Czas czytania: 9 min
Niedawno zostaliście rodzicami lub wkrótce nimi zostaniecie i z jednej strony już nie możecie się doczekać pierwszych wspólnych chwil z bobasem, a z drugiej – obawiacie się wielu codziennych czynności z noszeniem dziecka włącznie? Głowa do góry! Przygotowaliśmy dla Was garść praktycznych wskazówek, dzięki którym szybko opanujecie technikę prawidłowego noszenia niemowlaka.
Prawidłowe noszenie noworodka to bardzo ważny temat związany z codzienną opieką i pielęgnacją malucha. Aby go nakarmić, przewinąć czy wykąpać, należy go najpierw podnieść. Tymczasem nowo narodzone maleństwo wydaje się tak malutkie i kruche, że wielu rodziców obawia się samodzielnego noszenia noworodka. Pamiętaj jednak, że Twój instynkt jest niezawodny – dzięki niemu intuicyjnie podniesiesz dziecko w taki sposób, by go nie skrzywdzić. Warto jednak poświęcić nieco czasu na dopracowanie techniki, by czuć się pewniej w różnych sytuacjach, gdy przyjdzie Ci opiekować się maluchem i będzie trzeba go nosić. W zależności od wieku Twojego bobasa, możesz nosić go na kilka różnych sposobów. Przydatne okazują się do tego także chusty i specjalne nosidła, które zapewnią Wam bliskość, a jednocześnie odciążą Twój kręgosłup i „uwolnią” ręce.
Pierwsze dni, tygodnie i miesiące maluszka to czas ogromnych zmian i rewolucji nie tylko w Waszym, ale też w jego życiu. Wszystko jest dla niego nowe – każdy odgłos, zapach czy twarz. Z tego względu jako rodzic koniecznie zadbaj o to, aby odpowiednio przygotować noworodka do noszenia. Pamiętaj, że początkowo widzi wyraźnie wyłącznie to, co znajduje się bezpośrednio przed jego oczami. Aby więc go nie przestraszyć nagłym podniesieniem, najpierw stań tuż przy nim - nad jego łóżeczkiem i odezwij się do niego. W ten sposób oswoi się z Twoją obecnością. Następnie delikatnie go dotknij i dopiero potem spróbuj podnieść.
Zanim zaczniesz nosić noworodka, musisz nauczyć się prawidłowo go podnosić. Dobrą praktyką przy podnoszeniu tak malutkiego dziecka jest zapewnienie mu kontroli wzrokowej nad tym, co dzieje się wokół i bezpośrednio pod nim. Zanim więc podniesiesz malucha, musisz najpierw obrócić go delikatnie na bok. Następnie wsuń rękę między jego nóżki i przesuń ją wysoko – aż pod kark, ramiona i plecy dziecka. Drugą rękę wsuń pod jego główkę, asekurując ją. Każde podnoszenie wykonuj powoli i bardzo delikatnie. W trakcie możesz mówić do bobasa spokojnym, kojącym głosem, utrzymując z nim kontakt wzrokowy. Gdy uda Ci się już podnieść noworodka, przytul go do siebie – poczuje się bezpiecznie w Twoich ramionach.
Wbrew pozorom, noszenie noworodka nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Przede wszystkim w pierwszych tygodniach życia malucha pamiętaj o podtrzymywaniu mu główki, ponieważ on sam nie jest jeszcze w stanie samodzielnie utrzymać jej ciężaru. Początkowo to właśnie ona i szyja są najbardziej newralgicznymi miejscami, dlatego podczas noszenia noworodka, szczególnie je chroń i zawsze podtrzymuj swoją dłonią. Jeśli wiesz już, jak podnosić tak malutkie dziecko, pora przejść do jego noszenia. Sposobów na to jest co najmniej kilka, przy czym zawsze pozycja malucha powinna być komfortowa zarówno dla niego, jak i dla Ciebie. Nienaturalne wygięcia ciała, brak podparcia dla główki, zbyt duże obciążenie dla pleców dziecka – tego należy bezwzględnie unikać.
