Czas czytania: 5 Min
Czy maluch w brzuchu mamy słyszy, widzi i odbiera bodźce z zewnątrz? Od niedawna wiadomo więcej na ten temat. W latach 60. XX wieku ukazała się publikacja Fredericka Leboyera „Narodziny bez przemocy”, a w latach 80. pediatra Brazelton podejrzał w badaniach USG jak maluch w brzuchu odwraca głowę, by posłuchać grzechotki i wpatruje się w światło latarki przyłożonej do brzucha mamy. Dzięki temu, że wiemy jak rozwija się płód i jego zmysły oraz jak i kiedy zaczyna odbierać bodźce z zewnątrz.
Sprawdź również: Świat 3-miesięcznego malucha
Pierwszym organem podejmującym funkcję zarodka jest serce. Wysłuchanie czynności serca jest możliwe w USG około 6 tygodnia ciąży. Rozpoczyna się tworzenie układu nerwowego, oddechowego, moczowego (nerki), pokarmowego i skóry. Bardzo ważną rolą w życiu dziecka są zmysły. Kolejno rozwija się:
- rozwija się najwcześniej. Pierwsza wrażliwość na dotyk pojawia się około 8 tygodnia ciąży. Najpierw pojawia się czucie na twarzy – odbiera bodźce ustami i nosem. Następnie czucie pojawia się w okolicy narządów płciowych, dłoni i stóp, oraz w okolicach brzucha i pośladków.
- czyli równowaga dziecka, która rozwija się około 10. tygodnia ciąży. Dziecko w brzuchu mamy wykonuje różne ruchy i zmienia pozycję swojego ciała. Równie ważne jest to, jak mama porusza się i jaką aktywność wykonuje w ciągu dnia. Dziecko jako pierwsze rejestruje zjawiska rytmiczne, czyli te związane z kolebaniem podczas poruszania się mamy. Ruch mamy pozytywnie wpływa na rozwój przedsionkowy dziecka. Polecaną aktywnością są spacery, pływanie i taniec. Gdy mama ma ograniczony ruch np. ze względu na ciążę zagrożoną porodem przedwczesnym, może wykorzystać fotel bujany, hamak lub huśtawkę ogrodową
- czyli priopriocepcja, wykształca się wraz z pierwszymi reakcjami na dotyk i służy nieświadomej regulacji napięcia mięśniowego. Stymulacja czucia głębokiego następuje przez ruch i kopanie w brzuchu.
- w 8. tygodniu następuje proces unerwiania ucha wewnętrznego. Pod koniec I trymestru rozwija się również aparat słuchowy.
- maluch w brzuchu zaczyna ssać palec, połyka płyn owodniowy i staje się wrażliwy na jego smak. Smak ma zależny od tego co mama je. Możliwe jest, że przed narodzeniem maluch nabiera przyzwyczajeń i preferencji smakowych.
- zaczyna słyszeć około 5. miesiąca, przede wszystkim dźwięki z wewnątrz i z zewnątrz– bicie serca, przepływającej krwi, czy pracy jelit. Dźwięki są stłumione przez płyn owodniowy. Najlepiej słyszalny jest głos mamy, ponieważ dochodzi z wewnątrz i zewnątrz. Głosy bliskich, odgłosy życia codziennego, natury, muzyka. Maluchy w brzuchu preferują dźwięki niskie, spokojne i łagodne. Muzyka klasyczna pozytywnie wpływa na rozwój mózgu. Natomiast nadmierny hałas może uszkadzać komórki w przewodzie ślimakowym.
- rozwija się od około 16. tygodnia i dziecko zaczyna reagować na światło słoneczne oraz je odczuwać. Około 27. tygodnia oczy otwierają się i zaczyna widzieć światło przenikające przez powłoki brzuszne mamy. Jest to najmniej dojrzały zmysł po przyjściu na świat.
Przeczytaj również: Co dzieje się z kobietą i dzieckiem w drugim trymestrze ciąży?
- zaczyna się około 9. tygodnia (tworzą się komórki nabłonka węchowego). Natomiast dynamiczny rozwój zmysłu węchu następuje około 30. tygodnia ciąży. Odbiera wrażenia pochodzące ze związków chemicznych znajdujących się w płynie owodniowym. Dzięki temu po porodzie rozpoznaje swoją mamę.
Pojedynczy laktator
Laktator ręczny
SCF430/10
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej