Młodzi rodzice stają w codziennym życiu przed licznymi wyzwaniami. Często miewają problemy z usypianiem maleństwa czy odpowiednią organizacją czasu między obowiązkami domowymi i zawodowymi. Dość powszechnym kłopotem, z jakim prędzej czy później często spotykają się rodzice, jest ulewanie. Dlaczego dziecko ulewa, kiedy stanowi to powód do niepokoju i jak można temu zaradzić?
Czym tak właściwie jest ulewanie? To wypływanie małej ilości pokarmu z ust niemowlęcia. Jest zjawiskiem powszechnym w pierwszych miesiącach życia dziecka, a jego przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego, przede wszystkim mięśnia zwieracza przełyku. Nie jest on jeszcze w pełni wykształcony, dlatego nie zaciska się dostatecznie mocno, a w konsekwencji mięśnie przełyku nie są w stanie przesunąć pokarmu w stronę żołądka. Wszystko przychodzi jednak z czasem. Zazwyczaj ulewanie u noworodka mija po ukończeniu przez niego 3. miesiąca, czasem jednak pojawia się nawet do 6. miesiąca.
Choć samo ulewanie jest zjawiskiem naturalnym, pewne czynniki mogą je znacznie nasilać. Częściej i intensywniej ulewa się dzieciom, które jedzą łapczywie i szybko. Zdarza się też, że ulewanie jest wynikiem przekarmiania – dzieje się tak najczęściej u niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym. Rodzic podczas karmienia pilnuje, by maleństwo wypiło wszystko, nie zwracając uwagi na sygnały świadczące o tym, że już się ono najadło.
Błędem jest utożsamianie ulewania z wymiotami – to zupełnie inne reakcje fizjologiczne o odmiennych przyczynach. Ulewanie – zgodnie z nazwą – to po prostu zjawisko wypływania nadtrawionego pokarmu z ust niemowlęcia. To niewielka ilość (1-2 łyżki) pokarmu ze śluzem i śliną, który ma charakterystyczny zapach kwaśnego mleka, a wyglądem przypomina nieco twarożek albo zsiadłe mleko. Kiedy dziecko ulewa? Najczęściej tuż po posiłku, a czasami godzinę po nim. W przeciwieństwie do ulewania, wymioty wiążą się z bardzo gwałtownym zwracaniem pokarmów pod wysokim ciśnieniem. W gruncie rzeczy więc trudno je ze sobą pomylić.
Wyjaśniliśmy już zatem, dlaczego dziecko ulewa. Czas na kilka praktycznych porad, które pomogą zapobiegać ulewaniu:
Jeśli dziecko ulewa bardzo często i obficie, skonsultuj się z pediatrą. Zapewne zaleci on odciąganie pokarmu i mieszanie go ze specjalnym preparatem zagęszczającym pokarm w żołądku – pokarm o większej gęstości nie będzie tak łatwo cofał się do przełyku. Warto wtedy zaopatrzyć się w dobry laktator elektryczny, który usprawni tę czynność i pomoże utrzymać laktację na odpowiednim poziomie.
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej