Czas czytania: 4 min
Wystarczy myśl o ulubionej potrawie, by zaczęły pracować ślinianki? To zdrowy odruch. Ślinotok pojawia się bez powodu, a ilość śliny utrudnia mówienie? Uwaga, temu warto się przyjrzeć!
Ślina to wydzielina ślinianek, która składa się w 99% z wody. W ciągu doby powstaje jej nawet 1.5 litra, przy czym nocą produkcja znacznie spada, a najintensywniejsza jest przed i w trakcie posiłku. To podstawowa rola śliny: ułatwia przełykanie, bo formuje kęs i nadaje poślizg. To dzięki niej w ustach zaczyna się trawienie, ma też wpływ na wyczuwanie smaku potraw. Ślina stoi na straży bezpieczeństwa: eliminuje mikroorganizmy z jamy ustnej, działa przeciwbakteryjnie, ma udział w demineralizacji i remineralizacji szkliwa, rozpuszczaniu i eliminacji cukrów. W ten sposób chroni zęby przed próchnicą i chorobami przyzębia. By zrozumieć, jak ważną rolę odgrywa ślina, warto przeczytać, co się dzieje z zębami i jamą ustną, kiedy jej brakuje. N
Ślinotok, czyli nadmierne wydzielanie śliny, zdarza się rzadko. Naturalny wzmożony napływ śliny czujemy pod wpływem zapachu, widoku lub nawet myśli o lubianym jedzeniu. Nie powinien też niepokoić fakt, że więcej śliny pojawia się w trakcie wyrzynania się zębów, a później w czasie miesiączek i na wczesnym etapie ciąży. Na co dzień więcej niż zwykle śliny możemy zauważyć jedząc kwaśne potrawy i po spożyciu alkoholu. Nadmierną produkcję śliny nocą rozpoznamy po plamach na poduszce, w dzień zbyt dużo śliny może zakłócać mówienie. Nie są to bardzo uciążliwe dolegliwości, ale trzeba pamiętać, że ślinotok może być objawem chorób lub problemów, którymi warto się zająć.
Jakie choroby lub dolegliwości mogą dawać objawy w postaci ślinotoku? Niektóre leki, w tym środki na poprawę apetytu, mogą powodować zwiększone wydzielanie śliny.
Jeśli nadmiar śliny jest kłopotliwy lub niepokojący, bo pojawił się nagle, utrzymuje długo i trudno jest określić jego przyczynę, warto zasięgnąć opinii lekarza. W zależności od diagnozy zaproponuje on leczenie lub skieruje do właściwego specjalisty. Na pierwszą wizytę w związku z nadmiernym ślinieniem najlepiej wybrać się do stomatologa, bo częstą przyczyną dolegliwości są stany zapalne i choroby jamy ustnej. To są też problemy, którym należy zapobiegać, by uniknąć ślinotoku, ale i innych przykrych konsekwencji – problemy jamy ustnej wpływać mogą na zdrowie całego organizmu. Polecamy artykuł na temat problemów jamy ustnej, a przede wszystkim: profilaktykę.
Codzienne mycie powierzchni zębów i czyszczenie przestrzeni między nimi to najlepszy sposób, by domowymi metodami zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, który może spowodować stany zapalne dziąseł, co z kolei bywa przyczyną nadmiernego ślinienia. O tworzeniu się i wpływie kamienia nazębnego na zdrowie przygotowaliśmy osobny artykuł. Pewność, że codziennym myciem zębów faktycznie dbamy o ich stan, możemy mieć tylko jeśli sięgniemy po odpowiednio skuteczne narzędzie. Szczoteczki soniczne Philips Sonicare wykonują aż 62 tys. ruchów na minutę. W ten sposób powstają mikrobąbelki, które docierają głęboko pomiędzy zęby i wzdłuż linii dziąseł, co zapewnia:
Zaawansowane modele szczoteczek sonicznych Philips Sonicare, na przykład Diamond Clean 9000, pomagają nauczyć się dobrych nawyków i kontrolować efekty mycia dzięki aplikacji na telefon. Po każdym użyciu szczoteczki można sprawdzić, czy cała szczęka została odpowiednio umyta. Szczoteczka ma też specjalny program zapewniający mycie zębów delikatne dla dziąseł, co sprawdza się przy nadwrażliwości, oraz program głębokiego czyszczenia, jeśli czujemy potrzebę wyjątkowo dokładnego usunięcia osadu, na przykład po jedzeniu słodyczy. Philips Sonicare to też końcówki do szczoteczek, ukierunkowane na lepsze dbanie o dziąsła, usuwanie przebarwień lub po prostu dokładne mycie. Warto sprawdzić różne, by znaleźć tę, która najlepiej odpowiadają na potrzeby zębów – końcówki pasują do wszystkich modeli szczoteczek. Dzięki takiej kompleksowej pielęgnacji zęby są zdrowe i piękne oraz mniej narażone na choroby, a to jest najlepsza wiadomość dla całego organizmu.
HX9992/11
HX9992/12
HX6062/10
HX6064/11
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Odsłonięte szyjki zębowe
Zdrowe zęby są mocno osadzone w dziąsłach. Zdarza się jednak, że na skutek różnych czynników dziąsła obniżają się, ukazując odsłonięte szyjki. Czy jest to powód do niepokoju? Dowiedz się, czytając nasz artykuł.
Dowiedz się więcej
Kamień nazębny
O kamieniu nazębnym słyszymy często – czy to u dentysty, czy w reklamach telewizyjnych. Czym jednak właściwie jest kamień na zębach, jak powstaje i jak go usunąć? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Dowiedz się więcej
Zapalenie dziąseł
Zapalenie dziąseł to problem, który dotyka większości dorosłych Polaków. Problem często bagatelizowany, a niesłusznie, ponieważ zapalenie dziąseł to prosta droga do o wiele bardziej groźnego zapalenia przyzębia. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.
Dowiedz się więcej