Czas czytania: 6 min
Matka i dziecko ›› Czkawka noworodka
Matka i dziecko ›› Czkawka noworodka
U dorosłych częste czkanie może sygnalizować problemy z układem pokarmowym. W przypadku zarówno noworodków, jak i niemowlaków przeważnie nie ma powodów do obaw. Skurcze przepony wywołują zwykle większych strach u rodziców niż dzieci. Dowiedz, dlaczego noworodek ma czkawkę oraz jak radzić sobie w takich chwilach – naprawdę nie ma czym się denerwować.
Głośne i nieustające czkanie Twojego maluszka wywołuje u Ciebie niepokój? Zupełnie niepotrzebnie - czkawka u noworodka to proces fizjologiczny ściśle związany z rozwojem układu nerwowego. Rozumiemy, że skurcze przepony oraz mięśni międzyżebrowych są niespodziewane i mogą Cię martwić, ale dziecko w ogóle tego nie kontroluje.
Warto wiedzieć: Czkawkę u dziecka można częściej zaobserwować w przypadku wcześniaków, ponieważ ich układ nerwowy jest słabiej rozwinięty.
U małych dzieci czkawka jest czymś normalnym i może powtarzać się nawet kilkakrotnie jednego dnia. Jeżeli nie wpływa negatywnie na zdrowie oraz samopoczucie niemowlaka, wsparcie medyczne nie jest potrzebne. • Jak wygląda czkawka u dziecka w brzuchu matki? Chociaż może wydawać się to dziwne, tak naprawdę każda mama ma styczność z częstą czkawką u noworodka już w trakcie ciąży. Wraz z końcem III trymetru mimowolnego skurcze przepony malucha mogą się zdarzać. Dzieje się tak wskutek: • połykania wód płodowych, • pierwszych lekcji samodzielnego oddychania jeszcze w brzuchu mamy. Jak rozpoznać czkawkę u noworodka? Objawia się ona na rytmicznymi i mimowolnymi skurczami przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej.
Każde nowo narodzone dziecko ma długą drogę przed sobą – organizm musi się przystosować do nowych warunków oraz żyć poza bezpiecznym brzuchem mamy. Początkowo rozwija się układ nerwowy, którego niedojrzałość przyczynia się, chociażby do częstej czkawki u noworodka po jedzeniu. Powody bezpośrednio wywołujące nietypowy dźwięk czkania, mogą być jednak różne. Czkawka u dziecka – przyczyny: • łapczywe jedzenie i picie, • ochłodzenie organizmu, • wilgotna pieluszka, • zbyt pełny żołądek, • za dużo bodźców zewnętrznych, • głośny śmiech. Czasem zdarza się, że po kąpieli lub w trakcie zmiany pieluszki organizm ulegnie delikatnemu wychłodzeniu albo maluch będzie jadł za szybko. Chociaż wiadomo, dlaczego noworodek ma czkawkę, nie zawsze można jej łatwo uniknąć.
Przeważnie odgłos czkania przestaje być słyszalny w ciągu kilku minut – częsta czkawka u noworodka zaczyna się nagle i równie niespodziewanie ustępuje. Zwykle jej częstotliwość zmniejsza się po ok. 3 miesiącach. Wraz z wiekiem oraz rozwojem układu nerwowego zdarza się to coraz rzadziej. Są jednak również inne rodzaje czkania, które warto sprawdzić. 1. Trwająca czkawka u dziecka – powyżej 48 godzin nieustannie. 2. Przewlekła czkawka u noworodka – dłużej niż 2 miesiące. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem w trosce o dobre samopoczucie dziecka. To szczególnie ważne, jeśli czkanie powoduje spadek masy ciała albo uniemożliwia spanie.
W tym przypadku z pewnością przyda się cierpliwość – czkanie bardzo często zanika bez żadnej interwencji po stronie rodziców czy specjalisty. Jeśli jednak martwisz się o swoją pociechę, możesz spróbować pomóc w zależności od tego, dlaczego noworodek ma czkawkę. 1. Wychłodzenie organizmu – przytulenie, przykrycie kocem lub podanie ciepłego napoju np. herbaty rumiankowej. 2. Łapczywe jedzenie – ustawienie ciała noworodka w pozycji pionowej, aby powietrze zalegające w żołądku mogło zniknąć. 3. Zachłyśnięcie się – podniesienie dziecka do góry pionowo. W przypadku częstej czkawki u noworodka lepiej nie stosować metod, które pomagają dorosłym – mogą być szkodliwe. To może Cię zainteresować: Jak działają silikonowe nakładki na sutki do karmienia?
Czkanie zazwyczaj nie jest groźne dla zdrowia ani samopoczucia maluszka. W niektórych przypadkach warto jednak, aby lekarz sprawdził, czy wszystko rozwija się prawidłowo. Czkawka u dziecka – kiedy odwiedzić pediatrę: • noworodek odczuwa dyskomfort, • maluch nie może w nocy spać, • skurcze przepony nie ustają przez dłuższy czas, • czkanie powtarza się stale od 2 miesięcy, • czkawka uniemożliwia przyjmowanie pokarmów i napojów. Częsta czkawka u noworodka trwająca każdorazowo ponad godzinę może oznaczać, że maluch cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy. Spokojnie, lekarz na pewno znajdzie sposób na poprawę stanu zdrowia Twojej pociechy. Przeczytaj również: Kiedy można rozpocząć kładzenie dziecka na brzuchu?
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/21
Soothie
Smoczek uspokajający
SCF099/22
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej