki zapachowej MyEssence w naszych streamerach możesz dodać kilka kropel ulubionego olejku i cieszyć się pięknym zapachem tkanin. Prosto i szybko!
Chcesz samodzielnie zdezynfekować i oczyścić materac? Możesz to zrobić z pomocą generatorów pary i parownic. Para, w połączeniu z dużym ciśnieniem, pozwala skutecznie zdezynfekować powierzchnię bez korzystania ze środków chemicznych. To poręczne i proste w obsłudze urządzenia, które przydadzą się w każdym domu. Działanie steamera w pionie i poziomie jest naprawdę wygodne!
Pamiętaj, aby przed czyszczeniem materaca parą dokładnie go odkurzyć, by nie rozprowadzać drobnoustrojów!.
Wiesz, że materac możesz z powodzeniem odświeżyć, korzystając z generatora pary? Szybko i wygodnie prasujesz ubrania, a także odkażasz różne rodzaje tkanin, takie jak powłoka materaca. Philips PerfectCare Seria 9000 to żelazko z generatorem pary, które jest wyposażone w kamerę i sztuczną inteligencję, które współpracują ze sobą, wykrywając i analizując rodzaje materiału. W pamięci żelazka zapisane są tysiące splotów tkanin, dzięki czemu urządzenie idealnie dopasowuje wyrzut pary i temperaturę do rodzaju tkaniny. Prasowanie nigdy nie było prostsze i szybsze! Masz pewność, że nie przypalisz materiału, dzięki szybkiemu chłodzeniu stopy żelazka – generator pary wie, kiedy nie prasujesz i automatycznie obniża temperaturę. Możesz wygodnie prasować w pionie, dzięki potężnemu wyrzutowi pary! Czyszczenie materaca parą nigdy nie było prostsze – skorzystaj z lekkiego i bardzo wygodnego w obsłudze żelazka Philips PerfectCare Seria 9000. Silne uderzenie pary bez problemu zdezynfekuje powłokę materaca.
Parownica pozwoli Ci usunąć do 99,9% bakterii! Przyda się do czyszczenia materaca, płaszcza, poduszek, pluszaków czy mebli tapicerowanych. Sprawdź: Jak czyścić i dezynfekować zabawki pluszowe dla niemowlaka? Możesz postawić na niewielką parownicę ręczną, którą bez problemu zabierzesz w podróż. Taka jest parownica Philips Steam&Go. Jej niewielkie rozmiary, pozwalają swobodnie czyścić parą nawet trudno dostępne miejsca. Świetne efekty zapewnia podgrzewana płyta SmartFlow – dopasowywanie temperatury płyty parowej pozwala skutecznie wygładzać tkaniny i uniknąć mokrych plam podczas wyrzutu pary. Inne rozwiązanie to parownica stojąca z długą deską – bez problemu odświeżysz, wyczyścisz strumieniami pary i wyprasujesz nawet długie tkaniny. Duży, odłączany zbiornik wody pozwoli na prasowanie nawet przez 2 godziny. Ruchoma głowica Philips ComfortTouch Plus umożliwia maksymalny kontakt z tkaniną i dokładne prasowanie i odświeżanie. Możesz nadać ubraniom i innym materiałom ulubiony zapach dzięki nasadce zapachowej MyEssence – wystarczy, że wlejesz do niej kilka kropel oleju zapachowego.
Przeczytaj więcej:
Jak prasować bawełnę?
Zobacz więcej
Kaszmir - co to jest, jak prać i prasować?
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie poliesteru
Zobacz więcej