Czas czytania: 4 min
Zęby umożliwiają jedzenie, pomagają w mówieniu i mają duży wpływ na wygląd twarzy, czyli w wielu kwestiach można na nie liczyć. A gdyby tak je policzyć? Ile zębów ma dziecko, ile dorosły i czemu dokładnie one służą?
Zęby to twarde twory, które znajdują się w jamie ustnej człowieka, by umożliwić mu spożywanie pokarmów. Umieszczone są na dwóch łukach zębowych – górnym i dolnym. Składają się z pokrytej szkliwem korony, szyjki i schowanego w zębodole korzenia. Ile zębów ma człowiek? Mniej niż kiedyś. Dawno temu, kiedy jedzenie występowało w trudniejszej do pogryzienia formie niż teraz, potrzebowaliśmy większych szczęk, a więc i większej liczby zębów. Człowiek pierwotny miał ich nawet 40! Oznaką przemian są zęby mądrości – ostatnie zęby trzonowe, które wielu osobom nie wyrastają wcale lub rosną nieprawidłowo, bo jest im za ciasno, przez co trzeba je usuwać. To ósemki sprawiają, że nie wszystkie dorosłe osoby, które mają komplet własnych zębów, mają taką samą ich liczbę.
Współcześnie dorosła osoba, która cieszy się pełnym uzębieniem, ma od 28 do 32 zębów. Warto omówić rodzaje zębów człowieka, bo jest ich kilka. W kompletnej szczęce znajdziemy: Funkcją siekaczy jest odgryzanie kawałków jedzenia. Mają też wpływ na prawidłową wymowę, a ich kształty i sposób rozmieszczenia decyduje o zewnętrznym układzie warg, czyli jest istotnym elementem wyglądu. Do zadań kłów należy odgryzanie oraz rozrywanie kawałków pokarmu. Biorą też udział w mówieniu i wpływają na układ twarzy w pobliżu kącików ust. Przedtrzonowce rozdrabniają pokarm i decydują o zewnętrznym konturze policzków. Zęby trzonowe odpowiadają za miażdżenie i rozdrabnianie pożywienia. Dodatkowo wpływają na zarys policzków.
Ile zębów ma człowiek u góry, a ile u dołu? W obu łukach zębowych znajdziemy po 14-16 zębów. Ustawione są parami, dlatego jeśli staniemy przed lustrem i uśmiechniemy się szeroko, zobaczymy obok siebie dwie górne jedynki, następnie – po jednej z prawej i jednej z lewej – dwójki. Później, na tej samej zasadzie – jeden z prawej, drugi z lewej – trójki. Rozkład rodzajów zębów człowieka jest następujący:
Zęby mleczne pojawiają się u dzieci mniej więcej półrocznych. Rodziców najbardziej interesuje koniec uciążliwego ząbkowania, ale często zadają też pytanie: kiedy jakie zęby wychodzą u niemowlaka? Najczęściej zaczyna się od dolnych jedynek. Następnie pojawiają się siekacze (dwójki), pierwsze zęby trzonowe, kły i na końcu drugie zęby trzonowe. Ile zębów mlecznych ma człowiek? 20, po 10 na górze i na dole. U kilkulatków coraz większe stają się przerwy między zębami – dzięki temu możemy zaobserwować, jak rośnie szczęka, a niedługo później zaczyna się wymiana zębów na stałe. Pięcio-sześciolatki zaczynają gubić zęby, a kiedy ten proces się kończy? Najczęściej we wczesnym wieku nastoletnim, ale zdarza się, że ósemki, czyli zęby mądrości, rosną dopiero u osób dorosłych.
O ile pojawienie się zębów mlecznych, a potem wymiana na stałe, przebiega u ludzi mniej więcej analogicznie i w podobnym czasie, o tyle moment, w którym zaczynamy tracić zęby stałe, jest bardzo indywidualny. Żywotność zębów w znacznym stopniu zależy od higieny jamy ustnej i stylu życia, w tym diety. Dlaczego wypadają zęby stałe? Cukrzyca i nadwaga to czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo utraty zębów. Chcąc jak najdłużej cieszyć się własnymi zębami, warto dbać o wartościową dietę – bogatą w witaminę D i wapń. Głównym przeciwnikiem zdrowych zębów jest cukier, ale skutecznie można z nim walczyć odpowiednio częstym i dokładnym myciem zębów.
Rodzimy się bez zębów, ale zawiązki zębów - mlecznych i stałych - powstają bardzo wcześnie. Mleczne szacuje się na ok. 6-7 tydzień ciąży, stałe na ok. 20. To jeden z powodów, dla których przyszła mama powinna zdrowo jeść – szczególnie produkty bogate w wapń i witaminy. Po urodzeniu dziecka zadaniem rodziców jest pielęgnacja najpierw dziąseł, potem zębów mlecznych i uczenie malucha zasad higieny jamy ustnej. Wszystko po to, by miał zdrowe zęby przez całe życie. Co jest kluczem do skutecznego dbania o zęby? Dokładne usuwanie płytki nazębnej, czyli osadów, które gromadzą się na zębach w czasie jedzenia. To pożywka dla bakterii, pierwszy krok do próchnicy i kamienia nazębnego, a także chorób dziąseł, w tym paradontozy.
Bez względu na to, ile człowiek ma zębów, na każdym etapie życia powinien dbać o nie w najlepszy możliwy sposób! Szczoteczka soniczna Philips Sonicare zapewnia właśnie taką pielęgnację: dokładne czyszczenie, które jest delikatne dla dziąseł. Jakich efektów można się spodziewać używając szczoteczki Philips Sonicare? Co ważne, szczoteczki Philips Sonicare dostępne są też w wersji dla dzieci, dzięki czemu można już w wieku trzech lat odkryć jak łatwe, skuteczne i angażujące może być mycie zębów. Technologia soniczna od Philips Sonicare to sposób na to, by długo cieszyć się zdrowym, naturalnym uśmiechem. Przeczytaj również: Z czego są zęby i jak są zbudowane? 1 Z końcówką All-in-One, w porównaniu z ręczną szczoteczką. 2 Z końcówką All-in-One, w teście laboratoryjnym w porównaniu ze zwykłą szczoteczką. 3 Z końcówką All-in-One, w porównaniu ze zwykłą szczoteczką w ciągu 6 tygodni.
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Ile razy dziennie myć zęby?
Zbyt częste mycie zębów może być tak samo szkodliwe, jak ich zbyt rzadkie szczotkowanie. Sprawdź, ile razy dziennie myć zęby.
Dowiedz się więcej
Próchnica ukryta. Jak zapobiegać próchnicy między zębami?
Próchnica ukryta, czyli międzyzębowa, jest trudna do wykrycia aż do zaawansowanego stadium. Zobacz jak zapobiegać próchnicy między zębami
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna dla dzieci 3-6 lat
Dobra szczoteczka soniczna dla małych dzieci umożliwia wyjątkowo dokładne mycie zębów i jest bezpieczna w użyciu. Sprawdź jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka
Dowiedz się więcej