Czas czytania: 5 Min
Jak pielęgnować pępek noworodka? To pytanie zadaje sobie zdecydowana większość rodziców, którzy chwilę po tym, gdy ochłoną po narodzinach bobasa, muszą zmierzyć się z codzienną opieką oraz pielęgnacją dziecka. Tuż po porodzie, pępowina zostaje odcięta, zaś kikut – zabezpieczony przez lekarza lub położną. Co jednak zrobić po powrocie do domu razem z maluchem? Jak dbać o pępek noworodka, czy można go moczyć i co zrobić, jeśli kikut pępowiny nie odpada? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Pępowina to - w największym możliwym skrócie – pewnego rodzaju przewód, który łączy płód z łożyskiem i jest odpowiedzialny między innymi za dostarczanie maluchowi tlenu oraz wszystkich, niezbędnych mu do życia składników odżywczych.
Co ciekawe, pępowina może mieć długość nawet 60 cm, a jej średnica wynosi zwykle około 1,7 cm. O ile w życiu płodowym pępowina jest konieczna do tego, by dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, o tyle tuż po narodzinach jest zaciskana, opatrywana i odcinana na około 2 cm od skóry. Nie jest ona unerwiona, w związku z czym jej odcięcie nie sprawia dziecku bólu.
W wyniku odcięcia, powstaje tzw. kikut pępowinowy, który początkowo jest jasny, ale z czasem ciemnieje – najpierw jest niebieski, później staje się szary, następnie czarny i odpada zwykle między 5. a 15. dobą od narodzin dziecka. Jeżeli kikut pępowiny nie odpada po tym czasie, należy zabrać malucha do pediatry.
Sprawdź również:
Gdy noworodek przychodzi na świat, kikut pępowinowy jest jednym z miejsc najbardziej narażonych na zakażenie. Z tego właśnie względu ważna jest jego prawidłowa pielęgnacja. Do chwili, aż sam odpadnie, traktuj go jak normalną ranę, która musi się zagoić. Co do zasady, istnieją dwie szkoły pielęgnowania kikuta:
Najważniejsze jest to, aby kikut zawsze pozostawał suchy – woda mogłaby bowiem spowolnić proces gojenia lub sprawić, że na jego powierzchni pojawiłyby się chorobotwórcze bakterie. Niemal natychmiast po porodzie i odcięciu pępowiny, kikut zostaje zabezpieczony specjalnym klipsem (klemem) oraz suchym, jałowym opatrunkiem. O ile klips przy wypisaniu ze szpitala zostaje zazwyczaj usunięty, o tyle w domu musisz nadal dbać o właściwe zabezpieczanie kikuta przy użyciu czystych gazików. Do pielęgnacji kikuta pępowinowego używaj wyłącznie czystej wody oraz ewentualnie mydła przeznaczonego dla niemowląt. W razie potrzeby, możesz używać także preparatów odkażających, które w składzie mają oktenidynę - z reguły jednak czysta woda z domieszką delikatnego mydła w zupełności wystarczy.
Czyszczenie kikuta jest bardzo proste i bezbolesne dla Twojego dziecka. Rób to raz dziennie lub częściej, o ile zachodzi taka potrzeba (np. doszło do zabrudzenia kikuta kałem lub moczem malca). Wystarczy, że czysty gazik zwilżysz ciepłą wodą, delikatnie odchylisz kikut i dokładnie wytrzesz zakamarki z ewentualnych zanieczyszczeń. Po wszystkim odczekaj chwilę, by kikut mógł wyschnąć i załóż maluchowi pieluszkę. Pamiętaj jedynie, by wywinąć ją w taki sposób, aby nie nachodziła i nie przykrywała kikuta. Dla szybkiego wygojenia pępka ważne jest, aby jak najczęściej go wietrzyć – nie zaklejaj więc go plastrem i nie smaruj alkoholem czy jodyną. W zupełności wystarczy, że do czasu odpadnięcia, będziesz przykrywać go jałowym gazikiem. Podczas kąpieli dziecka, staraj się nie zamoczyć kikuta, a gdy już do tego dojdzie, pozostaw go do wyschnięcia.
To ważne! Pamiętaj, że kikut pępowinowy powinien sam odpaść. Pod żadnym pozorem go nie odrywaj - nawet jeśli zauważysz, że bardzo się rusza i za chwilę odpadnie.
Zabierz dziecko do lekarza, jeśli:
Gdy po kilku-kilkunastu dniach kikut pępowiny sam odpadnie, pępek noworodka możesz już pielęgnować tak samo, jak pozostałe części jego ciała. Możesz go także bez obaw zmoczyć podczas kąpieli. Regularnie czyść go gazikiem lub patyczkami higienicznymi – wykorzystuj do tego wodę z delikatnym mydłem przeznaczonym dla noworodków i niemowląt.
Przeczytaj także:
Osłonka piersi
SCF153/01
Wkładki laktacyjne
SCF254/61
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej