Czas czytania: 5 Min
Skóra noworodka jest pokryta mazią płodową, która odgrywa istotną rolę w nawilżaniu, termoregulacji, ochronie przeciwbakteryjnej i regeneracji przy uszkodzeniach, dlatego nie powinno spieszyć się ze zmywaniem jej. Zazwyczaj pierwsza kąpiel noworodka proponowana jest w szpitalu po około dwóch dniach od urodzenia i wykonywana przez położną lub z jej pomocą. Poleca się wykąpać maluszka zaraz po powrocie do domu ze szpitala, aby zmyć szpitalną florę bakteryjną. Kąpać noworodka należy 2-3 razy w tygodniu.
Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do wszelkich czynności pielęgnacyjnych u noworodka przygotować odpowiednie miejsce do jego wykonywania. Może być to specjalny przewijak, stół czy komoda z podkładem. Miejsce powinno być twarde i stabilne, a także znajdować się na odpowiedniej wysokości, aby nie nadwyrężało kręgosłupa mamy i taty. Najlepiej przygotować tak, aby najpotrzebniejsze rzeczy były w zasięgu ręki. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać na przewijaku dziecka samego! Dobrze, aby w pobliżu znajdowały się pampersy, waciki, miseczka z wodą lub chusteczki nawilżane, gaziki, ubranko na zmianę, ampułki z wodą destylowaną lub solą fizjologiczną, kremy do pielęgnacji i ręcznik. Przygotuj wcześniej ręcznik tak, aby był gotowy od razu po wyjęciu dziecka z wody.
Polecana temperatura wody do kąpieli noworodka to około 37-38 stopni C. Temperaturę można zmierzyć używając termometru. Na rynku jest duży wybór termometrów wykorzystywanych do kąpieli, które ułatwią określenie temperatury wody. Natomiast starym i najlepszym sposobem jest określenie ciepłoty wody zanurzając w niej przedramię lub łokieć. Odczuwana woda ma być ciepła, przyjemna, nie gorąca ani nie zimna. Zawsze sugeruj się też reakcją twojego malucha na wodę. Każde dziecko może mieć inne preferencje, a na początku przyjemniejsza może być woda trochę cieplejsza. Pierwsze kąpiele niemowlęcia poleca się, aby były wykonywane sprawnie a czas ich nie był dłuższy niż 5-10 minut, ponieważ woda w wanience dość szybko się ochładza.
Pozycja dziecka w czasie kąpieli różni się w zależności od tego, czy używasz specjalnej wanienki dla dzieci ze specjalną wkładką lub bez albo wiaderka. Najważniejsze, aby chwyt był pewny i stabilny, a głowa noworodka zawsze podtrzymywana. Najlepiej dłonią objąć paszkę dziecka. Maluch może być ułożony na plecach, na boku lub na brzuchu. Przed pierwszą kąpielą warto obejrzeć instruktaż wykonywania i przećwiczyć schemat na lalce np. w trakcie zajęć w szkole rodzenia. Podczas pierwszej kąpieli nie nalewaj za dużo wody do wanienki. Będziecie czuć się pewniej i stabilniej. Jak poczujesz się pewniej zwiększ ilość wody tak, aby maluszek mógł być przyjemnie zanurzony w wodzie. Nie przejmuj się, że kikut pępowinowy się zamoczy. Po kąpieli wystarczy go przetrzeć i osuszyć gazikiem.
Polecane jest używanie jak najmniejszej ilości kosmetyków, ponieważ skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Nadmiar niestety zamiast pomóc, może zaszkodzić. Jednakże przydatny może okazać się płyn lub emulsja do kąpieli. Jaki płyn do kąpieli dla noworodka będzie najlepszy? Powinien on być specjalnie opisany, że jest przeznaczony dla niemowląt i można stosować go od pierwszych dni życia. Warto zawsze przejrzeć etykietę i wystrzegać się szkodliwych substancji m.in. SLS, SLES, parabeny, PEG, PPG, oleje mineralne itp. Najbezpieczniejsze środki do pielęgnacji mają neutralne pH, nie zawierają substancji zapachowych i barwników. Mamy także wybór bardziej eko i do kąpieli możemy wykorzystywać mleko mamy lub naturalne oleje np. olej z migdałów. Nie powinno nadużywać się emolientów, a używanie ich polecane jest głównie przy nadmiernie suchej skórze.
Osłonka piersi
SCF153/01
Wkładki laktacyjne
Jednorazowe
SCF254/61
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej