Czas czytania: 5 Min
Upał, stres, aktywność fizyczna – wszystko to sprawia, że człowiek zaczyna się intensywnie pocić. W rezultacie, na plecach czy pod pachami pojawiają się nieestetyczne plamy, zaś nieprzyjemny zapach powoduje duży dyskomfort. Co gorsza, zdarza się, że pranie odzieży bywa niewystarczające, a woń potu nadal jest wyczuwalna. Jak pozbyć się zapachu potu z ubrań? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść podpowiedzi.
Zanim przejdziemy do tego, jak usunąć przykry zapach potu z ubrań, pora na krótkie wyjaśnienie, skąd w ogóle się on bierze. Pot to nic innego, jak wydzielina z gruczołów potowych. W jej skład wchodzi przede wszystkim woda, ale także mocznik, sole, tłuszcz, minerały i węglowodany. Co ciekawe, pot sam w sobie nie ma żadnego zapachu. Sytuacja zmienia się jednak, gdy obecne na skórze bakterie (zwłaszcza gronkowce) oraz mikroorganizmy (np. drożdżaki) zaczynają go rozkładać, w wyniku czego powstaje silnie skoncentrowany kwas masłowy oraz kwas mrówkowy – główni sprawcy przykrego zapachu. Najwięcej znajduje się ich pod pachami i to właśnie plamy potu w tych miejscach charakteryzują się najsilniejszą wonią. To również może Cię zainteresować: Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań?
Uporczywy zapach potu utrzymuje się na Twojej ulubionej białej koszuli, sukience lub T-shircie? Istnieje kilka domowych metod na walkę z uporczywą wonią. • Chlor Jednym z popularniejszych domowych sposobów na to, jak wywabić zapach potu z ubrań jest ich namaczanie. W przypadku białych tkanin sięgnij po chlor (pozostaw w nim odzież na co najmniej pół godziny), zaś do kolorowych dobrze sprawdzi się woda z nadmanganianem potasu, który bez problemu kupisz w aptece. Po moczeniu odzieży, wypierz ją tak, jak zwykle, dodając ulubiony proszek i płyn – nada tkaninom miękkość i piękny zapach. • Soda oczyszczona Soda oczyszczona to kolejny, domowy sposób na pozbycie się nieprzyjemnej woni potu z ubrań. Trzeba jednak pamiętać, że metoda ta nadaje się wyłącznie do białych rzeczy. Soda ma działanie antybakteryjne i pomaga regulować pH wody. Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu, do prania dodaj pół szklanki sody. • Ocet winny Praktycznie każdy w swojej kuchni ma butelkę octu, który nie tylko świetnie nadaje się do przygotowywania rozmaitych potraw, ale w połączeniu z wodą stanowi ekologiczną mieszankę do czyszczenia rozmaitych powierzchni. Tym razem możesz wykorzystać go do pozbycia się zapachu potu z ubrań (zarówno białych, jak i kolorowych). Przelej ocet do niewielkiej butelki z atomizerem i spryskaj miejsce pod pachami. Gdy materiał wyschnie, powtórz czynność, a po kilku godzinach wypierz ubranie jak zwykle.
Pot to zmora wielu osób. Nieestetyczne plamy na ubraniach i nieprzyjemny zapach mogą skutecznie uprzykrzyć dzień, zepsuć dobry humor i negatywnie wpłynąć na pewność siebie. Jeśli pomimo prania ubrań nadal wyczuwasz na nich woń potu lub masz w swojej garderobie np. eleganckie marynarki, które nadają się wyłącznie do prania w profesjonalnych pralniach, to czas sięgnąć po… steamery do ubrań! Parownica ręczna Philips z serii 7000 to niewielkie urządzenie, które przyda się w każdym domu ale także w czasie podróży. Posłuży Ci m.in. do szybkiego wygładzenia zagnieceń bez potrzeby rozkładania deski, wykonania szybkich poprawek na chwilę przed wyjściem z domu, ale też do odświeżenia tkanin! Parownica ręczna usuwa nawet do 99,9% bakterii . Możesz więc z powodzeniem wykorzystać ją do szybkiego odświeżenia płaszczy, marynarek, pościeli, mebli tapicerowanych czy pluszowych zabawek swojego dziecka. Do wyboru masz także zestaw All-in-One Seria 8000, czyli kompletny system do prasowania z regulowaną deską do prasowania, technologią dual-heating za sprawą której para intensywniej przenika przez tkaniny oraz ultraprecyzyjną głowicą z końcówką do bezproblemowego rozprostowania trudno dostępnych zakamarków. Dzięki niemu z łatwością odświeżysz swoje sukienki, spodnie czy zasłony, a także usuniesz nieprzyjemny zapach potu lub dymu papierosowego. Przeczytaj też: Jak wybrać najlepszą parownicę do ubrań? Porównanie parownic marki Philips
Aby usunąć zapach potu z ubrań, możesz sięgnąć również po generator pary Philips lub tradycyjne żelazko. Ciekawą propozycją jest na przykład model PerfectCare 9000 Series – żelazko z generatorem pary z technologią ActiveSense, która w inteligentny sposób wykrywa rodzaj tkaniny i automatycznie dostosowuje temperaturę oraz ilość pary potrzebną do wyprasowania Twoich ubrań. Szybkie chłodzenie stopy to z kolei pewność, że nigdy nie przypalisz swojej ulubionej sukienki czy koszuli. Jeśli się spieszysz, możesz skorzystać z opcji prasowania w pionie, co jest możliwe za sprawą potężnego wyrzutu pary, dochodzącego nawet do 750 g. 1. Testy przeprowadzone przez niezależny instytut badawczy. Dla bakterii typu: Escherichia coli 8099, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Candida albicans ATCC 10231 przy parowaniu przez 1 minutę.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Przeczytaj więcej:
Pranie i prasowanie akrylu
Zobacz więcej
Pranie i prasowanie bawełny
Zobacz więcej
Jak prać i prasować aksamit?
Zobacz więcej