Już od dziewiątego miesiąca życia Twój maluch może jeść bardziej zróżnicowane pokarmy, w tym takie przekąski, jak surowe warzywa pokrojone w słupki. To ułatwienie dla Ciebie i przygoda dla dziecka!
Nawet, jeśli Twoje dziecko nadal wymaga pomocy przy jedzeniu, dobrym pomysłem jest zachęcanie go do samodzielności. Im ciekawsze i bardziej zróżnicowane będą kolory i konsystencja potraw, tym chętniej dziecko będzie po nie sięgać. Jakich zasad warto się trzymać?
Małe brzuszki szybko się zapełniają, dlatego choć niemowlęta potrzebują energii, zasadniczo należy unikać podawania im posiłków wyłącznie ze składnikami o dużej zawartości błonnika, takich jak ciemne pieczywo czy pieczywo pełnoziarniste.
Tłuszcze odgrywają ważną rolę w produkcji energii oraz zawierają cenne witaminy, takie jak witamina A. Dzieciom poniżej drugiego roku życia nie należy podawać chudych serów, jogurtów ani odtłuszczonego mleka.
W drugim roku życia dzieciom często zdarza się odmawiać jedzenia nowych potraw oraz tych, które dotychczas im smakowały. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli na wczesnym etapie będziesz oferować swojemu dziecku różnorodne menu, zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia u niego w późniejszym okresie fazy grymaszenia.
Jeśli nawet Twoje dziecko stanie się wybredne, nie masz powodu do niepokoju. Większość dzieci uczy się w końcu jeść potrawy zjadane przez rodziców i inne dzieci. To dlatego warto jak najczęściej jadać z dzieckiem oraz próbować organizować mu wspólne posiłki z kolegami i koleżankami. Dodatkową korzyścią będzie rozwój umiejętności społecznych Twojej pociechy.
Śniadanie
Płatki kukurydziane z kiwi
Obiad
Curry z kurczaka z ryżem i gotowanym na parze kalafiorem
Jogurt zmieszany z musem ze świeżego mango
Kolacja:
Makaron z sosem ze słodkiej papryki
Budyń jajeczny z malinami
Przystawki:
Kawałki kiwi, różyczki kalafiora, pałeczki chlebowe, gotowany makaron
Śniadanie: Musli dla dzieci z jagodami Obiad: Makaron z sosem bolognese Klementynka podzielona na segmenty Kolacja: Placki z ryby i ziemniaków z warzywami po chińsku Koktajl brzoskwiniowo-malinowy Przystawki: Jagody, gotowany makaron, warzywa pokrojone w słupki i podsmażone na sposób chiński
Śniadanie: Jajecznica z paluszkami chlebowymi Obiad: Jagnięcina z kuskusem i warzywami gotowanymi na parze Pudding ryżowy Kolacja: Szparagi z serem feta Truskawki Przystawki: Kawałki dojrzałych gruszek, warzywa pokrojone w słupki i podsmażone na sposób chiński, pomidorki koktajlowe
Premium
Blender parowy 4 w 1
SCF885/01
Kubek z twardym ustnikiem
SCF804/03
ultra air
smoczek
SCF085/04
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej