Mdłości w ciąży to jeden z pierwszych jej objawów. Jeśli starasz się zajść w ciążę albo przynajmniej tego nie wykluczasz, poranne nudności będą przesłanką do zrobienia testu ciążowego. Z kolei zgaga dotyka kobiety w zaawansowanej ciąży. Jakie są ich przyczyny i co najważniejsze – jak z nimi walczyć? Sprawdź!
Mdłości w ciąży dotykają ok. 50% przyszłych mam. Z jednej strony to całkiem sporo, z drugiej masz dużą szansę na ich uniknięcie. Nie ma 100% pewności, co jest powodem mdłości w pierwszym trymestrze ciąży. Najprawdopodobniej są skutkiem wydzielania zwiększonej ilości hormonów, takich jak hCG, LH, progesteronu i estrogenów. Nie pomaga także wyostrzony węch oraz stres związany z nowym stanem. Niektóre hormony działają rozluźniająco na układ pokarmowy i spowalniają jego pracę, co skutkuje m. in. nadmiarem kwasu żołądkowego, a w dalszej kolejności mdłościami i wymiotami. Mdłości odczuwalne są mniej więcej od 6. do 12. tygodnia ciąży, ale może się zdarzyć, że męczą kobietę aż do porodu. Tak dzieje się zwłaszcza przy ciążach bliźniaczych. Jednak bez obaw – ciążowe nudności nie są niebezpieczne dla matki ani dla dziecka, są po prostu nieprzyjemne.
● Picie dużej ilości płynów W ciąży powinnaś pić dziennie ok. 2-3 litry płynów (liczą się także zupy). Picie rozrzedza kwasy żołądkowe i pomaga zlikwidować uczucie tzw. ssania w żołądku. Najlepiej pić wodę niegazowaną, lekkie herbaty, niesłodzone kompoty, napar z imbiru. ● Regularne jedzenie, jedzenie rano Mdłości najsilniejsze są rano, zanim wstaniesz z łóżka. Potęguje je głód oraz gwałtowne ruchy. Dlatego też zanim wstaniesz zjedz coś małego i lekkostrawnego: może to być biszkopt, wafel ryżowy banan. Ważne, żebyś zjadła niemal na leżąco, więc przygotuj przekąskę wieczorem albo poproś o nią partnera. Dopiero po zjedzeniu wstań powoli i zjedz pełne śniadanie. W ciągu dnia jedz regularnie, nie doprowadzaj do uczucia silnego głodu, ponieważ może on spotęgować mdłości. ● Sięgaj po migdały i imbir Migdały oraz imbir mają właściwości przeciwwymiotne. Miej pod ręką paczkę migdałów i zjadaj kilka sztuk co 2-3 godziny. Popijaj napary z imbiru i napoje z jego dodatkiem (mowa o korzeniu, nie wersji sproszkowanej). ● Ruszaj się W miarę możliwości staraj się być aktywna. Spacer, joga, basen – ruch poprawia trawienie i samopoczucie, działa też odstresowująco. ● Unikaj nieprzyjemnych zapachów Jeśli jesteś nadwrażliwa na zapachy, unikaj tych przykrych.
Istnieje wiele sposobów na to, by pozbyć się mdłości w ciąży albo chociaż je zminimalizować:
Zgaga w ciąży może być potęgowana przez wiele czynników, jak choćby uciskające ubranie, a nawet schylanie się! Zgagi trudno uniknąć, ale są sposoby pozwalające ją zmniejszyć.
Kiedy przyszła mama upora się już z mdłościami, często zaczyna męczyć ją zgaga. Pojawia się ona w II i III trymestrze ciąży, a częściowo odpowiadają za nią ci sami „winni”, co za mdłości ciążowe, czyli hormony. Tym razem progesteron i rozluźniająca relaksyna. Progesteron też działa rozluźniająco, przede wszystkim na mięśnie przełyku i sprawia, że powstaje szczelina, przez którą kwasy żołądkowe mogą przedostać się wyżej. Dodatkowo w tym okresie macica naciska na żołądek, co powoduje, że kwas żołądkowy łatwiej dostaje się do przełyku, powodując charakterystyczne pieczenie.
Pamiętaj też o tym, żeby: ● jeść spokojnie, dokładnie żując każdy kęs, ● unikać napojów gazowanych, ● jadać potrawy doprawione świeżym imbirem, migdały, ● pić kefir albo mleko (jeśli możesz), ● zastąpić czarną herbatę rumiankiem. Możesz również przygotować sobie napar z siemienia lnianego. Jego zmielone nasiona pod wpływem wody nabierają gęstej, żelowej konsystencji i tworzą swoistą ochronę na ścianie przełyku. 1-2 łyżeczki siemienia zalej ok. 100 ml wrzącej wody i wypij, kiedy wystygnie. Pomoże Ci także sól Vichy dostępna w aptece bez recepty. Ma postać musujących tabletek i zobojętnia kwaśną treść żołądka. Wypijaj ją po większych posiłkach. Podobnie jak w przypadku mdłości, które być może dokuczały Ci we wcześniejszych tygodniach ciąży, dbaj o to, żeby odpowiednio dużo pić, jedz regularnie niewielkie porcje, a dzień zaczynaj od zjedzenia czegoś lekkiego. Jeśli domowe sposoby nie pomagają i zgaga w ciąży bardzo Cię męczy, zgłoś ją swojemu lekarzowi. Istnieją lekarstwa dla kobiet w ciąży, które przyniosą Ci ulgę.
Podstawowym sposobem na unikanie i zmniejszanie zgagi w ciąży jest rozsądna dieta. Zbyt obfite posiłki rozpychają żołądek i ułatwiają wydobywanie się z niego treści pokarmowych. Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw: kotletów, karkówki, żeberek, bigosu. Na czas po porodzie niech poczekają też mocno przyprawione dania kuchni indyjskiej czy tajskiej, dania z dodatkiem glutaminianu sodu, kofeina i cytrusy.
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
Laktator ręczny
SCF430/16
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej