Przygotowanie kąpieli dla noworodka jest prawdziwym wyzwaniem dla młodych rodziców. Zwykle ich obawy związane są z tym, że zrobią niezamierzoną krzywdę swojemu maluchowi. Najczęściej podnoszonymi kwestiami przy kąpieli niemowlęcia są temperatura wody i pomieszczenia, a także dobór odpowiednich kosmetyków. Nie bez znaczenia jest również sama technika kąpania, czyli np. sposób trzymania główki dziecka.
Pierwszym pytaniem związanym z pielęgnacją niemowlęcia, które pada z ust świeżo upieczonych rodziców, bywa: jak często kąpać noworodka? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i oczywista. Istnieją dwie szkoły rodziców, które toczą między sobą dyskusję na ten temat. Jedni uważają, że niemowlęta należy kąpać codziennie, natomiast drudzy, iż wystarczą 2-3 kąpiele w tygodniu. Którzy mają rację? Zdecydowanie Ci drudzy! Niegdyś funkcjonowało głęboko zakorzenione w świadomości wszystkich rodziców przekonanie, że niemowlęta należy kąpać codziennie. Tymczasem zbyt częste mycie małego dziecka może doprowadzić do nadmiernego podrażnienia jego skóry.
Kąpiel noworodka, w szczególności pierwsza, jest dużym przeżyciem dla młodych rodziców. Dlatego też warto wcześniej przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria i kosmetyki, by o niczym ważnym nie zapomnieć. Podstawami są:
Wbrew pozorom i powszechnej opinii woda do kąpieli noworodka nie musi być przegotowana. Powinna mieć ona ok. 37 stopni Celsjusza, co w praktyce oznacza, że nie może być ona ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna. Polecanym rozwiązaniem jest zakup termometru do mierzenia temperatury wody. Ważna jest także temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym kąpiemy swoje dziecko. Zdecydowanie najlepsza będzie temperatura pokojowa (ok. 20-22 stopni Celsjusza).
Obawy młodych rodziców przed kąpielą noworodka najczęściej spowodowane są strachem przed niezamierzonym skrzywdzeniem dziecka. Dlatego też, by nie popełniać błędów w przyszłości, warto wcześniej poznać teoretyczne zasady kąpania noworodka. Bardzo ważny jest pierwszy kontakt malucha z wodą - należy go wkładać powoli, najlepiej najpierw zanurzyć rączkę i nóżkę, a dopiero potem całe ciało. Podczas kąpieli powinno się podtrzymywać kark dziecka i delikatnie polewać je letnią wodą. Szczególnie należy uważać na to, by przypadkiem nie zachlapać oczu i uszu bobasa. Do kąpieli noworodka warto pochodzić zrelaksowanym - dobrym pomysłem jest włączenie wyciszającej muzyki. Kąpiel dla malucha może być bardzo stresującym przeżyciem, dlatego też należy unikać gwałtownych ruchów oraz nie podnosić głosu. Przeczytaj również: Objawy udaru słonecznego i przegrzania u dziecka Lucyna Bisewska – położna dyplomowana
Advanced
Blender parowy 2 w 1
SCF870/20
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/22
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej