Czas czytania: 8 Min
Blog >> Dom >> Prasowanie >> Porady >> Dobry generator pary, czyli jaki?
Dobry generator pary, czyli jaki?
Generator pary to świetne rozwiązanie dla osób, które często prasują więcej ubrań i oczekują skuteczne wygładzania. Nie każdy tani generator pary spełni jednak oczekiwania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia? Jakie parametry powinien mieć dobry generator pary? Który model Philips wybrać w zależności od posiadanego budżetu? Już wyjaśniamy!
Generator pary składa się z żelazka połączonego rurką ze stacją parową, którą stawia się na desce do prasowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest wyjątkowo silny wyrzut pary wodnej pod dużym ciśnieniem. Jest to bezpieczniejsza dla tkanin metoda wygładzania niż zwykłe prasowanie, które wykorzystuje głównie siłę nacisku i wysoką temperaturę, a w mniejszym stopniu parę.
Co więcej, generator pary skuteczniej usuwa nawet trudne zagniecenia. Urządzenie ma również dużo większy zbiornik na wodę, co sprawia, że jest wygodniejszy przy większej ilości ubrań. Szczególnie, że wystarczy je wygładzać po jednej stronie. Pozwala przy tym prasować zarówno w poziomie, jak i w pionie.
Dowiedz się więcej: Żelazko parowe czy generator pary?
Dobry generator pary sprawi, że prasowanie będzie szybsze i łatwiejsze, a do tego zmniejszy ryzyko uszkodzenia wygładzanych materiałów. Przy wyborze urządzenia warto wziąć pod uwagę takie parametry jak zwłaszcza:
Im wyższe są te parametry, tym skuteczniejsze będzie usuwanie zagnieceń. Rozsądne minimum to wyrzut pary na 100 gram na minutę i uderzenie pary 300 g.
Wysoka moc przekłada się na szybsze wytwarzanie i większe zagęszczenie pary. Dobry generator pary powinien mieć moc powyżej 2000 W, a najlepiej 2400 W i więcej.
Na skuteczność prasowania wpływa też ciśnienie, z jakim urządzenie wyrzuca parę. Przy zbyt niskim ciśnieniu para może mieć problem, żeby przeniknąć w głąb grubszych tkanin. Generator powinien oferować możliwość ustawienia maksymalnego ciśnienia na co najmniej 5-6 barów.
Im większy zbiornik, tym więcej ubrań można wygładzić bez uzupełniania wody, co przyśpiesza pracę. Przy pojemności zbiornika około 1,5 l generator zapewni nawet do godziny ciągłej pracy.
Droższe generatory pary mogą być dodatkowo wyposażone w takie rozwiązania, jak choćby czujnik ruchu czy zaawansowane technologie, które pozwalają częściowo zautomatyzować działanie urządzenia (np. automatycznie dostosować je do szybkości pracy czy prasowanej tkaniny).
Dowiedz się więcej: Generator pary – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Tani generator pary nie zawsze będzie dobry, na szczęście da się jednak znaleźć urządzenia, które udanie łączą efektywność działania i przystępną cenę. Przykładem są modele marki Philips z serii 2000 i 3000 zapewniające wystarczająco szybkie i skuteczne, a przy tym komfortowe prasowanie. Wyróżnia je między innymi trwała, ceramiczna stopa, która nie przywiera i płynnie przesuwa się po każdej tkaninie, odłączany zbiornik wody o pojemności 1,4 l oraz niewielkie rozmiary i waga.
Generator pary Philips Seria 2000 ma następujące dane techniczne:
Generator pary Philips Seria 3000 oferuje natomiast parametry:
W ofercie generatorów pary Philips znajdziesz nie tylko wspomniane już modele, lecz także droższe urządzenia. Największe możliwości i najbardziej zaawansowane technologie oferują generatory pary PerfectCare z serii 8000 i 9000.
Pierwsze wspomniane modele dzięki czujnikom automatycznie dopasowują ilość pary do szybkości prasowania. Mają też technologię OptimalTEMP, która chroni Twoje ubrania przed nagłym przypaleniem. Z kolei Philips PerfectCare Seria 9000 to nasze najbardziej zaawansowane generatory pary z technologią ActiveSense, łączącą wbudowaną kamerą i sztuczną inteligencję. Potrafią one m.in. samodzielnie dostosowywać temperaturę i parę do rodzaju i grubości tkaniny, co przyśpiesza wygładzanie ubrań.
Więcej informacji na temat tych urządzeń, w tym ich najważniejsze dane techniczne, znajdziesz w artykule Generatory pary – ranking modeli marki Philips.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Przeczytaj więcej:
Pranie i prasowanie akrylu
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie bawełny
Zobacz więcej
Jak prać i prasować aksamit?
Zobacz więcej