Czas czytania: 5 Min
Zmagasz się z zapaleniem piersi? Zastanawiasz się, jakie są przyczyny zapalenia w piersiach i jak można sobie z nim poradzić? Poznaj sprawdzone sposoby na radzenie sobie z zapaleniem gruczołów piersiowych.
Zapalenie piersi to jeden z często spotykanych problemów podczas karmienia piersią. Charakteryzuje się obecnością stanu zapalnego tkanek, któremu często towarzyszy zakażenie. Najczęściej występującym zapaleniem jest połogowe zapalenie sutka (95% przypadków tej choroby).
Połogowe zapalenie piersi u mamy najczęściej występuje między 2 a 6 tygodniem życia dziecka.
Zazwyczaj dotyczy tylko jednej piersi. Typowe symptomy to:
Objawy zapalenia piersi utrzymują się zwykle przez 3-4 dni, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu, gorączka najczęściej ustępuje po dobie, a obrzęk i ból zanikają po około 2 dniach.
Może Cię zainteresować: Często spotykane problemy z karmieniem piersią
Co prowadzi do rozwoju zapalenia piersi? Najczęściej u podstaw tego schorzenia leżą przyczyny mechaniczne lub infekcyjne. Poznaj najczęstsze przyczyny zapalenia piersi. Sprawdź też: Zatkany kanalik mleczny - przyczyny, objawy, jak rozwiązać problem
Do powstania zapalenia w piersiach może przyczyniać się także stres, przemęczenie czy dieta z niedoborami poszczególnych składników odżywczych.
Głównym sposobem na poradzenie sobie z zapaleniem piersi jest regularne karmienie dziecka lub korzystanie z laktatora. Wszystko po to, by unormować pracę przewodu mlecznego, który na skutek zapalenia, jest zatkany. Częste przystawianie dziecka do piersi lub pobieranie pokarmu za pomocą laktatora (szczególnie jeśli dziecko nie chce ssać lub mleka jest za dużo jak na jego potrzeby) może znacząco pomóc w udrożnieniu przewodu mlecznego i unormowaniu stanu zapalnego.
Sprawdź też: Znaczenie laktatora we wspomaganiu karmienia piersią >>
Poznaj przydatne wskazówki, które najczęściej pozwalają na poradzenie sobie z problemem zapalenia w piersiach w około 3-4 dni. Podczas zapobiegania lub leczenia zapalenia piersi pamiętaj o:
Jeśli stan zapalny jest silny, konieczne jest przyjmowanie leków. Skontaktuj się z lekarzem w celu dobrania odpowiednich preparatów. Powszechnie stosowane są leki przeciwbólowe oraz NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne. Możliwe jest również korzystanie z antybiotyków, szczególnie jeśli doszło do uszkodzenia brodawek i infekcji bakteryjnej. Dobierane są antybiotyki możliwe do stosowania w czasie karmienia piersią, zazwyczaj antybiotykoterapia trwa około 10-14 dni.
Osłonka piersi
SCF153/01
Wkładki laktacyjne
SCF254/61
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej