Czas czytania: 6 min
Choć karmienie piersią jest czymś naturalnym w macierzyństwie, często wymaga cierpliwości i wcześniejszego przygotowania. Jeśli zdecydujesz się na naturalny pokarm, nie zniechęcaj się, jeżeli początkowo przystawienie niemowlęcia do piersi sprawi Ci trudność. Szybko się tego nauczycie i odnajdziecie w karmieniu spokój i wyjątkową bliskość. Jak prawidłowo przystawić niemowlę do piersi – to jednen z najbardziej powszechnych problemów związanych z karmieniem. Świeżo upieczone mamy nie wiedzą, jak to zrobić lub obawiają się, że popełniają błędy, a karmienie jest przecież takie ważne! Rzeczywiście - to ważne, aby niemowlę prawidłowo chwytało pierś podczas karmienia i otrzymało wystarczającą ilość mleka. Dobre przystawienie jest również ważne, aby uniknąć bólu piersi i brodawek sutkowych. Kluczem do sukcesu w przystawianiu niemowlęcia do piersi jest znalezienie pozycji do karmienia, która będzie odpowiadała zarówno mamie, jak i maleństwu. W tym artykule omówimy różne pozycje do karmienia dziecka i podpowiemy rozwiązania, które pomogą osiągnąć prawidłowe przystawienie. W przypadku pytań lub wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem, położną lub doradczynią laktacyjną, aby uzyskać dodatkową pomoc.
Zanim jednak omówimy różne pozycje do karmienia piersią, przedstawimy kilka sposobów, które mogą ułatwić przystawienie dziecka do karmienia:
Oprócz tych pomocnych działań, ważne jest, aby znaleźć pozycję do karmienia piersią, która będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojego dziecka. Eksperymentuj aż znajdziesz taką pozycję, w której poczujesz się komfortowo i która pomoże Twojemu dziecku odpowiednio chwycić pierś. Oto najczęstsze pozycje, które mogą pomóc Tobie i Twojemu dziecku podczas karmienia piersią:
Pozycja leżąca jest idealna dla matek, które karmią piersią po raz pierwszy. Aby spróbować tej pozycji, wystarczy położyć się na plecach na poduszkach podtrzymujących szyję, barki i ramiona. Dziecko kładziemy na brzuchu mamy - pozwól mu samodzielnie znaleźć pierś, ewentualnie delikatnie je nakieruj.
Jeśli szukasz pozycji do karmienia, która pozwoli Ci jednocześnie karmić dziecko i odpoczywać, pozycja leżąca na boku może być dla Ciebie idealna. Połóż się na boku, podkładając pod siebie poduszkę. Gdy niemowlę będzie leżało obok, pozwól mu znaleźć pierś, ewentualnie pomóż, jeśli to będzie konieczne. Ręcznik lub kocyk za maluchem utrzyma go w miejscu podczas karmienia.
Kolejna świetna pozycja do osiągnięcia dobrego przystawienia do piersi to pozycja krzyżowa, w której należy położyć poduszkę na kolanach i ułożyć dziecko bokiem do siebie. Ręką przeciwną do piersi, z której karmisz, możesz podtrzymywać dziecko.
W przypadku tej pozycji usiądź na wygodnym krześle i podeprzyj się poduszkami. Niemowlę połóż na plecach na poduszce, a jego nóżki włóż pod swoje ramię, które oprzyj o oparcie krzesła. Podpierając plecy i ramiona niemowlęcia przedramieniem, tą samą ręką przytrzymaj główkę, a drugą ręką podtrzymuj pierś, którą dziecko jest karmione.
Podczas sprawdzania tych różnych pozycji do karmienia piersią, może się okazać, że noworodek lepiej reaguje na którąś z nich. Kiedy już znajdziecie dobrą pozycję, zwróć uwagę na następujące oznaki świadczące o tym, że dziecko dobrze chwyciło pierś: Wskazówka: Po zakończeniu karmienia warto pomyśleć o ochronie brodawek sutkowych za pomocą bardzo miękkiej osłonki na piersi, takiej jak muszle laktacyjne Philips Avent. Zaprojektowane do noszenia wewnątrz biustonosza, wentylowane osłonki zbierają nadmiar mleka i pomagają chronić sutki przed otarciami.
Znasz już pozycje do karmienia piersią i wskazówki, które pomogą Tobie i Twojemu dziecku. Pamiętaj, że karmienie piersią to proces uczenia się, więc nie zniechęcaj się, jeśli po drodze napotkasz przeszkody lub wyzwania, takie jak nieprawidłowe przystawienie. Warto cieszyć się tym wyjątkowym czasem spędzonym z niemowlęciem i pamiętać o konsultacjach z lekarzem, położną lub doradczynią laktacyjną w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, które mogą się pojawić po drodze. Piśmiennictwo:
[1] https://www.womenshealth.gov/files/documents/your-guide-to-breastfeeding.pdf
[2] https://www.brighamandwomens.org/assets/BWH/obgyn/pdfs/breastfeeding-guide.pdf
[3] https://www.nwh.org/patient-guides-and-forms/postpartum-guide/postpartum-chapter-4/postpartum-breastfeeding-positions-and-latch-on
Elektryczny laktator Premium Plus
SCF392/11
Osłonka piersi
SCF153/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej