Czas czytania: 6 min
Ciąża to wymagający czas dla organizmu, wiążący się z licznymi zmianami fizjologicznymi. Część z nich może być dla przyszłych mam nieprzyjemna lub budzić niepokój, choć wiele jest zupełnie naturalnych i nie powinno wzbudzać obaw. Wśród powszechnie występujących dolegliwości są zawroty głowy i omdlenia. Skąd się biorą i co je powoduje w czasie ciąży?
Z czego wynikają częste zawroty głowy i omdlenia u kobiet w ciąży? Oto cztery główne przyczyny tych objawów: • Podniesiony poziom hormonów we krwi W czasie ciąży poziom hormonów we krwi kobiety znacząco wzrasta. Jednym z ich zadań jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia przepływ krwi do rozwijającego się dziecka. Choć układ krążenia skutecznie dostarcza krew do łożyska, powrót krwi do serca matki bywa utrudniony. W rezultacie dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego i zmniejszenia ilości krwi dopływającej do mózgu, co może prowadzić do zawrotów głowy i omdleń. • Zbyt niski poziom cukru we krwi Zbyt niski poziom cukru we krwi to częsta reakcja ciała na nową sytuację, która może prowadzić do zawrotów głowy i omdleń w ciąży. Takie sytuacje zdarzają się zdecydowanie częściej u kobiet, które cierpią na anemię lub mają problem z żylakami. • Zespół hipotensyjny W późniejszym okresie ciąży, gdy kobieta leży na plecach, może dojść do stanu nazywanego zespołem hipotensyjnym. Wtedy pojawia się przyspieszona akcja serca, nudności, zawroty głowy i omdlenia. Wszystko przez to, że gdy kobieta leży na plecach, masa dziecka uciska żyłę główną dolną. Dlatego właśnie zaleca się kobietom w ciąży, by spały na boku. • Zbyt gwałtowna zmiana pozycji Jedną z najczęstszych przyczyn zawrotów głowy w ciąży jest zbyt gwałtowna zmiana pozycji ciała. Podczas siedzenia krew gromadzi się głównie w dolnych partiach ciała, a przy nagłym wstaniu organizm nie zawsze nadąża z jej szybkim przetransportowaniem z powrotem do serca. To może prowadzić do chwilowego niedokrwienia mózgu i zawrotów głowy. Gwałtownie spada ciśnienie krwi i pojawiają się zawroty głowy. Warto dodać, że omdlenia są bardzo często pierwszym objawem ciąży. Najczęściej trwają kilkanaście sekund, po czym przyszłej mamie wraca świadomość. Tego rodzaju omdlenia nie wywołują żadnych konsekwencji w układzie nerwowym.
Stosując się do kilku prostych zasad można, w dużej mierze, przeciwdziałać omdleniom i zawrotom głowy. O czym należy pamiętać, by zminimalizować omdlenia i zawroty głowy w ciąży? Kluczem do sukcesu jest regularne spożywanie posiłków. Kobieta w ciąży powinna jeść mniej, ale częściej. Zbyt długie przerwy między posiłkami nie wpłyną korzystnie na ogólną kondycję organizmu. Warto też zadbać o odpowiednią suplementację. Jak jeszcze można zapobiec zawrotom głowy w ciąży? Kobiety w ciąży powinny unikać spania na plecach, gorących kąpieli oraz gwałtownych zmian pozycji. Warto także regularnie zmieniać pozycję podczas siedzenia lub leżenia – szczególnie wtedy, gdy pojawia się uczucie osłabienia lub nadchodzącego omdlenia. Zaleca się również rezygnację z obcisłych ubrań na rzecz luźniejszych, które nie krępują ruchów i nie utrudniają krążenia.
Zdarza się, że kobieta wyczuwa zbliżające się omdlenie. Co powinna zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim – zachować spokój, choć dla wielu przyszłych mam może to być wyzwaniem. Jakie kroki powinno się podjąć, gdy przychodzi nagłe uczucie, że zaraz można stracić przytomność Zawroty głowy i omdlenia w ciąży wprawdzie nie są groźnym objawem, ale mogą mieć groźne skutki – w końcu bardzo łatwo stracić równowagę i się przewrócić. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak im zapobiegać, a gdy pojawi się realne ryzyko, że zaraz do nich dojdzie – odpowiednio zareagować.
Elektryczny
Podwójny laktator samonośny
SCF532/11
Pojedynczy laktator
Laktator ręczny
SCF430/10
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej