Czas czytania: 8 Min
Blog >> Dom >> Prasowanie >> Porady >> Jak odkamienić żelazko domowym sposobem?
Jak odkamienić żelazko domowym sposobem?
Spis treści
Regularne odkamienianie żelazka wpływa na żywotność i pracę urządzenia. Istnieją różne metody na konserwację sprzętu, a największym uznaniem cieszą się te z użyciem octu czy sody. Jednakże, pomimo że pomagają skutecznie pozbyć się problemu, mogą zniszczyć urządzenie i tkaniny, jeśli nie zostaną wykonane prawidłowo. Czym więc odkamienić żelazko parowe, by cieszyło niezawodną pracą przez długie lata?
Białe plamy, nieestetyczny nalot na powierzchni ubrań i paprochy przypominające piasek – oto sygnały świadczące o tym, że przyszedł czas na odkamienianie żelazka lub generatora pary. Wytrącający się podczas prasowania kamień odkłada się we wnętrzu urządzenia i wytrąca w postaci białobeżowych złogów, a niewidoczny gołym okiem osad zatyka zawory oraz kanaliki przepływowe i prowadzi do zatrzymania przepływu wody.
Ciekawostka: Na powstawanie kamienia w żelazku lub generatorze pary wpływają związki wapienne oraz inne minerały i zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, której używasz podczas prasowania.
Regularne oczyszczanie żelazka z kamienia jest niezwykle istotne ze względu na pracę urządzenia. Osad zaburza działanie sprzętu, pogarsza jego wydajność, a nawet prowadzi do trudnych do naprawienia usterek. Co więcej, kamień oddziałuje na wygląd ubrań. Brązowe lub ciemnoszare plamy sprawiają, że ulubiona koszula lub sukienka nie wyglądają tak samo, jak przed wypraniem.
W internecie znajdziesz wiele porad jak odkamienić żelazko odkamieniaczem czy domowymi sposobami. Niezależnie od tego, na które się zdecydujesz, pamiętaj, by czyścić urządzenie regularnie, najlepiej raz na 2 lub 3 miesiące (w zależności od tego, jak często korzystasz ze sprzętu).
Ocet winny biały o wysokiej kwasowości (5-8%) jest naturalnym środkiem czyszczącym. Często wykorzystuje się go podczas odkamieniania różnych urządzeń, w tym żelazka. Zmieszany w proporcji 1:1 z wodą oraz wlany do zbiornika sprzętu rozpuści nagromadzony kamień. Mieszanina oczyści także kanaliki, przez które wydostaje się para – wystarczy, że włączysz urządzenie i pozwolisz mu pracować przez kilka minut.
W porównaniu do czyszczenia żelazka octem proces odkamieniania żelazka sodą może wydać się nieco mniej skomplikowany. Wystarczy, że przygotujesz pastę składającą się z powszechnie dostępnego wodorowęglanu sodu i wody (w proporcji 3:1) i nałożysz ją na stopę urządzenia. Po kwadransie mieszaninę należy spłukać, a sprzęt pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Sok z cytryny to kolejny domowy sposób na odkamienianie żelazka. Na roztwór czyszczący składa się sok oraz woda w równych proporcjach. Proces usuwania kamienia wygląda dokładnie tak samo, jak przy metodzie z octem spożywczym. Twoje żelazko wymaga gruntownego czyszczenia? Zaraz po pozbyciu się osadu z kamienia, koniecznie pozbądź się zanieczyszczeń ze stopy urządzenia. Przydadzą Ci się do tego nasze porady z artykułu: Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Choć domowe metody na odkamienienie żelazka i generatora pary bywają bardzo skuteczne, to warto pamiętać, że mogą one… uszkodzić urządzenie. Przykładowo, przy niektórych sprzętach AGD odradza się używania octu czy soku z cytryny. Substancje te, mimo że są naturalne i bezpieczne dla ludzi, mogą być zbyt agresywne dla delikatnych komponentów wewnętrznych żelazek oraz generatorów pary i prowadzić m.in. do: Podobnie jest z sodą oczyszczoną. Choć skutecznie usuwa kamień ze stopy żelazka, to może się zdarzyć, że zatka ona niezauważenie system parowy urządzenia lub porysuje powierzchnię grzewczą sprzętu. Dlatego zaleca się, by przed przystąpieniem do odkamieniania żelazka domowymi sposobami dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi żelazka, by uniknąć różnych nieprzewidzianych konsekwencji.
Czy to oznacza, że ze względów bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z czyszczenia żelazka lub generatora pary z kamienia? Na szczęście nowoczesne sprzęty są udoskonalane o specjalne systemy czyszczące, dzięki którym pozbędziesz się zalegającego osadu z wnętrza sprzętu.
Sposób odkamieniania generatora pary zależy od modelu urządzenia, które masz w domu. Przykładowo, w przypadku urządzenia Philips PerfectCare serii 9000 wystarczy, że: Jeśli chcesz usunąć kamień po prasowaniu lub gdy generator pary jest gorący/nagrzany, odłącz urządzenie od prądu i odczekaj dwie godziny, aż ostygnie. Więcej informacji o sposobach na wyczyszczenie urządzeń parowych zajrzyj do artykułu: Jak usunąć kamień z żelazka z generatorem pary Philips?
Poniższe informacje dotyczą wszystkich żelazek parowych Philips ze wbudowaną funkcją samooczyszczenia. Po napełnieniu zbiornika wody, włączeniu urządzenia i jego rozgrzaniu, należy odłączyć żelazko od gniazdka elektrycznego oraz aktywować funkcję CALC CLEAN. Następnie wystarczy: W razie potrzeby warto powtórzyć wszystkie opisane czynności. Po więcej szczegółów dotyczących czyszczenia różnych modeli żelazek parowych Philips zajrzyj do artykułu: Jak usunąć kamień z żelazka parowego firmy Philips?
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Przeczytaj więcej:
Pranie i prasowanie akrylu
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie bawełny
Zobacz więcej
Jak prać i prasować aksamit?
Zobacz więcej