Tzw. „fasolka” to jedna z najpopularniejszych technik noszenia noworodka. W tym przypadku główka ciało dziecka spoczywa na zgięciu Twojego stawu łokciowego. Przez cały czas podtrzymuj zarówno pupę, jak i bioderka malca, skutecznie je stabilizując. Pozycja fasolki sprzyja temu, by dziecko mogło przez cały czas kontrolować wzrokiem to, co dzieje się wokół niego. Korzystaj z niej naprzemiennie – podnoś go raz lewą, innym razem prawą ręką.
Kolejna metoda dobrze sprawdza się np. wtedy, gdy chcesz nieco odpocząć od chodzenia. Usiądź wygodnie na fotelu lub kanapie, złącz nogi i połóż noworodka w miejscu ich złączenia. Stópki malca powinny być oparte o Twój brzuch.
Następna technika noszenia jest idealna zwłaszcza wtedy, gdy bobas jest nakarmiony i chcesz, by mu się odbiło. W takiej sytuacji jego główka opiera się na Twoim ramieniu, ciało przylega idealnie do Twojego ciała, a Ty dodatkowo podpierasz drugą ręką jego pupę i plecy. Przez cały czas możecie się tulić i cieszyć swoją bliskością.
Kolejna metoda jest wygodna dla dziecka, a zarazem bardzo komfortowa dla rodzica. Masz w niej bowiem wolne ręce i możesz w tym czasie wykonywać inne czynności. Choć nauka wiązania chusty początkowo bywa trudna, gdy już ją opanujesz, z pewnością docenisz ten sposób noszenia brzdąca. Alternatywną metodą jest nosidło – sprawdzi się najlepiej u kilkumiesięcznych dzieci, które potrafią już samodzielnie i stabilnie siedzieć. W tym przypadku możesz trzymać dziecko z przodu lub na plecach. To również może Cię zainteresować: Jak szybko uśpić niemowlę, by zapewnić mu spokojny sen?
Twój bobas nie jest już noworodkiem? Prawidłowe noszenie niemowlaka jest nieco prostsze niż w przypadku nowo narodzonych dzieci. Jeśli zastanawiasz się jak prawidłowo nosić niemowlę, musisz pamiętać o tym, by sposób dobrać odpowiednio do etapu jego rozwoju. Kluczowe jest bowiem to, czy dziecko już samodzielnie utrzymuje główkę. Przy młodszych niemowlętach (do około 3. lub 4. miesiąca życia) dobrze sprawdza się wspomniana już pozycja „na fasolkę”. „Fotelik” to inna, ale równie dobra metoda, gdy nie wiesz, jak nosić niemowlę. W tym przypadku trzymasz malucha podpartego pleckami o swoją klatkę piersiową – dzięki temu może spokojnie obserwować to, co dzieje się przed nim. Drugą rękę wykorzystaj do asekuracji – maluch nie powinien bowiem odchylać się na boki. Dobrze sprawdzi się również „koszyczek” – wówczas bobas jest ułożony na rękach splecionych w charakterystyczny „koszyk”. Możesz przekręcić niemowlę przodem do siebie lub tyłem – by mogło oglądać otaczający go świat. Podobnie, jak w przypadku „fasolki”, główka dziecka spoczywa na zgięciu łokcia. Ręką, która podtrzymuje główkę, podpieraj także pupę dziecka – drugą natomiast stabilizuj jego plecy. „Samolocik” – powszechnie znana metoda noszenia niemowlaków, w której bobas noszony jest brzuchem do dołu. Ręce spleć pod brzuszkiem brzdąca, a jego główkę oprzyj o swoje przedramię. W tym czasie druga ręka jest między nóżkami malucha i podpiera dolną część jego ciała. U nieco starszych niemowląt (w wieku około 5 miesięcy) dobrze sprawdza się pozycja pionowa. Warunkiem do jej stosowania jest to, by dziecko potrafiło już samodzielnie siadać i utrzymywać główkę. Aby nosić brzdąca w tej pozycji, wystarczy, że ułożysz go przodem do siebie – na ramieniu. Jego klatka piersiowa powinna bezpiecznie spoczywać na Twoim barku, zaś rączki dotykać Twoich pleców. Swoje przedramię ułóż pod pupę dziecka – nóżki powinny być lekko zgięte w stawie biodrowym. Przeczytaj również:
Premium
Blender parowy 4 w 1
SCF885/01
Advanced
Blender parowy 2 w 1
SCF870/20
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej