Czas czytania: 4 min
Matka i dziecko ›› Czkawka u noworodka po jedzeniu
Matka i dziecko ›› Czkawka u noworodka po jedzeniu
U nowo narodzonych maluszków czkawka może pojawiać się od kilku do nawet kilkunastu razy w ciągu dnia. Wbrew pozorom, nie musi oznaczać nic złego – jest naturalnym zjawiskiem związanym głównie z niedojrzałym jeszcze układem nerwowym bobasa. Dlaczego czkawka u noworodka po jedzeniu pojawia się aż tak często? Jak można pomóc dziecku? I w końcu, czy czkawka po jedzeniu może być groźna?
Zanim przejdziemy do tego, skąd bierze się czkawka u noworodków po karmieniu, pora na krótkie wyjaśnienie, czym ona w ogóle jest. Mianowicie, czkawka to nic innego jak rytmiczne i regularnie powtarzające się skurcze przepony brzusznej oraz mięśni oddechowych klatki piersiowej. Dochodzi do nich mimowolnie – następuje nagły wdech, a wraz z nim dochodzi równocześnie do zamknięcia głośni – w rezultacie słyszalny jest charakterystyczny odgłos. W największym skrócie, można więc powiedzieć, że czkawka to reakcja na zakłócenie prawidłowej pracy przepony.
Czy wiesz, że… szczególnie podatne na czkawkę są wcześniaki? Czkawka może trwać u nich nawet 15 minut dziennie!
Czkawka u noworodków i niemowląt jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i nie powinna budzić w rodzicach niepokoju. Przeciwnie, w przypadku dzieci do 1. miesiąca życia, czkawka może być dla nich cenną lekcją prawidłowego oddychania. Gdy pojawia się czkawka, w korze mózgu dziecka dochodzi do reakcji – powstają fale mózgowe, które pomagają mu monitorować pracę mięśni odpowiedzialnych za oddech. W rezultacie, na bazie doświadczeń z czkawką, dziecko uczy się świadomie regulować oddech i kontrolować ruchy przepony1.
Czkawka u noworodka po karmieniu to powszechny problem maluchów. Jej przyczyną jest zwykle zbyt szybkie przepełnienie żołądka. Układ pokarmowy noworodka nie jest bowiem jeszcze przystosowany do radzenia sobie z nadmierną ilością jedzenia.
Czy wiesz, że… czkawka zdarza się już w okresie życia płodowego? Co ciekawe, jest naturalna już pod koniec trzeciego trymestru ciąży – to czas, kiedy maluch dopiero uczy się oddychać i zdarza mu się połykać wody płodowe.
Inną przyczyną czkawki u noworodka po karmieniu może być zachłyśnięcie się mlekiem lub połknięcie powietrza. W czasie, gdy maluch jest przystawiony do piersi (lub butelki), wraz z pokarmem może połykać duże ilości powietrza. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy noworodek je zbyt łapczywie. W przypadku kobiet karmiących piersią, czkawka u noworodka po jedzeniu może wynikać z nieprawidłowego uchwycenia piersi. U dzieci karmionych butelką zaś, czkawka często jest efektem zbyt dużej dziurki w smoczku lub tylko częściowym wypełnieniem smoczka pokarmem. To również może Cię zainteresować: Dlaczego niemowlę płacze przy jedzeniu i podczas karmienia butelką?
Czkawka może pojawić się u Twojego dziecka nie tylko w związku ze zbyt łapczywym jedzeniem i połykaniem powietrza. Do innych przyczyn należą: • głośny śmiech – gdy bobas się śmieje, może połykać powietrze, które zwiększa ryzyko pojawienia się czkawki; • niska temperatura – zbyt lekkie ubranie dziecka lub niska temperatura otoczenia to kolejne potencjalne przyczyny wywołujące czkawkę. Dość często zdarza się to zwłaszcza po kąpieli, w czasie przewijania lub, gdy maluch ma mokrą pieluszkę.
Wiesz już, że czkawka u noworodków to naturalne zjawisko, które z biegiem czasu powinno minąć. O ile trwa krótko i samoistnie mija, nie masz powodów do niepokoju. Jeśli Twoje dziecko dopadła czkawka po jedzeniu i chcesz mu w jakiś sposób pomóc, po pierwsze dopilnuj, aby mu się odbiło – podniesienie bobasa i zmiana jego pozycji na pionową ułatwi wydostanie się powietrza i przyniesie mu ulgę. Pamiętaj również o tym, że pojawienie się ryzyka wystąpienia czkawki wzrasta, jeśli maluch jest głodny – wówczas może łapczywie pić mleko i połykać powietrze. Przeczytaj również: 1. https://www.dailymail.co.uk/health/article-7672361/Midnight-Hiccups-KEY-brain-development-babies.html
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej